Kako Rusija izvozi plin u Europu preko Ukrajine i hoće tomu uskoro biti kraj?

plinovod, Rusija
Foto: iStock

Rusija još uvijek distribuira prirodni plin u Europu preko Ukrajine, a tranzitni ugovor istječe krajem godine. Kijev je ranije rekao da ga ne planira obnoviti ili produžiti. Teške borbe u blizini ruskog grada Sudže, odakle ruski plin teče u Ukrajinu, otvorila su nova pitanja oko budućnosti tranzicije ruskog plina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plinovodu Urengoj – Pomari – Užgorod iz sovjetske ere dovodi plin iz zapadnog Sibira preko Sudže u ruskoj regiji Kursk. Zatim teče kroz Ukrajinu u smjeru Slovačke. U Slovačkoj je plinovod podijeljen, jedan krak ide prema Češkoj, drugi prema Austriji. Glavni kupci plina su Mađarska, Slovačka i Austrija, prenosi Reuters.

>Ukrajinski napad na Rusiju: Što se krije iza njega?

Sudža, odmah iznad granice s Ukrajinom, žarište je intenzivnih borbi između ukrajinskih i ruskih snaga. Nejasno je tko kontrolira grad. Gazpromovo plinsko mjerno mjesto Sudža nalazi se nekoliko kilometara od grada, bliže rusko-ukrajinskoj granici. Borbe na ruskom teritoriju, uz skorašnji istek ugovora o tranzitu ruskog plina u Europu preko Ukrajine, dovele su do pitanja hoće li se to uopće nastaviti i koje su alternative.

>Rusi i Ukrajinci međusobno se optužuju za požar u nuklearnoj elektrani Zaporižja

EU i ruski plin

Većina zemalja EU smanjila je svoju ovisnost o ruskom plinu zbog invazije na Ukrajinu. Bivši glavni primatelji plina preko Ukrajine su Austrija, Slovačka, Italija, Mađarska, Hrvatska, Slovenija i Moldavija. Austrija još uvijek većinu svog plina dobiva preko Ukrajine, dok su druge diversificirale svoje izvore i poduzele korake za smanjenje potražnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moldavija, jedna od najsiromašnijih zemalja Europe, prošle je godine sav svoj plin nabavila s europskih tržišta, ostavljajući raspoloživi plin iz Gazproma za svoju odcijepljenu istočnu regiju, Pridnjestrovlje. Hrvatski uvoz sada je minimalan, a slovenski je pao gotovo na nulu nakon što je prošle godine istekao ugovor njegovog glavnog dobavljača plina Geoplina s Gazpromom, navodi se u studiji Centra za globalnu energetsku politiku Sveučilišta Columbia.

>Usprkos Putinovim najavama, ruski plin i dalje neometano teče u Europu

Europska komisija ranije ove godine rekla je da postoje alternativni izvori opskrbe. Austrija može uvoziti iz Italije i Njemačke, a njezina komunalna poduzeća rekla su da su poduzela mjere predostrožnosti ako ruska opskrba plinom prestane.
Mađarska se oslanjala na ruski plin iz alternativne rute: plinovod Turski tok, a Slovenija plin dobiva iz Alžira i drugih izvora. Italija dobiva većinu plina rutom koja olakšava uvoz plina iz Azerbejdžana i iz Alžira.

Druge opcije?

Slovački dobavljač plina SPP rekao je da bi konzorcij europskih kupaca plina mogao preuzeti plin na rusko-ukrajinskoj granici kada tranzitni ugovor istekne, ali nije jasno kako bi to moglo funkcionirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Druga opcija je da Gazprom isporučuje dio plina drugom rutom, na primjer preko Turskog toka, Bugarske, Srbije ili Mađarske. Međutim, kapacitet preko ovih ruta je ograničen, rekao je SPP za Reuters.

EU i Ukrajina također su zatražile od Azerbajdžana da olakša razgovore s Rusijom u vezi s ugovorom o tranzitu plina, rekao je Reutersu savjetnik azerbejdžanskog predsjednika, koji je odbio dati dodatne pojedinosti. EU je pokušavala diverzificirati svoj uvoz plina i potpisala je sporazum o udvostručenju uvoza azerbejdžanskog plina na najmanje 20 milijardi kubnih metara godišnje do 2027., ali savjetnik je rekao da infrastruktura i financiranje još uvijek nisu uspostavljeni da bi se olakšalo ovo širenje.

>Jeste li znali: SAD je razorio sovjetske plinovode 1982. kako bi spriječio da Zapadna Europa uvozi plin iz SSSR-a

Međutim, budući da će domaća potrošnja u Azerbejdžanu porasti, analitičari tvrtke Energy Aspects rekli su da vide samo oko 1,7 milijardi kubnih metara dostupnih za inkrementalni izvoz, a također postoji malo slobodnih kapaciteta za prijenos plina u Europu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija bi mogla izgubiti oko 4,5 milijardi dolara godišnje ako izvoz prestane, na temelju očekivane prosječne cijene plina za Europu od 320 dolara za 1000 kubičnih metara 2025. godine. Njezin dnevni izvoz preko Ukrajine u Europu trenutačno iznosi više od 40 milijuna kubičnih metara, prema Gazpromovim podacima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.