Grabar-Kitarović primila priznanje počasne građanke Buenos Airesa i uručila odlikovanja hrvatskim iseljenicima

Nakon Drugog svjetskog rata mnogi su Hrvati u Argentini pronašli slobodu u kojoj su mogli svjedočiti svoje domoljublje i isticati opravdane zahtjeve za slobodom hrvatskoga naroda i domovine, kazala je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović primajući u ponedjeljak povelju počasne građanke Buenos Airesa u tamošnjoj gradskoj vijećnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica je kazala da je ponosna na sve naraštaje Hrvata koji su stigli u Argentinu i tamo krenuli ispočetka te “skromno živjeli kako bi mogli pomagati svome zavičaju iz tuđine”, kaže se u priopćenju iz njezina ureda.

“Hrvati u Argentini dijelili su sudbinu svoga naroda i za vrijeme trajanja bivšeg jugoslavenskog komunističkog režima, kojemu je smetalo svako isticanje nacionalnog imena, hrvatske zastave i grba ili ispovijedanje vjere”, kazala je Grabar-Kitarović.

Prethodno je spomenula neke Hrvate koji su ostavili neizbrisiv trag u Buenos Airesu i Argentini, hrvatskog isusovca Nikolu Plantića koji je bio rektor Colegio Nacional u Buenos Airesu polovicom 18. stoljeća te građevinskog poduzetnika Buratovića s otoka Hvara, koji je polovicom 19. stoljeća gradio kuće, ceste i željezničke pruge po cijeloj Argentini, a prvi je postavio telegrafsku vezu između Buenos Airesa i Rosarija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvati su, kao i Argentinci, ponosan narod. Ne zaboravljamo svoju vjeru, himnu, grb, svoj jezik, zastavu, ime i svoj rod. I upravo zato vam zahvaljujem i u svoje osobno, ali i u ime svih naših predaka koji su u Argentini našli prostor slobode i prijateljstva”, istaknula je Grabar-Kitarović.

Na kraju obraćanja predsjednica Grabar-Kitarović zahvalila je argentinskom narodu koji je pretke hrvatskog naroda dočekao s prijateljstvom i gostoprimstvom, kako bi u metropoli Južne Amerike mogli ugraditi svoja djela i svoje živote, svoju mediteransku ili slavonsku dušu, svoju kreativnost, znanja i invencije.

Uručena odlikovanja i priznanja istaknutim pojedincima, udrugama i klubovima hrvatskog iseljeništva
Na kraju drugog dana službenog posjeta Republici Argentini predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović susrela se s predstavnicima hrvatske zajednice te uručila odlikovanja i priznanja Republike Hrvatske istaknutim pojedincima, udrugama i klubovima hrvatskog iseljeništva u Republici Argentini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Svatko od njih dao je svoj doprinos kao čuvar duhovnih vrijednosti, kao gospodarstvenik, kroz umjetnički i karitativni rad ili kroz društveno angažirani rad na dobrobit hrvatske zajednice i njezina povezivanja s Domovinom“, kazala je Predsjednica te zahvalivši im na onome što su učinili izrazila uvjerenje kako će i nadalje raditi na čast i ponos svoje Hrvatske, kao i na dobrobit svoje druge domovine Argentine.

Hrvatski narod u Argentini, kao malo koji narod u svijetu, očuvao je svoj nacionalni identitet, duhovni i kulturni identitet, svoj jezik i običaje, unatoč svim nužnim prilagodbama što ih je tražio život u drugoj domovini, kazala je Predsjednica. Dodala je kako su Hrvati u Argentini dijelili sudbinu svoga naroda i za vrijeme trajanja bivšeg jugoslavenskog komunističkog režima, tražili i našli prostor slobode, u kojemu su mogli svjedočiti svoje domoljublje i isticati opravdane zahtjeve za slobodom hrvatskoga naroda i domovine. Tih vremena i brojnih zaslužnih pojedinaca i žrtava sjećaju se i mnogi te im dugujemo zahvalnost što su živim čuvali i sačuvali duh vjere u slobodnu i samostalnu hrvatsku državu, istaknula je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Drage Hrvatice i Hrvati, hrvatskom iseljeništvu kao i hrvatskim braniteljima uvijek ćemo biti zahvalni na svemu što su učinili u stvaranju naše Hrvatske“, istaknula je Predsjednica te izrazila želju za osnaživanjem nacionalnog zajedništva. Hrvatski je narod iseljen diljem svijeta te nam je od najveće važnosti ojačati naše veze i stvarati čvrsto zajedništvo, koje je nazvala „globalnom Hrvatskom“.

„Cijela jedna Hrvatska živi izvan granica svoje zemlje i to nikada ne smijemo zaboraviti. Želim zato zajedno s vama raditi na stvaranju pozitivne klime u kojoj će se svaki iseljenik osjećati dobrodošao u zemlju svojih predaka“, kazala je Predsjednica, te dodala „Škrta zemlja koja je otjerala u svijet generacije naših predaka sada je na cijeni kao biser prirode i utočište od užurbanih gradskih središta modernoga svijeta.“

Redom Danice hrvatske s likom Katarine Zrinske, za osobite zasluge u osnivanju i djelovanju hrvatskih vjerskih središta “Alojzije Stepinac“ i „Sveti Nikola Tavelić“, socijalnoj skrbi za pripadnike hrvatskog iseljeništva u Argentinskoj Republici te promicanje moralnih i društvenih vrednota, posthumno je odlikovan fra Lino Pedišić. Za osobiti doprinos u promicanju hrvatske baštine, jezika, kulture i obrazovanja, te razvitku i ugledu Republike Hrvatske kroz rad i djelovanja hrvatske zajednice u Argentinskoj Republici, Redom hrvatskog pletera odlikovani su dr. sc. Catalina Ines Lonac, Dražen Antun Juraga, Nikola Nakić, Josip Puches, Tomislav Pavičić i Arsen Petrošić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Redom hrvatskog pletera, za osobiti doprinos u promicanju hrvatske baštine, jezika, kulture i obrazovanja, te razvitku i ugledu Republike Hrvatske kroz rad i djelovanja hrvatske zajednice u Istočnoj Republici Urugvaju, odlikovan je dr. sc. Eduardo Rodolfo Antonich, a u Republici Paragvaju odlikovan je Hugo Emanuel Estigarribia Villasanti.

Povelje Republike Hrvatske dodijeljene su udrugama, organizacijama i klubovima koji su svojim iznimnim i dugogodišnjim radom promicali hrvatsku baštinu, jezik, kulturu, obrazovanje, znanost i sport, jačali gospodarsku suradnju, te očuvali hrvatski identitet u Republici Argentini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.