Greta Thunberg poziva na rušenje kapitalizma zbog “klimatskih promjena”

Greta Thunberg
epa09497984 Swedish environmental activist Greta Thunberg arrives at the Milan Conference Centre (MiCO), the venue for the Pre-COP26 meeting, in Milan, Italy, 30 September 2021. EPA/MAURIZIO MAULE

Greta Thunberg više nije dijete. Ona je 19-godišnjakinja i sada agitira za rušenje kapitalizma kako bi spasila planet od “klimatskih promjena”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njezina “Klimatska knjiga” poziva na sustavnu transformaciju, tvrdeći da su sadašnja kapitalistička pravila igre dovela do navodnog sloma klime, prenosi Remix.

Ona krivi kapitalizam za iskorištavanje ljudi i planeta. Thunberg kaže da je kapitalizam sustav definiran kolonijalizmom, imperijalizmom, ugnjetavanjem i genocidom u kojem sjever zemaljske kugle gomila bogatstva i dominira svjetskim poretkom. Ona vjeruje da je ekonomski rast kriv za “klimatske promjene” i da je “klimatska kriza” ukorijenjena u rasizmu i izrabljivanju.

Cijela Gretina misija borbe protiv “klimatskih promjena” samo je još jedno utjelovljenje marksizma koji traži revolucionarnu transformaciju svijeta. Još jednom, cilj je stvaranje novog čovjeka koji će, oslobođen tlačenja, živjeti u raju na zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Švedska klimatska aktivistica koja boluje od aspergerova sindroma nedavno je izjavila da smatra da nije u redu isključiti još uvijek aktivne nuklearne elektrane (NPP) u Njemačkoj i umjesto toga se više oslanjati na energiju ugljena. “Mislim da bi bila greška isključiti ih i okrenuti se ugljenu”, rekla je u intervjuu za “ARD” nakon što je godinama zagovarala njihovo zatvaranje čim prije. Masmediji, međunarodne organizacije i pojedini političari “napumpavali” su Thunberginu važnost , a sve da bi je iskoristili za napade na desnicu koja ne pristaje mijenjati svoje navike i uvjerenja radi nagađanja što bi se moglo dogoditi jedno ili više desetljeća unaprijed.

Thunberg, koja zagovara “zelen izvore energije”, kaže da je “loša ideja” oslanjati se na ugljen sve dok “drugi izvor” još postoji. Ona se referirala na strategiju savezne vlade o povlačenju elektrana na ugljen iz pričuve kako bi se smanjila proizvodnja električne energije iz plina.

Greta Thunberg kao maloljetnica iskorištena u političke svrhe

Podsjetimo, iskorištavanje djece u političke svrhe bilo je snažno izraženo i jasno vidljivo u komunističkim državama, gdje je bilo gotovo propisano kao poželjni društveni obrazac. Ali primjeri uključivanja djece u političku agendu nisu samo vezani uz totalitarizme kao komunizam i nacizam. “Borba mladih i djece” protiv globalnih “klimatskih promjena” posljednjih godina neodoljivo podsjećaju na ovaj poznati i već viđeni obrazac, osobito od kada se na čelo tog pokreta istaknulo srednjoškolku Gretu Thunberg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još od „Pustinjske oluje“ (1990.), kao prvog rata „uživo“ čiji smo prijenos mogli pratiti iz naslonjača, mediji su, bez pretjerivanja, dio globalne zavjere. Naime, svjedočanstvo mlade Kuvajćanke (Nayirah testimony) koja je navodno radila kao volonterka u bolnici i koja je svjedočila pred zapanjenom svjetskom javnošću o užasima ubojstava nedonoščadi u inkubatorima koje su počinili irački vojnici, bilo je presudno za mobilizaciju međunarodne javnosti u potpori Sjedinjenim Američkim Državama u okupljanju vrlo široke koalicije, te poslije u pokretanju invazije na Irak.

Iako je njezinu priču potvrdio Amnesty International, ubrzo se pokazalo da je to čista laž i medijski fake news. Dana 10. listopada 1990. cijeli je svijet zapanjeno gledao govor 15-godišnje djevojčice po imenu Nayirah, koja je ronila suze na TV ekranima dok je pričala o zločinima iračkih vojnika.

Što se Grete Thrunberg tiče, ona je bila šesnaestogodišnja djevojčica iz Švedske koja je postala zaštitni globalni znak borbe protiv “klimatskih promjena”. Greta je čak bila nominirana i za Nobelovu nagradu za mir. No dok njezine ideje s jedne strane nisu ostvarene, s druge su strane iskorištene za agendu UN-a i napade na bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.