Guterres: ‘Denuklearizacija korejskog poluotoka uvijek je bila glavni cilj’

Foto: Fah

UN-ov glavni tajnik Antonio Guterres upozorio je u četvrtak da je protiv toga da se međunarodni sporazum o iranskom nuklearnom programu stavi izvan funkcije, osim ako ne postoji dobra alternativa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Marcel Holjevac: Trump neće dobiti Nobela za pomirenje dviju Koreja – a Obama ga je dobio jer je poželio mir u svijetu?

Američki predsjednik Donald Trump prijeti povlačenjem iz sporazuma, što je dovelo do diplomatskih tenzija s Iranom ali i s američkim saveznicima koji žele očuvati sporazum. Trump se do 12. svibnja treba izjasniti hoće li SAD ostati u sporazumu.

“Ako jednog dana bude postojao bolji sporazum koji bi ga zamijenio onda u redu, ali ne smijemo ga ukinuti osim u slučaju da imamo dobru alternativu”, rekao je Guterres u intervjuu za BBC Radio 4.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Guterres je rekao kako postoji rizik od rata ako se ne očuva sporazum koji je nazvao “važnom diplomatskom pobjedom”.

Glavni tajnik UN-a reagirao je samo nekoliko dana nakon što je izraelski premijer Benjamin Netanyahu u ponedjeljak predstavio, kako tvrdi, dokaze da je Iran nastavio prikupljati znanja o nuklearnoj tehnologiji i nakon potpisivanja sporazuma sa svjetskim silama 2015. koji je trebao ograničiti iranski nuklearni program te je pozvao Washington da odbaci taj sporazum.

Europski saveznici među kojima Francuska, Velika Britanija i Njemačka u međuvremenu su naglasile da je očuvanje sadašnjeg sporazuma s Iranom najbolji način da se ta zemlja spriječi u razvoju nuklearnog oružja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavni tajnik govorio je i o pitanju Sjeverne Koreje gdje je naglasio da je optimističan, nakon nedavnih diplomatskih poteza Pjongjanga, Seula i Washingtona.

“Optimističan sam. Mislim da sada stvari idu prema smislenim pregovorima”, rekao je u istom intervjuu.

“To je u interesu Sjeverne Koreje koja je drastično pogođena sankcijama, u interesu je Južne Koreje koja treba mir i sigurnost, u interesu je Kine koja je uvijek bila protiv nuklearizirane Sjeverne Koreje ali i željela dobar sigurnosni okvir u regiji, u interesu je SAD-a jer je za SAD denuklearizacija korejskog poluotoka uvijek bila glavni cilj”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.