Hrvatska, Srbija i BiH za brže procesuiranje ratnih zločina u regiji

Foto: fah

Glavni državni odvjetnici Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine, Dinko Cvitan, Vladimir Vukčević i Goran Salihović, u utorak su u Sarajevu potvrdili zajedničku opredijeljenost za procesuiranje svih slučajeva ratnih zločina i jačanje suradnje koja će ubrzati procesuiranje svih počinitelja takvih kaznenih djela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cvitan, Vukčević i Salihović sastali su se iza zatvorenih vrata u sjedištu misije Ujedinjenih naroda u glavnom gradu BiH, a nakon sastanka je potvrđeno kako je glavna tema bila procesuiranje ratnih zločina, uključujući tu i proces traganja za osobama nestalim tijekom ratnih sukoba na području bivše Jugoslavije.
Navedeno je kako su glavni državni odvjetnici razgovarali o modalitetima ubrzanja kazenog progona počinitelja ratnih zločina u slučajevima u kojima je to potrebno učiniti kroz zajedničku suradnju.

Zaključeno je kako se dogovorom moraju nalaziti rješenja za situacije u kojima je takva suradnja nužna, a kao pozitivan primjer istaknuto je zajedničko djelovanje bosanskohercegovačkog i srbijanskog pravosuđa u procesuiranju počinitelja ratnih zločina u Srebrenici te u Štrpcima.

Riječ je o slučajevima u kojima su počinitelji pobjegli iz BiH te su zbog dvojnog državljanstva godinama bili nedostupni pravosuđu te zemlje, a na kraju su optuženi i privedeni zahvaljujući modelu međudržavne suradnje koji je utvrdio kako postupati u takvim okolnostima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavni su odvjetnici upozorili i na činjenicu da se još uvijek traga za oko devet tisuća nestalih u regiji tijekom rata, od čega se najveći dio odnosi na nestale u BiH.

Iz Tužiteljstva BiH istodobno je najavljeno kako će oni u ovoj godini podignuti optužnice u još najmanje 70 slučajeva ratnih zločina.

Do danas je to tužiteljstvo zbog ratnih zločina optužilo ukupno 522 osobe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.