Hrvatski logoraši obilježili zatvaranje zloglasnog logora Armije BiH u Jablanici: Među zatočenih više od 330 Hrvata, bilo i 60 djece

logora
Foto: Snimka zaslona

Molitvom, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća bivši logoraši Hrvati obilježili su u petak u općini Jablanici u sjevernom dijelu Hercegovine 25. godišnjicu zatvaranja zloglasnog logora Muzej bošnjačke Armije BiH u kojemu je ubijeno ili od posljedica zlostavljanja umrlo sedam logoraša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Hrvatske udruge logoraša Domovinskog rata u BiH Karlo Marić, koji je i sam bio devet mjeseci zatočen u logoru, te preživio brojne torture predvodio je izaslanstvo koje je položilo vijence u logoru za Hrvate koji je bio smješten u Muzeju revolucije u Jablanici napravljenom nakon II. Svjetskog rata u spomen na bitku u kojoj su komunistički partizani uspjeli spasiti veliki broj ranjenika.

Ratni logor ‘Muzej’ su utemeljile bošnjačke vlasti u Jablanici 15. travnja 1993. kada su uhićeni i u logor dovedeni prvi Hrvati. Nakon dva velika zločina u selu Grabovici gdje su likvidirana 32 hrvatska civila te Doljanima gdje su pripadnici Armije BiH ubili 39 Hrvata, dovedeno je civilno stanovništvo i zarobljenici u ovaj logor.

“Nažalost, ni nakon 25 godina od raspuštanja logora Državno odvjetništvo BiH nije podiglo ni jednu optužnicu protiv odgovornih osoba za uspostavu logora. To jasno govori kakav je odnos BiH pravosuđa prema hrvatskim logorašima i kako nemaju sve žrtve isti status pred pravosudnim tijelima ove države”, rekao je predsjednik udruge logoraša Karlo Marić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među zatočenih više od 330 Hrvata, bilo je i 60 djece

Poginulo je ili od posljedica zatočenja umrlo sedam logoraša. Za zločine u logoru na deset godina zatvora osuđen je nekadašnji zamjenik zapovjednika postrojbe za specijalna djelovanja Nihad Bojadžić. Budući je u drugome predmetu ranije osuđen na petnaest godina zatvora zbog zločina nad Hrvatima u selu Trusini, Sud BiH mu je izrekao jedinstvenu kaznu od ukupno 15 godina, što logoraši također smatraju nepravednim.

Svećenik don Pero Miličević koji je tada bio dijete, objavio je na svome Facebook profilu podsjećanje na dane provedene u logoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upozorio je na grijeh struktura zbog šutnje o ovome zločinu, te podsjetio na teške dane u logoru ubojstva, mučenja i izgladnjivanja logoraša, te pozvao na opraštanje grijeha počiniteljima zločina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.