Iračke podjele odgađaju protuofenzivu protiv Islamske države

Američka zračna potpora te obećanja da će isporučiti oružje i obučiti iračku vojsku izazvala su očekivanja da će uskoro uslijediti protuofenziva protiv Islamske države, ali sektaške podjele u Iraku otežavaju napore da se stvori vojna strategija i mogle bi odogoditi opći napad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sunitski islamisti projurili su sjevernim Irakom u 48-satnoj ofenzivi u lipnju navaljujući skoro bez otpora prema predgrađima Bagdada, ponizivši iračku vojsku koju su obučile Sjedinjene Države koja je dok se povlačila predala kako teritorij tako i oružje.

Za razliku od toga napor iračke vlade koju vode šijiti da istjera Islamsku državu sa sunitskog teritorija gdje vlada nad milijunima Iračana naići će na žestok vojni otpor i mogao bi se produljiti daleko preko sljedeće godine.

Bagdadska vlada oslanja se na šijitske milicije i kurdske borce pešmerge da zaustavi Islamsku državu što je sa svoje strane ovisnost koja ističe a mogla bi čak i pogoršati sektaško suparništvo koje je i otvorilo vrata za ljetnu ofenzivu islamista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američke novine navele su da su dužnosnici u Washingtonu rekli kako američka misija za obuku smjera pripremiti iračke snage za proljetnu ofenzivu kako bi povratile teritorij, među kojima i Mosul, najveći irački grad na sjeveru zemlje i uporište Islamske države.

Hemin Hawrami, dužnosnik blizak kurdskom vođi Masoudu Barzaniju, rekao je agenciji Reuters da iračke snage neće biti spremne da krenu na Mosul do kraja 2015.

“Neće biti proljetne ili ljetne (ofenzive),” rekao je dodajući kako napredak ovisi o spremnosti vlade “da reorganizira vojsku, kako brzo mogu riješiti politička pitanja s nama i sunitima te kako brzo će koalicija osigurati teško oružje pešmergama i iračkoj vojsci”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očekuje se dugi rat protiv Islamske države

Vojska, šijitske milicije i kurdski borci ostvarili su neke uspjehe protiv Islamske države suzbivši njezino napredovanje prema kurdskim teritoriju u kolovozu te prošlog tjedna ponovno osvojivši neke gradove u pokrajini Diyali na cesti iz Bagdada prema Iranu.

Čelnik proriranske organizacije Badr čiji su se borci borili rame uz rame s pešmergama i iračkim vojnicima u Diyali rekao je da će u sljedećem naletu krenuti na sunitske pokrajine Salahuddin i Anbar, sjeverno i zapadno od Bagdada, prije nego krenu dalje na sjever u pokrajinu Ninivu u kojoj se nalazi Mosul.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vladin savjetnik Zuhair al-Chalabi rekao je Reutersu kako vojska nije u stanju krenuti na sjever a da će uglavnom sunitsko stanovništvo Mosula pružiti otpor vojnom pohodu koji bi poduzele samo šijitske milicije.

Umjesto toga mora se sastaviti zajedničke snage vojnika, sunitskih plemena, kurdskih pešmerga i šijitskih boraca i tako zatvoriti otvorenu granicu prema teritoriju koji je Islamska država zaposjela u Siriji.

“Postoji plan, ali on ne može biti proveden tako brzo”, rekao je Chalabi koji je iz Mosula.

Ministar financija Hosyar Zebari rekao je da je Islamska država i dalje respektabilna sila, ali da gubi sposobnost vođenja velike kopnene bitke jer su izloženi zračnim napadima međunarodne koalicije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjedinjene Države formiraju četiri logora za obuku za 80.000 vojnika iračke vojske, dva oko Bagdada, jedan u kurdskom gradu Arbilu i četvrti u Anbaru.

Washington isto tako planira osigurati neprobojne prsluke i oružje za 45.000 vojnika, 15.000 kurdskih pešmerga i 5.000 sunitskih plemenskih boraca.

Visoki zapadni diplomat u Bagdadu rekao je kako bi obuka mogla potrajati šest mjeseci, a da bi prvi krug mogao biti dovršen krajem proljeća.

Mada ističe kako je širenje Islamske države zaustavljeno u sjevernom Iraku te da pomalo gubi na drugim mjestima on tvrdi kako će se borbe vjerojatno protegnuti u 2016.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.