Iranski parlament priprema zakon kojim će povećati obogaćivanje uranija

Iranski parlament je počeo raditi na nacrtu zakona koji će znanstvenicima omogućiti da povećaju obogaćivanje uranija, izvijestila je u subotu agencija Isna, a ta bi inicijativa mogla omesti pregovore o iranskom nuklearnom programu s velesilama koji je u tijeku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nacrt zakona će “omogućiti vladi da nastavi obogaćivanje pomoću centrifuga novog naraštaja”, rekao je za Isnu Hossein Naghavi Hosseini, glasnogovornik parlamentarnog odbora za nacionalnu sigurnost i za vanjsku politiku.

Teheran je rekao da mu trebaju modernije centrifuge kako bi povećao svoje kapacitete za obogaćivanje uranija i njime mogao opskrbljivati svoje centrale. No obogaćivanje je jedno od spornih točaka u pregovorima Teherana i skupine 5+1 (SAD, Francuska, Velika Britanija, Kina, Rusija i Njemačka).

Šestorka želi ograničiti razmjere programa obogaćivanja ne bi li spriječila Iran da bude sposoban za proizvodnju atomskog oružja, ali Teheran se poziva na svoje pravo da posjeduje cjelovit civilni nuklearni program.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvije strane koje se u dva navrata nisu uspjele dogovoriti, odlučile su odrediti 1. srpnja 2015. kao novi krajnji rok za postizanje konačnog dogovora o iranskom nuklearnom programu.

Takav dogovor treba omogućiti dobivanje jamstava za isključivo miroljubivu namjenu nuklearnog programa u zamjenu za ukidanje međunarodnih gospodarskih sankcija koje pritišću iransko gospodarstvo.

Mnogi američki kongresnici žele da se donese zakon kojim će se Iranu, ne uspiju li pregovori, postupno uvoditi nove sankcije, kako bi izvršili pritisak na Teheran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No američki predsjednik Barack Obama želi zadržati kontrolu nad pregovorima i zaprijetio je vetom svakom zakonu o novim sankcijama Teheranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.