Islamska država: Bagdadijev projekt urušio se nakon pet godina

Foto: fah

Borci u Siriji koje podržava SAD zauzeli su posljednju malu enklavu Islamske države na Eufratu čime je samoproglašeni ‘kalifat’ poražen, objavile su u subotu Sirijske demokratske snage.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sirijske demokratske snage objavljuju potpuno uništenje takozvanog kalifata i stopostotni teritorijalni poraz Islamske države. Na ovaj jedinstveni dan prisjećamo se tisuća mučenika čiji su napori omogućili ovu pobjedu”, napisao je u subotu na Twitteru glasnogovornik sirijskih demokratskih snaga Mustafa Bali.

>Trump ispričao kako je doznao za stanje u Idlibu u Siriji i pritom spustio New York Timesu

SDF je osvojio enklavu podržavan američkim zračnim udarima, a val civila pobjegao je s područja koje je pripadalo ‘kalifatu’ Islamske države, zajedno s poraženim džihadistima koji su se pokušavali sakriti među njima. Izbjeglo je ukupno oko 60 tisuća ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sirijski veleposlanik pri UN-u Bašar Džafari u petak je ustvrdio da Islamska država nije gotova u Siriji poručivši da se protiv nje istinski bore vlada u Damasku uz potporu Rusije i Irana a ne SAD.

Ipak, pad Baguza je velika prekretnica u borbi protiv džihadističke skupine koju već više od četiri godine vode brojne lokalne i globalne snage, neke od njih zakleti neprijatelji.

Premda pripadnici Islamske države i dalje drže male džepove u zabačenim pustinjskim područjima u središtu Sirije i skrivaju se kao podzemne ćelije ‘spavača’ u iračkim gradovima spremni izvoditi nove napade, njihova vladavina na tom području je gotova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Islamska država potekla je iz frakcije Al Qaede u Iraku koja je iskoristila sirijski građanski rat kako bi osvojila teritorij i odvojila se od globalne džihadističke organizacije. Padom Baguza došao je svome kraju projekt koji je iz velike džamije u Mosulu 2014. pokrenuo Abu Bakr al-Bagdadi iskoristivši kaos u regiji da se proglasi kalifom. Uspostavio je vlast sa sudovima, valutom i zastavom, a njegov ‘kalifat’ se na svojem vrhuncu protezao od sjeverozapadne Sirije gotovo do Bagdada, obuhvaćajući gotovo dva milijuna stanovnika.

Proizvodnjom nafte, iznudama i krijumčarenjem starina financiran je projekt koji je obuhvaćao pokolj nekih manjina, javne prodaje zarobljenih žena, groteskna kažnjavanja manjih prijestupa i ritualna ubojstva talaca.

No njihova vladavina terora nad manjinama i drugim njihovim neprijateljima, obilježena pokoljima, spolnim ropstvom i odsijecanjima glave taocima, izazvala je snažan međunarodni vojni odgovor koji ih od 2015. potiskuje s njihovih područja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Većina boraca koji su pobjegli iz Baguza su stranci od kojih su tisuće bile privučeni Bagdadijevim obećanjem nove džihadističke utopije na području Iraka i Sirije kojom bi se ukinule nacionalne granice.

Sudbina džihadista, kao i njihovih obitelji, problem je za strane vlade i malo ih je spremno primiti svoje građane koji su obećali vjernost organizaciji koja se kune da će ih uništiti, a koje bi se teško moglo kazneno goniti. SDF ih ne želi držati unedogled.

Bagdadijeva sudbina također je nepoznata. On je vođa Islamske države od 2010., kada je još bila podzemni ogranak terorističke mreže al Kaide u Iraku.

Sposobnost Islamske države za strateško povlačenje u teškim vremenima, nakon čega se ponovno vraća kada se okolnosti promijene, potaknula je mnogobrojna upozorenja da njezin poraz ne znači i kraj njezine prijetnje u regiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Islamska država pretrpjela je velike poraze 2017., kada je Irak oslobodio Mosul, SDF njezin glavni grad Raku u Siriji, a sirijska vlada potisnula je istočno prema Eufratu.

No u Iraku je počela koristiti gerilsku taktiku, u cilju potkopavanja vlade u Bagdadu. Također je preuzela odgovornost za niz bombaških napada u područjima na sjeveroistoku Sirije koja drži SDF, uključujući jedan prije dva mjeseca u kojem su poginula četvorica Amerikanaca.

Turska, koja najsnažniji element SDF-a, kurdski YPG, smatra teroristima, zaprijetila je velikom ofenzivom u sjevernoj Siriji kako bi ih potisnula.

Američki general Joseph Votel, čelnik Središnjeg zapovjedništva koji nadzire američke snage na Bliskom istoku, rekao je prije mjesec dana da će kraj ‘kalifata’ u regiji dovesti do nastanka raspršenije mreže gerilskih boraca kojima će biti teže ući u trag.

Džihadisti u Afganistanu, Nigeriji i drugdje i dalje su nepokolebljivo vjerni Islamskoj državi i zapadne obavještajne službe smatraju da bi njihovi sljedbenici na Zapadu mogli planirati nove napade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.