Istraga specijalnog savjetnika Muellera srušila sve nade ljevice o Trumpovom dosluhu sa Rusima

Foto: Fah

David Mueller je bivši direktor FBI-a koji je na tom mjestu bio od 2001. godine do 2013. godine, a zamjenik glavnog državnog odvjetnika Rod Rosenstein imenovao ga je specijalnim savjetnikom u istrazi o Trumpovom dosluhu sa Rusima i njihovog miješanja u predsjedničke izbore 2016. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegova funkcija pružala mu je zadaću da istraži sve veze i/li koordinaciju ruske vlade ili pojedinaca povezanih sa kampanjom predsjednika Donalda Trumpa kao i da istraži bilo kakve sumnje proizašle iz direktne istrage. Njegov izbor za specijalnog savjetnika snažnog su podržali Demokrati u Kongresu na čelu sa Chuckom Schumerom, ali i Republikanci poznatiji kao neokonzervativci trenutačno bliže demokratskom taboru nego matičnoj stranci na čelu sa Johnom McCainom.

Mainstream mediji bili su generalno optimistični sa istragom koju je vodio Mueller pa je u lipnju 2017. godine Washington Post ustvrdio da specijalni savjetnik istražuje Donalda Trumpa osobno u opstrukciji pravosuđa.

Istraga je završila 16. veljače 2018. godine, te je Mueller pokrenuo podizanje optužnica protiv 13 Rusa i 3 ruske kompanije za pokušaj izazivanja kaosa organiziranjem prosvjeda za i protiv Trumpa putem socijalnih mreža čak i nakon izbora, a između ostaloga su optuženi za bankovnu prijevaru i krađu identiteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjenik državnog odvjetnika koji ga je i imenovao, Rod Rosenstein zaključio je kako “Nema naznaka u ovoj optužnici da je takvo inkriminirano ponašanje izmijenilo ishod izbora”, te je dodao da nema naznaka da je ijedan Amerikanac bio sudionik ilegalnih aktivnosti.

Nadalje, neki od optuženih Rusa svoje aktivnosti su počeli 2014., za vrijeme Obamine administracije kada su i dobili vize za ulazak u zemlju pa je Donald Trump objavio kako su anti-američke aktivnosti počele davno prije nego li se on kandidirao za predsjednika Amerike, stoga njegova kampanja nije učinila ništa protuzakonito i nikakav dosluh sa Rusima (“Russian collusion”) ne postoji.

Prije 2 tjedna pisali smo kako je objavljen memorandum Odbora za nacionalnu sigurnost koji je ustvrdio da sa ili bez dosjea koji je bio naručen od strane kampanje Hillary Clinton i vrha Demokratske stranke ne bi bilo moguće dobiti nalog za prisluškivanje Donalda Trumpa. Ministarstvo pravosuđa i FBI-a znali su da je autor dosjea kompromitiran i da dosje ne bi smio biti korišten kao argument za nalog, ali su to ipak učinili. Potom su otpustili autora dosjea iz tajne službe i produljili nalog za prisluškivanjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.