Američki Vrhovni sud u četvrtak je objavio pismo suca Stephena Breyera. Breyer je u pismu predsjedniku Joeu Bidenu najavio ostavku na mjestu suca američkog Vrhovnog suda po završetku tekućeg mandata – prenosi abcnews.
> Američki Vrhovni sud podržao Teksas u zaštiti nerođenih: Kako je glasovao koji sudac?
> Još jedna blamaža Vesne Pusić: Pobrkala biljku s preminulom sutkinjom američkog Vrhovnog suda
U pismu od 27. siječnja – dan nakon što su se pojavile vijesti o njegovom umirovljenju – Breyer je rekao da će napustiti aktivnu pravosudnu službu nakon gotovo 28 godina. Ostavka će nastupiti kada se sud raspusti zbog ljetne stanke, pod pretpostavkom da nasljednik bude imenovan i potvrđen.
Sudac Stephen G. Breyer najviši je član liberalnog krila Vrhovnog suda SAD-a i nepokolebljivi branitelj nestranačkog pravosuđa. Vijest o njegovom iznenadnom povlačenju dolazi nakon mjeseci lobiranja demokrata za njegov odlazak. Ovime se otvara put predsjedniku Joeu Bidenu da imenuje svog suca na visokom sudu.
Breyer negira političku pozadinu ostavke
“Posao sam smatrao izazovnim i važnim. Moji odnosi sa svakim od mojih kolega bili su topli i prijateljski”, rekao je, ne navodeći pravi razlog ostavke.
Breyer, najstariji član suda s 83 godine, odstupit će s funkcije unatoč dobrom zdravlju, dubokoj strasti za poslom i aktivnom sudjelovanju u slučajevima.
Iako Breyer negira političku pozadinu ostavke, njegov odlazak je i više nego znakovit. Odstupanje se dogodilo u ranoj fazi Bidenovog predsjedništva, dok demokrati drže većinu u američkom Senatu. Mnoge demokrate i dalje muči opstrukcija kandidata predsjednika Baracka Obame na sudu 2016. i biranje sutkinje Amy Coney Barrett prošle godine. Demokrati su mjesecima vršili pritisak na Breyera.
Erwin Chemerinsky, dekan Pravnog fakulteta Berkeley Sveučilišta u Kaliforniji, pozvao ga je da se povuče u članku objavljenom u Washington Postu u svibnju. “Postoje trenutci kada upravitelji našeg sustava moraju misliti na instituciju koju vole i zemlje koju vole. Iznad vlastitih interesa. Moraju prepoznati da nitko nije nezamjenjiv, te da su rizici koje predstavlja ostanak više nego hipotetski.” – napisao je tom prilikom.
Glasnogovornica Bijele kuće Jen Psaki izvijestila je novinare da je Breyer ranije u četvrtak predao pismo predsjedniku Bidenu.
Biden obećao da će njegov prvi kandidat za Sud biti crnkinja
Ostavka suca Breyera otvara mjesto potpredsjednici Kamali Harris koja bi mogla biti imenovana za prvu crnkinju sutkinju Vrhovnog suda SAD-a. Naime, Biden je obećao u Južnoj Karolini 2020. – u trenutku kada je preuzeo vodstvo u predizbornim anketama, da će njegov prvi kandidat za Sud biti crnkinja – prenosi Breitbart.
Biden at 2/25/20 Democratic debate in Charleston promising to nominate a black woman to Supreme Court. (‘Not a joke.’) It was night before Clyburn endorsement; critical moment in Biden candidacy. https://t.co/1zNwyaogcI pic.twitter.com/7CO0VZOyLr
— Byron York (@ByronYork) January 26, 2022
Tekst se nastavlja ispod oglasa
— Byron York (@ByronYork) January 26, 2022
Za razliku od Donalda Trumpa, koji je svojedobno dao popis potencijalnih kandidata za vrhovnog suca, Biden nije precizirao tko bi mogao biti njegov izbor. Nagađalo se da bi to mogla biti sutkinja Leondra Kruger s Vrhovnog suda Kalifornije ili sutkinja Ketanji Brown Jackson, koji je okružni sudac u Washingtonu, DC.
Međutim, Harris, koja je obnašala funkcije okružne državne odvjetnice u San Franciscu i glavne državne odvjetnice Kalifornije prije nego što je izabrana u američki Senat, a potom i kao potpredsjednica, također je opcija s dugim, iako prilično kontroverznim, pravnim životopisom.
Imenovanje Harris pomoglo bi Bidenu i demokratima u rješavanju preoblema Harrisine nepopularnosti. Biden se suočava s brojnim pitanjima o svojim mentalnim i fizičkim sposobnostima. Pitanje je hoće li se kandidirati za reizbor 2024., pa čak i dovršiti trenutačni mandat. Harrisinim imenovanjem, koja je još nepopularnija od Bidena, demokrati bi mogli pronaći nekoga za potpredsjednika.
Važnost Američkog Vrhovnog suda
Američki Vrhovni sud (engl. Supreme Court of the United States) najviše je pravosudno tijelo u SAD-u, na čijem se čelu nalazi savezna sudska vlast u državi, zbog čega predstavlja jedno od tri najviša tijela vlasti u Sjedinjenim Državama. Ima devet sudaca s doživotnim mandatom, koje imenuje predsjednik SAD-a, a potvrđuje Senat.
Mnogo je važnija njegova ovlast da sve akte zakonodavne i izvršne vlasti proglašava protuustavnim i time ih stavlja izvan snage. Zbog toga ima daleko veću važnost nego slične institucije u drugim državama.
Pobačaj, kontrola oružja, smrtna kazna i “istospolni brak” samo su neka od pitanja u kojima je Vrhovni sud konačni arbitar i kroz koji su lijevo-liberalne struje uvodile ono što je njima odgovaralo.
Kontrola nad kandidaturom za Vrhovni sud važno je pitanje za američko glasačko tijelo. 70 posto ispitanika u anketi CNN-a provedenoj 2016. reklo da je značajan čimbenik u njihovu glasovanju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa