Japan izdvaja 2,2 milijarde dolara tvrtkama za povratak proizvodnje iz Kine, nakon što se uvoz smanjio za gotovo polovinu

Japan
epaselect epa08274194 A pedestrian walks past a display showing closing information of Tokyo's Nikkei Stock Average and Tokyo stock index, in Tokyo, Japan, 06 March 2020. The Tokyo stock benchmark fell 579.37 points, or 2.72 per cent, to close at 20,749.75. The decline has been attributed to concern over the global COVID-19 and coronavirus outbreak. EPA/KIMIMASA MAYAMA

Japan je izdvojio 2,2 milijarde američkih dolara svog rekordnog ekonomskog poticajnog paketa kako bi pomogao proizvođačima da preusmjere proizvodnju iz Kine u Japan jer koronavirus prekida lance opskrbe između glavnih trgovinskih partnera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodatni proračun, sastavljen kako bi pokušao nadoknaditi razorne učinke pandemije, uključuje 220 milijardi jena (dvije milijarde američkih dolara) za tvrtke koje proizvodnju prebacuju natrag u Japan i 23,5 milijardi jena za one koji žele premjestiti proizvodnju u druge zemlje.

Inače, kineski predsjednik Xi Jinping trebao je biti u državnom posjetu Japanu početkom travnja. Ali ono što bi bio prvi takav posjet u desetljeću odgođeno je zbog širenja virusa i nije određen novi datum, prenosi South China Mornig Post.

Kina je najveći trgovinski partner Japana, ali uvoz iz Kine smanjio se za gotovo polovinu u veljači, jer je pandemija zatvorila tvornice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je obnovilo razgovor o smanjenju oslanjanja japanskih firmi na Kinu kao proizvodnu bazu. Prošlog mjeseca vladino vijeće o budućim ulaganjima razgovaralo je o potrebi da se proizvodi s visokom dodanom vrijednošću preusmjere natrag u Japan te da se proizvodnja druge robe distribuira širom jugoistočne Azije.

>Veliki uspjesi Japana u suzbijanju koronavirusa bez zaštitnih mjera kao u Europi – što je razlog?

U međuvremenu, druga pitanja koja su duboko podijelila ove susjede – uključujući teritorijalni spor oko otoka u Istočno kineskom moru koji ih je doveo blizu vojnog sukoba u razdoblju od 2012. do 2013. – nisu bliže rješenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kineski vladini brodovi nastavili su patrolirati oko otoka pod japanskom upravom tijekom krize, a Japan je rekao da su četiri kineska broda u srijedu ušla u ono što smatraju svojim teritorijalnim vodama.

Podsjetimo, kritike na račun Svjetske zdravstvene organizacije i njen način nošenja s pandemijom koronavirusa stigle su i iz Japana. Naime, na američkoj stranici change.org pojavila se anketa kojom se zahtjeva da čelnik SZO-a da ostavku jer se koronavirus proširio svijetom, djelomično i zbog njegovog podcjenjivanja situacije. Peticija za smjenom predsjednika SZO-a Tedrosa Adhana Ghebreyesusa prikupila je čak 720.000 potpisa.

Govoreći o uspješnosti te peticije, zamjenik premijera Japana i ministar financija Taro Aso izjavio kako je peticija pristigla jer se mnogi ljudi brinu kako bi Svjetska zdravstvena organizacija mogla promijeniti ime u Kineska zdravstvena organizacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.