Od Hrvatske nije traženo da sudjeluje u NATO-ovim snagama za brzu reakciju, koje Savez u kontekstu krize u Ukrajini namjerava uspostaviti kako bi mogao brzo odgovoriti na sigurnosne izazove, rekao je u četvrtak hrvatski predsjednik Ivo Josipović u Newportu, u Walesu gdje sudjeluje na summitu NATO-a.
“Od Hrvatske neće biti ništa traženo. Očito je da će se nastojati postići neki politički ciljevi, u prvom redu da se osigura mirni dijalog kako bi se pokušalo riješiti krizu u Ukrajini mirnim putem. Iznimno je važno da se kriza u Ukrajini rješava na temelju međunarodnog prava, to jest da se poštuje integrietet Ukrajine. NATO kao savez želi također nastavak dijaloga”, rekao je Josipović koji predvodi hrvatsko izaslanstvo na summitu NATO-a na kojem je glavna tema kriza u Ukrajini i kako se postaviti prema Rusiji.
“Hoće li se tražiti, ne znam, nemam čarobnu kuglu, ali je jasno i imao sam više puta upite hoće li Hrvatska vojno sudjelovati, moj je odgovor -ne”, rekao je Josipović.
Isto tako, dodao je Josipović, nema govora o tome da se od Hrvatke zatraži stacioniranje tih snaga. Na upit kako će Hrvatska odgovoriti ako se to zatraži, rekao je: “Nema hipotetskih pitanja ni hipotetskih odgovora.
Ministar obrane Ante Kotromanović, koji sudjeluje u hrvatskom izaslanstvu na summitu, rekao je da Hrvatska može ponuditi medicinsku pomoć za zbrinjavanje ranjenika u Hrvatskoj.
“Što se tiče Hrvatske, mi ćemo slijediti korake NATO-a. Možemo ponudiit medicinsku pomoć za sve vrste ranjenika, koji mogu doći u Hrvatsku i liječiti se. Na to smo spremni i već smo rekli da možemo na taj način pomoći”, rekao je Kotromanović.
Čelnici NATO-a započeli su u četvrtak dvodnevni summit sastankom s čelnicima partnerskih zemalja koje sudjeluju u mirovnoj misiji ISAF u Afganistanu. Krajem godine ta bi se misija, najveća u NATO-ovoj povijesti, trebala okončati, a umjesto nje bit će pokrenuta misija zadužena za osposobljavanje afganistanskih sigurnosnih snaga.
“Svi su govornici istaknuli da je misija ISAF omogućila da se Afganistan stabilizira i da se postave dobri temelji za njegov demokratski,ekonomski i svaki drugi razvoj”, rekao je Josipović, dodajući da će Hrvatka sudjelovati i u novoj misiji u toj zemlji.
“Ima nekoliko elemenata u kojima se Hrvatska može uklopiti, to je edukacija vojne policije i tu smo bili među najistaknutijim zemljama parnterima. Mislim da ima prostora i za angažman u razvoj civilnog društva u Afganistanu, posebice u vezi s položajem žena i njihovu aktivnom uključivanju u društvo, o čemu je često govorila ministrica (vanjskih i europskih poslova) Vesna Pusić”, rekao je Josipović.
Predsjednik Josipović je rekao da je u dosadašnjem dijelu summita bilo riječi o terorizmu, kao posebno nečovječnom obliku borbe za postizanje političkih ciljeva. “Svi smo pokazali odlučnost da se globalnom terorizmu suprotstavimo svojim snagama i da razvojem demokracije osiguramo da terorizam ne pobijedi”, rekao je.
Josipović je kratko komentiro i današnju izjavu pomoćnice glavnog tajnika NATO-a Kolinde Grabar Kitarović, koja će mu biti protukandidatkinja na predsjedničkim izborima, da su njih dvoje u Newportu u različitim ulogama i da svoju zemlju trebaju zastupati kao jedno, a da se o domaćim temama treba govoriiti kod kuće.
“Slažem se da ovdje nije mjesto, da ovaj događaj nije mjesto za vođenje lokalne kampanje. Ovdje smo danas u različitim ulogama, svatko u svojoj, a kada se vratimo u Hrvatsku i kada počne kampanja, onda ćemo raspravljati”, rekao je Josipović.
Tekst se nastavlja ispod oglasa