Kijev će morati pronaći način kako pridobiti američkog predsjednika Donalda Trumpa. Ukrajina mora dokazati Trumpu da ima nešto za ponuditi u zamjenu za vojnu i financijsku pomoć, piše Politico.
> Trump primio poruke iz cijelog svijeta: Što su poručili Rusija, Kina, Izrael, Iran?
Novinarka Veronika Melkozerova piše: „Biznismeni, diplomati i političari sastali su se u podrumu kijevskog restorana noć nakon što je za predsjednika SAD-a izabran Trump. Dok su se vani oglašavale sirene za zračnu uzbunu, u podrumu je vladala atmosfera nesigurnosti i neizvjesnosti“. Neki nisu izgubili nadu i izrazili su očekivanje kako će sada Biden, dok još može, Ukrajini dopustiti gađanje ciljeva u Rusiji dalekometnim projektilima. Izražena je i nada kako će uskoro bivši predsjednik poslati još bolje i ubojitije oružje.
Kijev: ‘Snažna Amerika, snažna Ukrajina, snažni saveznici’
“Bilo je iznimno važno za nas u Ukrajini i za cijelu Europu pažljivo slušati riječi Trumpa tijekom njegovog prvog mandata kao predsjednika o “miru kroz snagu“. Ako ovo postane načelo politike nadolazećeg Trumpovog mandata, Amerika i cijeli svijet će nesumnjivo imati koristi od toga”, rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u obraćanju u srijedu navečer.
“Nije bez razloga da se bivši američki predsjednik Ronald Reagan često spominje ovih dana — ljudi žele sigurnost, žele slobodu, normalan život. A za nas to znači život bez ruske agresije, sa snažnom Amerikom, sa snažnom Ukrajinom, sa snažnim saveznicima,” dodao je.
> Zelenski kritizirao SAD: Informacija o Tomahawk projektilima trebala je biti tajna
‘Trumpovo obećanje o okončanju rata u 24 sata je zabrinjavajuće’
“Kao da iščitavaju budućnost iz čajnih listića, elita i političari u Kijevu nastavljaju dešifrirati kako bi se Ukrajina, koja se ranije pozivala na demokratske vrijednosti i vladavinu prava kako bi dobila potporu u ratu s Moskvom, sada trebala postaviti prema čovjeku koji se služi čvršćim pristupom u politici“, piše Melkozerova.
„Ne možemo sa sigurnošću znati kakva će biti politika nove administracije u vezi s ratom. Naravno, Trumpovo ranije izrečeno obećanje da će okončati rat u 24 sata je zabrinjavajuće, jer je to teško ostvarivo u uvjetima koji bi jamčili trajni mir u Europi i ne bi uništili Ukrajinu“, rekla je Ivanna Klympush-Tsintsadze, predsjednica Odbora za integraciju u EU ukrajinskog parlamenta, u objavi na Facebooku.
„Kako bi ti uvjeti bili zasnovani na stvarima koje su nama važne, moraju se iskoristiti sve mreže suradnje s obje političke stranke u SAD-u, unatoč sveobuhvatnoj pobjedi republikanaca. Ukrajinska diplomacija na svim razinama konačno bi trebala isključiti emocije i pronaći jasne pragmatične argumente za američke političare, kao i za obične Amerikance“, dodala je Klympush-Tsintsadze.
> Putin: Ne znamo kada ćemo pobijediti, ali spremni smo nastaviti s borbom
Kijev zabrinut oko podrške američkih republikanaca
Unatoč ponovljenim tvrdnjama ukrajinske vlade tijekom američke izborne kampanje da uživa dvostranačku potporu u Washingtonu, mogućnost Trumpove pobjede očito je izazvala zabrinutost u Kijevu.
Krilo Republikanske stranke pod Trumpovim vodstvom prethodno je blokiralo pomoć Ukrajini od listopada 2023. do travnja ove godine, iscrpljujući ratni proračun Kijeva i koštajući zemlju nekih od najspremnijih boraca.
Trump je više puta tvrdio da ima dobar odnos s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Zelenskog je pak opisao kao „najvećeg trgovca u povijesti”. Međutim, također je tvrdio da je rekao Putinu da bi SAD bombardirao Moskvu ako pokuša napasti Ukrajinu. Izjavio je tada i da želi pomoći Zelenskom.
Kijev nudi svoje resurse i iskusnu vojsku
Ukrajinski zastupnici su uvjereni da neka vrsta plana ipak postoji.
„Teško nam je reći u kojoj će mjeri on odgovarati onome što se govorilo tijekom kampanje. Ali, ono što je izrečeno za vrijeme izbora ne odgovara uvijek onome što će se dogoditi nakon njih“, rekao je Dmytro Razumkov, nezavisni ukrajinski zastupnik i voditelj izborne kampanje Zelenskog 2019. godine.
Zelenski je svjestan da će nadolazeća Trumpova administracija vjerojatno zauzeti pragmatičniji pristup prema Ukrajini. Zato je takozvani “Plan pobjede“, koji je Zelenski javno predstavio prošlog mjeseca, osmišljen kako bi SAD-u i drugim partnerima pokazao da pomoć Ukrajini nije jednostrano davanje, već obostrana suradnja, izjavio je glasnogovornik ukrajinskog ministarstva vanjskih poslova Heorhii Tykhyi na brifingu u četvrtak.
> Zelenski predstavio ukrajinskom parlamentu ‘plan pobjede’ nad Rusijom
Dok prva tri ključna elementa tzv. Plana pobjede uključuju pozivnicu NATO-a za Ukrajinu, više oružja i ukidanje ograničenja za njihovu uporabu u Rusiji, posljednja dva elementa odnose se na ono što Kijev nudi zauzvrat: korištenje svojih prirodnih resursa i svojih ratom iskusnih vojnika za osiguranje Europe nakon rata.
„Ukrajinski predsjednik održava intenzivne kontakte s Trumpom i njegovim timom. Predsjednici su imali dobar sastanak u New Yorku 27. rujna, gdje je bilo važno izložiti viziju Ukrajine,” rekao je Tykhyi.
‘Podrška Ukrajini je investicija u sigurnost’
„Mi vjerujemo da je osiguranje pravednog i poštenog mira za Ukrajinu u najboljem interesu Amerike. Ovaj rat daleko nadilazi samo Ukrajinu. Podrška Ukrajini nije čin milosrđa. Ona je vrlo isplativa investicija u sigurnost naših partnera,“ dodao je Tykhyi.
Tykhyi je priznao da su neki sugerirali kako bi smanjenje pomoći Ukrajini natjeralo Kijev da traži mir pod svaku cijenu. U stvarnosti, rekao je, smanjenje pomoći samo bi proširilo rat i povećalo ruske zločine. To bi prisililo ukrajinske saveznike da na kraju ionako ponovno pruže pomoć.
> Ratne igre: Francuska vojska priprema se na scenarij sukoba s Rusijom
„Od samog početka postupamo vrlo racionalno. Ukrajina i predsjednik Zelenski žele postići rezultate i dogovore, uistinu anticipirajući suradnju s Trumpovom administracijom kad ona preuzme dužnost“, rekao je.
Međutim, bilo kakvi dogovori neće uključivati zamjenu teritorija za mir, istaknuo je Tykhyi. To bi samo povećalo Putinove apetite, kazao je.
„Mnoge naše partnere treba podsjetiti na ono što je prethodilo ruskoj opsežnoj agresiji — ultimatum da se NATO povuče na granice iz 1997. godine. Mnogo su nas puta u prošlosti partneri ignorirali kad smo upozoravali na opasnosti. Na kraju se pokazalo da smo bili u pravu“, dodao je.