Kina na posljednjem mjestu po slobodi interneta, vlasti blokirale više od 3000 web stranica

Kina je nakon uvođenja pojačanog elektroničkog nadzora i kontrole interneta trenutno najgora zemlja u svijetu glede slobode interneta, tvrdi u srijedu u svom godišnjem izvješću o globalnoj medijskoj slobodi Freedom House (FH).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tijekom protekle godine, pojačani naglasak na kontroli informacija rezultirao je neskrivenom agresijom na slobodu interneta”, objavio je FH u dijelu izvješća o Kini.

Kina je blokirala skoro 3000 web stranica i internetskih usluga poput Gmaila, Googlea, Picase i društvenih mreža poput Facebooka, Youtubea i Twittera. Kineske su vlasti u siječnju izvijestila o nadogradnji sustava internetske kontrole, poznatog kao “Veliki vatreni zid”. U srpnju je usvojen opsežan zakon o nacionalnoj sigurnosti čime je još više pojačana kontrola interneta, a državi je još više omogućeno da “poduzme sve neophodne mjere” u zaštiti svoje suverenosti. Kina je također posljednjih godina uhitila na stotine novinara i bloggera u borbi protiv “lažnih glasina” na internetu.

Strani diplomati se pribojavaju da će taj zakon omogućiti tajni pristup podacima u cilju špijuniranja jer bi vladini inspektori mogli natjerati tehnološke tvrtke u Kini da odaju osjetljive informacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

FH je odmah iza Kine kao najgore zemlje glede slobode interneta svrstao Siriju i Iran. Sjeverna Koreja nije uključena u izvješće jer nije bilo dovoljno informacija da bi se uopće moglo procijeniti stanje u toj zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.