Kina odbacuje australske optužbe za netransparentnost po pitanju koronavirusa

epa08367856 A man walks on the street in Guangzhou, Guangdong province, China, 16 April 2020 (issued 17 April 2020). China's gross domestic product (GDP) contracted 6.8 percent in the first three months of the year, according to a report of the National Bureau of Statistics issued on 17 April 2020. This is the first such drop in GDP reported by Chinese authorities since they began publishing such information in 1992. EPA/ALEX PLAVEVSKI

Nakon što je Australija optužila Kinu za netransparentnost po pitanju koronavirusa te zatražila međunarodnu istragu o uzrocima i šrenju koronavirusa, Kina je sve to odbacila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, australska ministrica vanjskih poslova Marise Payne izrazila je veliko nezadovoljstvo i zabrinutost kineskom (ne)transparentnošću po pitanju koronavirusa.

Stoga je zatražila međunarodnu istragu o tom problemu.

Pozvala je Kinu da omogući transparentnost u tom procesu te kazala da ne vjeruje da bi Svjetska zdravstvena organizacija trebala pokrenuti tu istragu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (VIDEO) Zabrinuti zbog kineske netransparentnosti: Australija traži međunarodnu istragu o nastanku i širenju koronavirusa

> Nobelovac Montagnier: ‘Koronavirus SARS-CoV-2 nastao je u laboratoriju, on je djelo molekularnih biologa’

> Trump najavio zaustavljanje financiranja Svjetske zdravstvene organizacije: ‘Često je bila na strani Kine’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknula je da će svaka istraga krize zahtijevati međunarodnu suradnju.

“Trebat će se uključiti zemlje sa spremnošću da budu transparentne i osiguraju da imamo mehanizam za reviziju u koji međunarodna zajednica može imati povjerenja”, rekla je.

Mora se razmotriti i suradnju Kine sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (WHO), kazala je, premda WHO nije prava institucija za provedbu takve istrage.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kritike Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji uputio je i australski ministar zdravstva Greg Hunt. “Ono što smo vidjeli od dužnosnika u Ženevi (sjedište WHO-a) mislimo da je bio odgovor koji nije pomogao svijetu”, rekao je Hunt na novinskoj konferenicji.

Odbacuju sve optužbe

Glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Kine odbacio je sve optužbe poručujući da su optužbe australske ministrice “bez činjenične osnove”.

“Kina je duboko zabrinuta i rezolutno se brani od tih optužbi” – rekao je Geng Shuang.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kina je najveći australski trgovački partner, no njihovi odnosi su zategnuti, a Australija optužuje Kinu za pokušaj uplitanja u njezinu politiku. Australski mediji čak su krajem 2019. godine javljali da je Kina pokušala infiltrirati svoga špijuna u australski parlament.

Suprotno preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, Australija je još 1. veljače zabranila dolaske iz Kine te ima dobre rezultate u suzbijanju koronavirusa.

Podsjetimo, američki predsjednik Donald Trump nedavno je obustavio američke uplate Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), optuživši ju da je previše naklonjena Kini te da nije na vrijeme reagirala na pojavu koronavirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.