Trenutačno je potvrđena ukupno 1881 osoba zaražena koronavirusom, a 771 osoba je ozdravilo. Dosad je preminulo četrdeset i sedam osoba.
22,30 sati
Ministar turizma Gari Cappell govorio je o predstojećoj turističkoj sezoni.
”Turizam više neće što je bio, kao i naš život. Bit će drugačiji, bit će pažljiviji. Nažalost možda ćemo se manje družiti. Život će nam se promijeniti, turizam će se promijeniti. Mi se na to moramo navikavati i u tom smjeru raditi i marketinške i sve druge akcije”, rekao je Gari Capelli. Ističe da će se o svim novim odlukama i mjerama ugostitelje i sve druge u turizmu pravovremeno obavijestiti.
Opširnije OVDJE.
22,10 sati
Niskobudžetni avioprijevoznik Air Norwegian izvijestio je da su njegove četiri podružnice za osoblje u Danskoj i Švedskoj podnijele zahtjev za stečajem, što znači da će otprilike tri četvrtine njegovih pilota i posade izgubiti posao
22 sati
Papa Franjo je rekao da se “zbog trenutačne zdravstvene situacije” Svjetski dan mladih u Lisabonu odgađa za godinu dana te će se održati u kolovozu 2023., priopćila je u ponedjeljak Sveta Stolica.
21,20 sati
Francuska je u ponedjeljak premašila broj od 20.000 umrlih od novog koronavirusa, s novih 547 smrtnih slučajeva zabilježenih od nedjelje, ali broj pacijenata na intenzivnoj skrbi nastavlja polagano padati, rekao je glavni ravnatelj javnog zdravstva.
21 sati
Karantena za one koji trebaju biti u samoizolaciji nije se mogla iz gradskog Tomislavovog doma preseliti u Hostel Arenu jer taj gradski hostel ne udovoljava epidemiološkim uvjetima, poručili su u ponedjjeljak iz Ureda zagrebačkog gradonačelnika.
Naglašavaju kako bi poduzimanje svih potrebnih epidemioloških mjera i dodatnih građevinskih zahvata u Hostelu Arena u svrhu karantene bilo financijski zahtjevno, a ne bi bilo u interesu djece koja prostor već koriste. U tom je hostelu, naime, trenutno smješteno preko 100 djece sportaša, mladih Kineza različitih uzrasta koji od listopada 2019. borave u Hrvatskoj.
20,30 sati
Međunarodni monetarni fond odobrio je u ponedjeljak kredit od 330 milijuna eura Bosni i Hercegovini za borbu protiv pandemije koronavirusa i saniranja ekonomskih posljedica.
20,15 sati
Crnogorski premijer Duško Marković zatražio je u ponedjeljak od ministara i čelnika državnih institucija da pripreme plan ublažavanja mjera zaštite od epidemije koronavirusa, koji bi se trebao početi primjenjivati od sutra.
20 sati
Kroz Ličko-senjsku županiju od ponedjeljka se bez e-Propusnica može kretati slobodno između svih gradova i općina, ali se ne može u Udbinu koja je do daljnjega pod karantenom te u Novalju koja je izuzeta na njihov zahtjev, rekao je načelnika županijskog Stožera CZ Vice Nekić.
Načelnik Stožera civilne zaštite Grada Novalje Marijan Šuljić rekao je Hini kako su zadržali režim propusnica da se ne bi dogodilo da u Novalju dođe ovog i posebno prvomajskog vikenda sa svih strana velik broj vikendaša u svoje apartmane te donesu zarazu.
„Riječ je možda i o tisuće ljudi koji bi došli u svoje apartmane u vrijeme kada ne rade ugostiteljski objekti, svi će izaći na Rivu i to je opasno. Tom nepopularnom odlukom štitimo i sebe i njih“, rekao je Šuljić dodavši kako je svjestan da će kod vlasnika vikendica i apartmana izazvati gnjev.
I Sisačko moslavačka županija od sad je bez propusnica za kretanje unutar županije temeljem odluke Nacionalnog stožera civilne zaštite. Odluka je donesena na zahtjev županijskog Stožera civilne zaštite.
Bez propusnice unutar županije mogu i stanovnici Krapinsko-zagorske županije. Na prijedlog županijskog Nacionalni stožer civilne zaštite danas je donio Odluku o ukidanju nužne mjere zabrane napuštanja mjesta prebivališta i stalnog boravka na području Krapinsko-zagorske županije.
19,30 sati
Centar za zdravstvenu zaštitu Hong Konga, koji djeluje u sklopu ministarstva zdravstva, objavio je da u posljednja 24 sata nisu zabilježeni novi slučajevi zaraze koronavirusom u Hong Kongu prvi puta od izbijanja epidemije.
19 sati
U Italiji je potvrđeno novih 2256 slučajeva zaraze, a od nedjelje su preminulo još 454 osobe, javlja Corriere Della Sera. Od početka epidemije 181.228 osoba oboljelo od koronavirusa u toj zemlji.
Prvi put od početka pandemije broj ”aktivnih slučajeva” u Italiji je pao. Naime, u Italiji je u ponedjeljak potvrđen manji broj zaraženih u odnosu na dan ranije, piše Corriere.
18,45 sati
Predsjednik Republike Zoran Milanović izjavio je u ponedjeljak u Karlovcu da bi se u Hrvatskoj trebale početi donositi odluke na razini politike, a ne više struke.
18,30 sati
U Sloveniji je prema zadnjim podacima 1335 zaraženih koronavirusom, a među inficiranima je znatno više žena nego muškaraca, prema podacima koji su na stranicama slovenske vlade objavljeni u ponedjeljak.
18,15 sati
Mađarski premijer Viktor Orban trebao bi početkom svibnja predstaviti plan postupnog vraćanja u normalu zemlje koja je trenutno pod mjerama izolacije zbog epidemije koronavirusa, objavila je u ponedjeljak nacionalna novinska agencija MTI.
18 sati
Vukovarsko-srijemska županija smanjuje plaće svim zaposlenicima i dužnosnicima Županije i proračunskim korisnicima, odnosno poduzećima i ustanovama kojima je Županija osnivač, kako bi pomogla gospodarstvu u situaciji epidemije.
17,45 sati
Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je nakon sastanka kriznog kabineta u ponedjeljak kako Njemačka, usprkos uspjesima u borbi protiv širenja koronavirusa, još uvijek nije savladala epidemiju.
17,30 sati
Inspektori Državnog inspektorata u utorak će obići sve restorane kojima je zabranjen rad zbog dostave, i ako ispune sve epidemiološke mjere moći će ponovno raditi dostave, izjavio je u ponedjeljak državni inspektor Andrija Mikulić.
17,25 sati
Danska se svrstala među malobrojne zemlje u svijetu koje za vrijeme pademije koronavirusa neće financijski potpomagati kompanije registrirane u poreznim oazama.
17,20 sati
Broj umrlih od novog koronavirusa u engleskim bolnicama porastao je za 429, na ukupno 14.829, što je najmanji dnevni rast u najmanje dva tjedna.
17,15 sati
Srbija je u borbi protiv koronavirusa u posljednja 24 sata izgubila još tri života, ukupno 125, a do ponedjeljka u 15 sati registrirano je još 312 novozaraženih, priopćio je Krizni stožer srbijanske vlade, uz najavu postupnog ublažavanja mjera od utorka.
17 sati
Broj oboljelih od koronavirusa u Rusiji i dalje raste te je u ponedjeljak registrirano više od 4200 novozaraženih.
16,30 sati
Ima barem jedna žrtva koronavirusa za kojom nitko neće plakati, a riječ je o gripi koja na godinu odnese stotine tisuća života u svijetu i koja je u Europi prisutna i ove godine, ali u manjem obimu zbog mjera u borbi protiv Covida-19.
16,20 sati
Španjolsko gospodarstvo moglo bi zbog pandemije zabilježiti veći pad nego u razdoblju nakon financijske krize, upozorila je u ponedjeljak središnja banka.
16 sati
Premijer Andrej Plenković najavio je u ponedjeljak da će Vlada na ovotjednoj sjednici pripremiti zaključak temeljem kojeg će, kao i temeljem okvira epidemiologa, Stožer civilne zaštite od četvrtka donositi odluke za reaktiviranje i normalizaciju dijela gospodarskih aktivnosti.
15,30 sati
Karlovačka županija osmi dan nema novooboljelih od covida 19, rečeno je u ponedjeljak u Stožeru Civilne zaštite, a epidemiološka situacija u cijelosti ocijenjena je dobrom pa su nabrojeni prvi koraci za oživljavanje gospodarstva i pripremu za normalizaciju života.
Za rad bolničkih liječnika i raznih specijalističkih ambulanti zamjenik ravnatelja karlovačke bolnice Hrvoje Cvitanović je rekao da su cijelo vrijeme tijekom krize vezane uz koronavirus radili samo s hitnim i neodgodivim pacijentima. Prošli tjedan su pripremili uputnice za obiteljske liječnike za tzv. telekonzultacije (AP uputnice), tako da će se uz poseban softver za slanje rendgenskih slika, krvnih nalaza, EKG-a i drugih nalaza moći konzultirati na daljinu.
Ondje gdje to nije moguće za pacijente će se pobrinuti preko hitnih ambulanti.
„Za sada otvaranja specijalističkih ambulanti neće biti, barem ne ovaj tjedan, a ako se i počne raditi, počet će se s vrlo malim brojem pacijenata da se smanji opasnost od širenja zaraze“, rekao je Cvitanović.
Načelnica Stožera Vesna Hajsan Dolinar najavila je “gospodarsku revitalizaciju i novu normalizaciju života”.
Radnici ponovno u Belu krajinu
Prošlog tjedna uz intenzivnu komunikaciju s nacionalnom razinom te sa slovenskim Institutom za javno zdravstvo dogovoreno je da prekogranični radnici, dnevni migranti, mogu od danas odlaziti na posao u Belu krajinu i Dolenjsku u Sloveniju.
„To je od iznimne važnosti za egzistenciju dijela radnika iz Ozlja, Kamanja, Žakanja, Ribnika, Bosiljeva, pa i Karlovca, i taj smo dio uspješno riješili“, rekla je Hajsan Dolinar.
Zbog gospodarske revitalizacije u domaćim tvrtkama, posebno u građevinarstvu, gdje ima dosta radne snage iz susjedne Bosne i Hercegovine, Stožer Karlovačke županije je zbog dobre epidemiološke situacije intenzivirao dogovore kao bi stanovnici s tog područja mogli doći raditi u Hrvatsku.
„To je važno da bi se završilo što više ugovorenih poslova i da bi ekonomske posljedice epidemije bile što manje“, rekla je Hajsan Dolinar.
Uz pohvalu što je karlovački Dom za umirovljenike uveo sedmodnevnu radnu izolaciju, Hajsan Dolinar je istaknula da bi se uz dobru zaštitu sustava socijalne skrbi znatno prije mogao normalizirati život kako bi se svi što prije vratili u svoj životni ritam. Najavila je u vezi s povratkom na posao dijela građana da će roditelji koji se ne mogu pobrinuti za svoju djecu moći računati za rad vrtića, s tim da su pripremljene higijenske i protuepidemijske mjere.
Kad je riječ o školama, kada odluku o nastavi donese Nacionalni stožer, sve će škole koje su imale jednosmjensku nastavu najvjerojatnije opet raditi u dvije smjene kako bi se školom istodobno kretao što manji broj učenika, rekla je Hajsan Dolinar. Također je rekla kako je opća ocjena da učenje na daljinu funkcionira dobro, da su učenici disciplinirani i da dobro obavljaju svoje zadaće.
Zamjenik načelnika karlovačke PU Romano Benković rekao je da je u protekla 24 sata bilo sedam pokušaja kretanja bez e-propusnice, što je ukupno 205 takvih prekršaja. Zbog ukidanja e-propusnica unutar Karlovačke županije, broj stalnih punktova prometnog nadzora smanjen je s deset na osam i oni su na cestama prema susjednim županijama, a ostale će prometnice pokrivati susjedne policijske uprave.
Od 12. ožujka, kad je u Hrvatskoj proglašena epidemija, do jučer karlovačka Policijska uprava evidentirala je 91 kazneno djelo.
Karlovačka županija osmi dan zaredom nema novooboljelih od covida 19, ostaje 28 oboljelih, od kojih se u dvije bolnice liječi petero bolesnika, jedan je pacijent umro, 12 je na kućnom liječenju, a deset ih je izliječeno.
15,00 sati
U Sisačko-moslavačkoj županiji u protekla 24 sata, nakon pet dana, ponovo su registrirane dvije osobe pozitivne na koronavirus, tako da je ukupni broj zaraženih u županiji trenutno 20, izvijestio je u ponedjeljak županijski stožer Civilne zaštite.
Župan Ivo Žinić rekao je na konferenciji za novinare županijskog Stožera CZ da je od početka epidemije bilo ukupno 34 oboljelih, no u međuvremenu je 14 osoba ozdravilo.
Pet je ozbiljnijih pacijenata u izolacijskoj jedinici Opće bolnice u Sisku, s dobrom kliničkom slikom, a ostali su u samoizolaciji. Nakon što su epidemiolozi dali suglasnost, Nacionalnom stožeru CZ u ponedjeljak upućen i zahtjev za proširenje područja slobodnog kretanja na području županije. Do konferencije za novinare u 13 sati, kako je rekao Žinić, odobrenje još nije došlo, ali se očekuje tijekom dana.
Dodao je kako je pokrenuta i inicijativa da se ostvari slobodan promet između Sisačko-moslavačke i Zagrebačke županije.
Načelnik županijskog Stožera Roman Rosavec je rekao kako je zaštitne opreme dovoljno, a dio je i u pričuvi za posebne potrebe.
U Varaždinskoj županiji u posljednja 24 sata nema novozaraženih, a načelnik Županijskog stožera Civilne zaštite Robert Vugrin rekao je u ponedjeljak da će se pratiti učinici provođenja odluke o kretanju bez propusnice pa će se – bude li znatnog pogoršanja – tražiti dodatne epidemiološke mjere.
„U Varaždinskoj županiji smo upravo kroz ograničenje kretanja uspjeli držati epidemiju pod kontrolom. Zbog toga će se idućih dana pratiti efekti provođenja nove odluke i – ako dođe do znatnog pogoršanja epidemiološke situacije – tražit će se od Nacionalnog stožera da se odrede dodatne epidemiološke mjere“, rekao je Vugrin.
Dodao je da je u tom slučaju moguće i ograničenje kretanja unutar četiriju zona u Varaždinskoj županiji, bivših općina Varaždina, Ivanca, Ludbrega i Novog Marofa.
Vugrin je ponovio kako nema novozaraženih da se jedna osoba oporavila. Dosad su oboljele 33 osobe, a ozdravile su 24.
Na liječenju u varaždinskoj Općoj bolnici je osam osoba i dobrog su općeg stanja, a jedna je osoba na respiratoru u Klinici „Dr. Fran Mihaljević“ u Zagrebu, dodao je Vugrin.
U Varaždinsko je županiji jučer, nakon deset dana, otkriven novi slučaj zaraze koronavirusom, koji se zasad vodi kao lokalna transmisija. „Posljednja novooboljela osoba je muškarac srednjih godina, koji nije bio pod mjerom samoizolacije, a zbog povišene temperature i respiratornih problema, upućen je u COVID ambulantu na testiranje i nalaz je bio pozitivan“, rekao je Vugrin i dodao da je dosad “mapirano 16 njegovih kontakata i svi su stavljeni pod mjeru samoizolacije”.
“Kako izvor zaraze do sada nije mogao biti utvrđen, a nema nikakve poveznice s inozemstvom, ovdje trenutačno govorimo o lokanoj transmisiji“, rekao je Vugrin.
U Varaždinskoj su županiji dosad na koronavirus testirane 924 osobe. Pozitivan je svaki 28. testirani, što je 3,5 posto. U mjeri samoizolacije je 1255 osoba, što i dalje Varaždinsku županiju svrstava u sam vrh, odmah iza grada Zagreba i Splitsko-dalmatinske županije.
U posljednja 24 zabilježena su dva nova kršenja mjera samoizolacije i 67 slučajeva kretanja bez valjanje propusnice.
Načelnik varaždinskoga Županijskog stožera Civilne zaštite očekuje da će slučajeva bez propusnica biti manje s obzirom na to da je cijela županija od sinoć jedinstvena zona kretanja, ali poziva građane da i dalje budu disciplinirani i odgovorni.
14,00 sati
U Hrvatskoj je od jučer potvrđeno deset novih bolesnika zaraženih koronavirusom, ukupno 1881, a nijedna osoba nije umrla, izvijestio je u ponedjeljak Nacionalni stožer civilne zaštite.
“U proteklom 24-satnom razdoblju u RH imamo deset novih dijagnosticiranih bolesnika s Covidom-19, što daje ukupan broj od 1881 bolesnika”, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš.
Oporavljenih je u ovom trenutku 771, što znači da trenutno oboljelih imamo 1110, rekao je Beroš.
Testirano je ukupno 25.610 osoba, od kojih u preteklih 24 sata 1424.
Beroš je izvijestio da od jučer u Hrvatskoj nema umrlih osoba zaraženih koronavirusom, a ukupno ih je 47.
Objasnio je da su dva bolesnika u Splitu umrli u periodu nakon jučerašnje konferencije tamošnjeg županijskog stožera, a prije Nacionalnog.
U bolnicama su na liječenju 324 bolesnika, kod kuće 786, u samoizolaciji njih 13.593, što je 297 manje u odnosu na jučer.
Na respiratoru je 18 bolesnika, što je pet manje u odnosu na dan ranije.
Vlada RH promišlja kojim redoslijedom bi trebalo nešto pokrenuti i ponovno aktivirati ekonomiju, a tome će riječ dati struka, kazao je u ponedjeljak voditelj Nacionalnog stožera civilne zaštite, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
”Hrvatska ima strategiju koja je pokazala vrlo dobre rezultate i nije brzala s nikakvim datumima, jer danas reći da ćete s nečim početi 11. svibnja nije dobro. Vlada promišlja kojim redoslijedom bi trebalo nešto pokrenuti i o tome će riječ dati struka. Više puta je naglašeno da će vlada izaći s jednim hodogramom i na sjednici Vlade u četvrtak će biti riječi na tom tragu. Potpuno nam je jasno da će se ići u ekonomsku aktivaciju”, kazao je.
Božinović je dodao da je 15 županija tražilo i dobilo suglasnost o ukidanju e-Propusnica za putovanja unutar županija.
Precizirao je da je za Zagrebačku županiju i Grad Zagreb ukinuta e-Propusnica između dviju županije, dok je Primorsko-goranska županija dobila suglasnost da se podijeli u tri područja – Gorski kotar, otoci i Primorje.
Uz to, Splitsko-dalmatinska županija, u kojoj su ukinute propusnice, izdvojila otoke za koje i dalje trebaju propusnice. Ličko-senjska županija zadržala je propusnice za Udbinu i Novalju, precizirao je.
”Cilj sustava je bio usporavanje kretanja na području Hrvatske i ta odluka je imala vrlo veliku ulogu u sprečavanju širenja epidemije. Ne smijemo dopustiti da nas virus nadmudri i vrati na staro. Pozivamo građana da i dalje budu racionalni te da i nadalje mjesto stanovanja napuštaju samo u slučaju potrebe. Glavno pravilo je i dalje ostani doma”, poručio je Božinović.
“Već smo zatražili od svih županijskih stožera da vrlo pomno prate situaciju i da vrlo brzo reagiraju kod svake zaraze jer od kvalitete njihovih reakcije ovisi krivulja”, zaključio je.
13,50 sati
Nema novozaraženih u Dubrovačko-neretvanskoj županiji gdje je ukupno na koronavirus pozitivno 110 osoba, a među onima s negativnim nalazom su i korisnici i zaposlenici domova u Metkoviću, Konavlima te Centra za rehabilitaciju u Josipovcu, izvijestio je u ponedjeljak Županijski stožer Civilne zaštite.
Ravnatelj županijskog Zavoda za javno zdravstvo dr. Mato Lakić istaknuo je kako su među negativnima i rezultati 58 djelatnika i korisnika Doma za odrasle u Metkoviću, 40 iz Centra za rehabilitaciju u Josipovcu te sedam iz Doma za starije u Konavlima.
„Posebno je važno da su negativni korisnici, najveći dobitak je da nije došlo do proboja virusa“, rekao je Lakić te potvrdio kako je naknadno utvrđeno da je medicinska sestra bila pozitivna na koronavirus u trenutku kad su se uzimali uzorci u Centru za rehabilitaciju u Josipovcu.
Također je potvrdio informaciju kako je 93-godišnja korisnica Doma za starije osobe u Pločama, koja je u nedjelju u dubrovačkoj bolnici umrla od posljedica koronavirusa, prema odluci epidemiologa iz tog doma prvo prevezena kući, a zatim u dubrovačku bolnicu. Nije mogao potvrditi je li i njezina kći pod sumnjom na zarazu koronavirusom hospitalizirana u dubrovačkoj bolnici.
Od početka testiranja iz Dubrovačko-neretvanske županije na analizu su poslana 1344 uzorka.
U dubrovačkoj bolnici hospitalizirano je 28 osoba pozitivnih na koronavirus, od kojih 19 na Odjelu za infektologiju, jedna na Odjelu za intenzivno liječenje, ali nije intubirana, a osam u izdvojenom objektu dubrovačkoga studentskog doma.
Pacijentu u Regionalnome respiratornom centru Križinama pri splitskome KBC-u stanje i dalje nije promijenjeno, ali nije intubiran. Još je jedna osoba ozdravila pa ih je sad ukupno 16.
Nije zabilježeno novo kršenje mjere samoizolacije – dosad ih je bilo 19. Pod mjerom samoizolacije su 533 stanovnika Dubrovačko-neretvanske županije. Karantena u dubrovačkome studentskom domu je prazna.
Županijski stožer poslao je Nacionalnom stožeru Civilne zaštite prijedlog o podjeli županije na tri zone: grad Dubrovnik s općinama Konavama, Župom dubrovačkom i Dubrovačkim primorjem, poluotok Pelješac s otocima te dolina Neretve, a očekuje se da će se takva odluka početi primjenjivati od utorka.
Za odlaske na otoke i dalje će se tražiti posebna propusnica.
13,45 sati
U hrvatskim transfuzijskim centrima ima dovoljno zaliha krvi i spremni su za sve potrebe bolnica kada dođe do ponovnog pokretanja ‘elektivnih operativnih zahvata’ u bolnicama koji su odgođeni zbog koronavirusa, rekli su u ponedjeljak u Hrvatskom zavodu za transfuzijsku medicinu.
“Mi pratimo potrebe bolnica sa zalihama krvi i krvnih pripravama i imamo dovoljno zaliha kad se krene sa elektivnim zahvatima”, izjavila je za Hinu ravnateljica Hrvatskog zavoda za transfuzijsku medicinu (HZTM) Irena Jukić.
Ministar zdravstva Vili Beroš najavio je prošloga tjedna mogućnost da se u bolnicama ponovno započne s izvođenjeme elektivnih, nehitnih kirurških i dugih zahvata s obzirom na povoljnu epidemiološku situaciju i činjenicu da zbog broja oboljelih od Covida-19 zdravstveni sustav nije pretjerano opterećen.
Istaknuo je kako se razmatra mogućnosti da se bolesnike koji dolaze na elektivne zahvate, najprije testira na koronavirus a ako budu negativnih, da ih se operira.
“Upravljanje zalihama krvi i krvnih pripravaka poput plazme, koncentrata trombocita itd u ovoj situaciji nije jednostavno, ali mi cijelo vrijeme vodimo računa o njima jer moramo osiguravati dovoljne količine i zbog potreba onkoloških i hematološki bolesnika kojima je krv potrebama u liječenju”, kazala je Jukić.
Ističe kako se zbog odgode elektivnih zahvata potrošnja krvi i krvnih pripravaka smanjila, kao što se na početku krize zbog epidemije koronavirsa smanjio i odaziv darivatelja krvi; no s njima je ubrzo preko Hrvatskog Crvenog križa uspostavljena komunikacija te se odazivaju akcijama darivanja krvi.
“Što se tiče nas u Petrovoj, mi smo dnevno prije epidemije imali 130 darivanja dnevno, zatim je palo na 50-tak darivanja, a prošle subote smo imali 80-a darivatelja”, kaže ravnateljica HZTM-a Jukić.Naglašava
Naglašava da se pri darivanju krvi pridržavaju protokola koji jamče sigurnost uzimanja krvi kao i mjera koje je propisao Nacionalni stožer civilne zaštite.
13,30 sati
Nakon pojačane kontrole u trima zadarskim ustanovama nisu uočeni propusti i nedostatci u postupanju propisani uputom Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo, priopćeno je u ponedjeljak iz zadarskoga Županijskog stožera Civilne zaštite.
Pojačanu kontrolu proveo je tim za provedbu mjera pojačane kontrole za sprečavanje epidemije u sustavu socijalne skrbi i to u Domu za starije i nemoćne osobe Zadar, Domu za odrasle osobe Sv. Frane u Zadru i Domu za odrasle osobe Zemunik.
U priopćenju se navodi i kako drugi dan zaredom na zadarskom području nema novozaraženih osoba koronavirusom pa je ukupan broj oboljelih i dalje 81.
U samoizolaciji je 478 osoba, a nadzor je istekao za 2027 osoba. Do sada su testirane 674 osobe, a čekaju se rezultati 14 uzoraka.
Na odjelu zadarske Opće bolnice za covid šestero je pacijenata i više nitko nije na respiratoru, a u Specijalnoj bolnici za ortopediju u Biogradu liječi se sedmero pacijenata s lakšim simptomima.
U posljednja 24 sata djelatnici zadarske Policijske uprave evidentirali su 89 osoba bez valjanih propusnica.
U skladu s odlukom o ukidanju nužne mjere zabrane napuštanja mjesta prebivališta i stalnog boravka na području Zadarske županije propusnica je potrebna samo za odlazak u drugu županiju.
Od ponedjeljka, na temelju odluke o ukidanju nužne mjere zabrane napuštanja mjesta prebivališta i stalnog boravka Nacionalnog stožera Civilne zaštite, stanovnici Zadarske županije bez e-propusnice mogu putovati diljem županije, uključujući i otoke.
13,10 sati
U Zagrebu je tijekom vikenda zabilježeno 13 novozaraženih osoba koronavirusom, izvijestio je u ponedjeljak zagrebački Stožera civilne zaštite.
“U subotu i nedjelju na području Zagreba detektirano je13 novozaraženih osoba koronavirusom, čime je ukupan broj narastao na 449 pozitivnih osoba”, izvijestio je pročelnik Gradskog ureda za zdravstvo Vjekoslav Jeleč na konferenciji zagrebačkog Stožera civilne zaštite.
Ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Zvonimir Šostar rekao je kako je primjetan manji broj ljudi koji dolaze na testiranje.
Tijekom vikenda testirano je 335 građana, a broj testiranih lagano se smanjuje, dodao je.
“Razlog tome je što postoji strah da će završiti u samoizolaciji četiri do pet tjedana, što nije dobro za njihovo zdravlje i zdravlje njihove obitelji”, kazao je Šostar.
Načelnik Policijske uprave zagrebačke Marko Rašić izvijestio je da je u zadnja dva dana zabilježeno kako je osam osoba prekršilo mjeru samoizolacije.
Također, policija je utvrdila da je jedan ugostiteljski objekt u Sesvetama posluživao goste i radio, a da je jedno amatersko kazalište prekršilo mjeru zabrane okupljanja, izvodeći predstavu na otvorenom prostoru ispred 50-tak okupljenih osoba, uglavnom roditelja s djecom.
Na pet punktova od subote raspodjela građevinskog materijala
Pročelnica gradskog Ureda za mjesnu samoupravu Renata Šimon kazala je kako će Grad Zagreb u subotu počeo s raspodjelom građevinskog materijala za nužnu pomoć građanima, čiji su objekti stradali u jakom potresu 22. ožujka.
“Predviđena je podjela građevinskog materijala za nužnu pomoć građanima na pet punktova u Gradu Zagrebu, za sedam gradskih četvrti koje su najpogođenije potresom”, kazala je Šimon.
Gradonačelnik Milan Bandić kazao je kako je u tijeku potpisivanje ugovora 350 ugovora sa statičarima koji su proteklih mjesec dana pregledavali potresom oštećene objekte u Zagrebu.
“Statičare angažiramo preko Ureda za hitna stanja, vrijeme volonterskog rada je iza nas. Vrijeme je da dobiju za to poštenu i adekvatnu naknadu”, kazao je.
Bandić je također izvijestio da je do sada je pregledano 11.712 oštećenih objekata u Zagrebu, a u sljedećih dva tjedna očekuje se pregled svih objekata čiji su vlasnici zatražili pregled nakon potresa.
13,00 sati
U Krapinsko-zagorskoj županiji od jučer su evidentirane nove četiri zaražene osobe, sve četiri s područja grada Oroslavja, izvijestio je u ponedjeljak načelnik Županijskog stožera Civilne zaštite Anđelko Ferek-Jambrek.
Do sada je ukupno uzeto 968 uzoraka, od kojih 45 u posljednja četiri sata, a izliječeno je ukupno pet osoba.
„Moramo napomenuti da se po novoj odluci Nacionalnog stožera i Zavoda za javno zdravstvo nakon 28 dana ljudi automatizmom vode kao ozdravljeni, odnosno negativni. Danas i sutra imat ćemo više od 15 osoba kojima je prošlo 28 dana od prvog testiranja i prve pojave virusa”, kazao je Ferek-Jambrek.
Ravnatelj Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana Tihomir Vančina kazao je da je testirano više od 70 zdravstvenih djelatnika bolnice koji su bili u izolaciji i zdravstvenih djelatnika domova i da su svi nalazi negativni.
„Situacija u bolnici se polako, nakon ovih šest turbulentnih tjedana, smiruje. U prostoru izolacije imamo još petero pacijenata koji su nepokretni i stariji od 80 godina. Četiri pacijenta smo tijekom vikenda uputili na kućno liječenje jer su pet dana bili asimptomatski”, rekao je Vančina.
Na sastanku Županijskog stožera Civilne zaštite u ponedjeljak je donesena odluka vezana uz e-Propusnice. Naime, Krapinsko-zagorska županija je, uz Dubrovačko-neretvansku, bila jedina koja dosad nije donijela tu odluku.
„Jučer čitav dan i danas na stožeru vagali smo s kakvim prijedlogom bi išli prema Nacionalnom stožeru što se tiče propusnica za područje Krapinsko-zagorske županije, stavljajući na prvo mjesto zdravlje ljudi i mišljenje struke”, naglasio je župan Željko Kolar i dodao kako je odluka donesena nakon dobre epidemiološke situacije posljednjih dana. Naime, u Pregradi u kojoj je najviše zaraženih, posljednjih šest dana nema novooboljelih, a svakih je desetak dana 50 posto manje pozitivnih”, rekao je župan Kolar.
Kada smo sve uzeli u obzir, dodao je, odlučili smo zatražiti od nacionalnog stožera da se unutar županije može bez propusnica. To ne znači, istaknuo je, da svih ostalih mjere ljudi ne trebaju pridržavati.
I stanovnici Koprivničko-križevačke županije od ponoći se po županiji mogu kretati bez propusnica. Nacionalni stožer odobrio je to na temelju prijedloga Stožera civilne zaštite te županije. Za odlazak u druge županije i dalje treba e-propusnica.
12,30 sati
Od ponoći je omogućeno kretanje bez propusnica unutar triju područja u Primorsko-goranskoj županiji, a propusnica je potrebna samo za odlazak s jednog područja na drugo ili u drugu županiju, rečeno je u ponedjeljak na konferenciji za novinare Županijskog stožera Civilne zaštite.
Kako je rečeno, načelnik Nacionalnog stožera Civilne zaštite i potpredsjednik Vlade Davor Božinović potpisao je odluku kojom se ukida nužna mjera zabrane napuštanja mjesta prebivališta i stalnog boravka na području te županije te se od ponoći omogućuje kretanje bez propusnica unutar triju područja Primorsko-goranske županije – Primorja, koje obuhvaća kopneni dio županije od Mošćeničke Drage do Novog Vinodolskog, kvarnerskih otoka i Gorskog kotara.
Župan Zlatko Komadina rekao je da je danas prvi dan liberalizacije mjera u županiji zahvaljujući dobrim epidemiološim rezultatima, da je odluka o tome donesena u suglasnosti sa strukom i lokalnim čelnicima. Mjere vrijede do 3. svibnja, otok Krk sada je u cjelini s otocima, ali ima prijedloga da se pripoji primorskom dijelu, o čemu će se raspraviti.
Načelnik Županijskog stožera Civilne zaštite Marko Boras Mandić ocijenio je kako je važno da se u županiji ide prema popuštanju mjera kad je riječ o gospodarstvu, poduzetnicima i obrtnicima, s kojima se komunicira kako bi otvorili frizerske salone i druge radnje uz poštovanje preventivnih mjera.
Na pitanje o navodnim gužvama u autobusima, Boras Mandić je odgovorio da onaj koji pruža uslugu to mora nadzirati, a ostale će se službe uključiti ako bude trebalo. U autobuse trebaju ulaziti samo oni kojima je to dopušteno, a moraju se pridržavati svih mjera i vjerujem da će se to regulirati, rekao je.
Pročelnica za zdravstvo Đulija Malatestinić rekla je da je iz Nacionalnog stožera dana uputa da se osnuje tim za nadzor svih ustanova za socijalu skrb na području županija bez obzira na to tko im je osnivač radi zaštite najosjetljivije populacije, starijih osoba. U timu su predstavnici županije, Civilne zaštite, sanitarne inspekcije, socijalni radnik i policijski službenik.
Ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Vladimir Mićović rekao je da od jučer do danas nema novooboljelih, da je epidemiološka situacija u županiji stabilna. U nedjelju je bila jedna novooboljela osoba, koja je bila u samoizolaciji, nakon što u toj županiji šest dana nije bilo novih slučajeva. Upozorio je građane da i dalje budu disciplinirani, bez okupljanja.
Prema podatcima tog stožera, ozdravile su još dvije osobe, dosad ukupno 27, a u crikveničkoj Thalassotherapiji, u koju se smještaju osobe bez simptoma ili s blažim simptomima je devet osoba – dva muškaraca i sedam žena.
Glavni epidemiolog Dobrica Rončević rekao je da su dosadašnje mjere dale rezultate te da mjere popuštanja proistječu iz povoljnije epidemiološke situacije. Pozitivnih slučajeva je najviše u primorskom dijelu županje, a otoci i Gorski kotar su jako pošteđeni, rekao je, dodajući da su, osim jednog slučaja u kojem nije utvrđeno kako je ta osoba zaražena, svi drugi slučajevi u županiji bili međusobno povezani.
Načelnik primorsko-goranske Policijske uprave Tomislav Dizdar rekao je da se policija preraspodijelila na nove pozicije na kojima će i dalje nadzirati kretanje. Nada se da će liberizacija kretanja dati rezultata i da će prekršaja biti manje, a tijekom vikenda u županiji je bilo 356 pokušaja prolaska bez valjane propusnice i prijavljeno je jedno javno okupljanje na boćalištu.
12,00 sati
U Osječko-baranjskoj županiji od Covida-19 obolio je medicinski djelatnik koji je bio u samoizolaciji, pa je u županiji do sada ukupno 110 oboljelih, a epidemija je i dalje pod nadzorom, izvijestio je u ponedjeljak županijski Stožer civilne zaštite.
Načenik Stožera dožupan Goran Ivanović rekao je na konferenciji za novinare da je u posljednja 24 sata testirano 78 uzoraka iz ove Županije, od kojih je samo jedan bio pozitivan, a još je jedna osoba izliječena od korona virusa, ukupno 27.
U osječkom KBC-u trenutno je hospitalizirano 18 pacijenata, a dva pacijenta su skinuta s respiratora, i bit će premješteni na drugi Odjel, pa u toj ustanovi trenutno nema oboljelih na respiratoru.
Pet djelatnika osječkog KBC-a pozitivno je na Covid 19, a samo jedan djelatnik je u samoizolaciji.
U našičkoj Općoj bolnici nema hospitaliziranih na liječenju od koronavirusa, a jedna je osoba na kućnom liječenju, rekao je dožupan Ivanović.
U samoizolaciji je trenutno 135 osoba, što je 13 manje nego jučer, a policija jučer nije evidentirala nijedan slučaj kršenja samoizolacije,
Ukidanje e-Propusnica u županiji rezultat pridržavanja propisanih mjera
U Osječko-baranjskoj županiji od danas su ukinute e-Propusnice za kretanje unutar županije.
Župan Ivan Anušić izvijestio je kako su Nacionalnom stožeru CZ uputili inicijativu za otvaranje pekarnica od pet ili šest ili ujutro, s obzirom da u ranim jutarnjim satima ostvaruju najveći dio prometa.
Najavio je da će Nacionalnom stožeru CZ danas također uputiti inicijativu za otvaranje trgovina s bijelom tehnikom, dječjom opremom, odjećom, obućom, i tehničkom opremom što se, po savjetu epidemiologa, pod određenim uvjetima, može držati pod kontrolom.
Dovršili smo projekt uvođenja kisika za rad respiratora u općoj bolnici Našice, vrijedan 2,5 milijuna kuna, koji će se financirati iz decentraliziranih županijskih sredstava, kako bi u slučaju povećanih potreba za korištenjem respiratora, pacijenti imali bolje uvjete i dostupniju zaštitu, istaknuo je Anušić.
Komentirajući uvođenje kretanja unutar Županije bez e-Propusnica Anušić je ocijenio da je to rezultat pridržavanja propisanih mjera, uslijed kojih posljednjih desetak dana Županija dnevno ima jednog ili niti jednog oboljelog.
To je dobar rezultat, koji govori da je epidemija stavljena poid kontrolu, ali to ne znači da je stvar gotova. Jedna pogrešna situacija ili pogrešno okupljanje ili žarište može ponovno rasplamsati epidemiju, i za posljedicu imati ponovno uvođenje restriktivnih mjera, ili još puno strožijih, poput uvođenja karantene,poručio je župan Anušić.
Na upit do kada će ostati kreveti postavljeni u sportskoj dvorani Gradski vrt, Anušić je kazao kako je “dvorana angažirana preventivno, u slučaju potrebe, koje za sada nema”, ali će kreveti tamo ostati, sve dok se epidemija ne okonča
11,45 sati
U Kliničkom bolničkom centru (KBC) Split u nedjelju su umrle dvije osobe starije životne dobi, žena 1933. godište, korisnica Domu u Vukovarskoj i muškarac 1935. godište, koje su uz bili kronični bolesnici, priopćio je u ponedjeljak Županijski stožer civilne zaštite.
Prema izvješću Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, od ukupno 142 novoobrađena testa još je 10 osoba zaraženo koronavirusom i to iz Splita četiri, Makarske i Solina po dva te Dicma i Muća po jedan.
Među novooboljelim osobama dvoje je zdravstvenih djelatnika; privatni fizioterapeut i medicinska sestra iz Doma u Vukovarskoj koja je bila u samoizolaciji i nije imala kontakt ni s korisnicima ni s djelatnicima doma.
Među novooboljelim osobama sedam osoba je iz samoizolacije, navodi se u priopćenju stožera.
Na području Splitsko-dalmatinske županije 72 osobe su izliječene, a 97 osoba je hospitalizirano.
U KBC Split sedam je osoba na respiratoru: pet iz Splitsko-dalmatinske županije i dvije iz Šibensko-kninske županije.
U Splitsko-dalmatinskoj županiji 93 zdravstvena djelatnika su u samoizolaciji.
U hotelu Zagreb na Duilovu 13 je osoba u karanteni.
Trenutačno je na području Splitsko-dalmatinske županije ukupno je 419 osoba zaraženo koronavirusom, stoji u priopćenju.
11,30 sati
Vukovarsko-srijemska županija u zadnja 24 sata bilježi jednu novozaraženu osobu iz Vinkovaca koja dulje vrijeme živi u Zagrebu gdje je i testirana, pa se samo statistički vodi kao oboljeli s vukovarsko-srijemskog područja u kojemu je sada ukupno 37 oboljelih.
Županijski Stožer civilne zaštite priopćio je u ponedjeljak kako su u zadnja 24 sata u županiji na koronavirus testirane tri osobe, ukupno je testirano 638 osoba, a u samoizolaciji ih je 358.
U vinkovačkoj Općoj županijskoj bolnici smještene su četiri osobe, a ostali oboljeli su na liječenju u kućnoj izolaciji zbog blažih simptoma bolesti.
U samoizolaciji je i dalje 11 zaposlenika u zdravstvenom sustavu od kojih su četiri liječnika, tri medicinske sestre i tehničara te tri druga zdravstvena i jedan nezdravstveni radnik.
Odlukom županijskog Stožera od ponoći nije potrebna e-propusnica za kretanje na području županije.
S obzirom da su e-propusnice potrebne samo za odlazak na područja drugih županija, vukovarsko-srijemska policija je nadzorne punktove premjestila na izlazne prometnice iz županije.
11,00 sati
Na području Šibensko-kninske županije treći dan zaredom nema novih slučajeva zaraze koronavirusom, tako da je broj zaraženih osoba ostao na 81, izvijestili su u ponedjeljak iz županijskog Stožera civilne zaštite.
Na Odjelu infektologije šibenske bolnice hospitalizirano je deset osoba, od kojih je jedna na respiratoru, a dva pacijenta i dalje su na respiratoru u splitskom KBC-u.
Od počeka epidemije do danas u županiji je ozdravilo 20 osoba.
Pod mjerama zdravstvenog nadzora je 426 osoba, od kojih su njih 279 kontakti s oboljelima od Covida-19, a u samoizolaciji je ukupno 357 osoba.
U zadnja 24 sata u šibensko-kninskoj policiji nije bilo dojava o kršenju mjere samoizolacije.
Nacionalni stožer civilne zaštite donio je Odluku o ukidanju nužne mjere zabrane napuštanja mjesta prebivališta i stalnog boravka na području Šibensko-kninske županije.
I dalje je na snazi Odluka o mjerama ograničavanja javnog prijevoza u linijskom obalnom pomorskom prometu.
10,00 sati
Karlovački Dom za starije i nemoćne Sv. Antun sa 219 korisnika i 35 zaposlenika u ponedjeljak u 7 sati zaključan je u sedmodnevnu izolaciju, a u zgradu u slučaju hitnosti može ući samo hitna medicinska pomoć.
Sljedećeg ponedjeljka u dom stiže nova ekipa djelatnika, testiranih na covid -19, i dom se ponovno zaključava na tjedan dana.
Tom se obliku karantene prišlo da se maksimalno zaštite korisnici doma od covida 19 i to na preporuku Nacionalnog stožera, a ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedeković je u petak u Karlovcu rekla kako očekuje da isti model rada prihvatiti svih 700-tinjak domova u Hrvatskoj, posebno u uvjetima popuštanja drugih mjera i zabrana u društvu.
Ravnateljica Doma Sv. Antun Štefica Ljubić Mlinac rekla je Hini u ponedjeljak da je na koronavirus testirano svih 35 djelatnika, da su svi negativni, te da će danas testiranje obaviti i ona, pa ako bude negativan ući će u dom i raditi od srijede do petka i tako svakog tjedna.
„To je karantena i ne smije biti kontakta s ljudima izvana“, rekla je Ljubić Mlinac i dodala da će rado podijeliti iskustva radne izolacije s ravnateljima i djelatnicima drugih domova
Jedina fizička veza s vanjskim svijetom bit će dostava hrane i druge robe na siguran način. Primjerice dostava mesa obavit će se u srijedu tako da se kutije ostave na stolu ispred Doma, zajedno s dostavnicom, dostavljač se udalji dva do tri metra, djelatnik doma izađe, potpiše dokument, dezifincira kutije, uzme robu i ode, a dostavljač tek potom uzme dostavnicu i ode.
Korisnicima se obroci nose u sobu, djelatnici jedu u restoranu uz poštivanje razmaka. Bilo je poteškoća i pojavit će se sigurno nove, ali sve će se rješavati u hodu, rekla je Ljubić Mlinac i izrazila nadu da nitko od djelatnika neće biti u krizi, iako će im ovo biti novi izazov.
Kao i u drugim domovima umirovljenika ni u Sv. Antunu nema posjeta i to od 27. veljače, kad su zabranjene zbog epidemiološke krize.
Kada je u petak ministrica Bedeković posjetila taj dom na konferenciji za novinare istaknula je da je to bio glavni razlog što više od mjesec i pol dana od izbijanja epidemije nije bilo prodora virusa u domove.
Nakon što je epidemija ušla u osam od njih oko 700, rekla je Bedeković, potrebno je učiniti sve da se zaštiti ova najranjivija skupina građana.
9,30 sati
U Međimurju šesti dan zaredom nema novozaraženih koronavirusom, izvijestili su iz Županijske uprave u ponedjeljak te nakon ukidanja e-propusnice za kretanje unutar županije pozvali na strogo poštivanje svih uputa i preporuka Nacionalnog i Županijskog stožera Civilne zaštite.
U protekla 24 sata obavljeno je 12 testiranja i svi su nalazi negativni. Ukupno je obavljeno 249 testiranja.
U Međimurju je ukupno osam slučajeva pozitivnih testova, a kako su četiri osobe ozdravile, trenutno su samo četiri pozitivne na COVID 19. Sve su dobrog općeg stanja i pod zdravstvenim nadzorom.
Iz Međimurske županije podsjećaju da su od ponoći ukinute e-propusnice za kretanje unutar županije, no županijski Stožer civilne zaštite i dalje poziva na strogo poštivanje svih uputa i preporuka nacionalnog i županijskog stožera te Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije.
Napominju da će Policijska uprava međimurska i dalje kontrolirati poštivanje svih mjera, osobito pridržavanje mjera samoizolacije. U Međimurju je aktivno 630 mjera samoizolacije, a u posljednjih 24 sata izdano je 16 novih mjera samoizolacije.
9,00 sati
U Istri je nastavljen pozitivan trend vezan uz infekciju koronavirusom jer ni u ponedjeljak nema nijednog potvrđenog novog slučaja zaraze – negativnima se pokazalo svih 55 testiranih uzoraka brisa koji su uzeti u subotu.
Načelnik županijskog Stožera civilne zaštite DIno Kozlevac rekao je kako su u Istri u međuvremenu izliječene još dvije zaražene osobe, što čini ukupno 62 izliječenih u županiji.
Terenskim uzorkovanjem te na Odjelu za infektologiju pulske Opće bolnice u nedjelju je uzeto novih trideset uzoraka brisa zbog sumnje na koronavirus.
“U Istri smo zadovoljni stanjem i držimo stvari pod kontrolom, no moramo biti oprezni jer vidimo što se događa u nekim drugim županijama gdje se trend brzo okrenuo i broj zaraženih porastao”, poručio je Kozlevac.
Naglasio je kako u Stožeru prate okruženje u okolnim državama i županijama, te im je u ovom trenutku prioritet da ne ugroze ono što su do sada postigli na suzbijanju širenja zaraze.
8,00 sati
Iz varaždinske Opće bolnice u ponedjeljak su priopćili da usprkos izvanrednoj situaciji s Covid-19 infekcijom nisu stali s liječenjem onkološkijh bolesnika, već su uz sve mjere za suzbijanje širenja zaraze zadržali razinu skrbi o oboljelima s karcinomom.
Voditelj bolničkog Odjela za hematologiju, onkologiju i kliničku imunologiju Željko Vojnović navodi da se rad i u ovim otežavajućim vremenima odvija nesmetano, a dnevna bolnica je i dalje zadržala standardni opseg posla uz maksimalnu zaštitu pacijenata.
Istaknuo je da se svi bolesnici na terapiju pozivaju u točno određeno vrijeme, kojeg se trebaju i pridržavati, a u bolnicu dolaze sami, bez pratnje.
U čekaonici je, dodaje, ograničen boravak do nekoliko bolesnika s odgovarajućim rastojanjem, za njih su osigurana dezinfekcijska sredstva, zaštitne maske, a u dnevnu bolnicu ulaze pojedinačno gdje im se aplicira terapija, nakon čega odlaze kući.
Prvi pregled unutar tjedan dana od javljanja liječniku
Vojnović je rekao da svi pacijenti koji ga trebaju prvi pregled dobivaju unutar tjedan dana od javljanja liječniku.
“Cijeli sustav dijagnostike, od laboratorija pa sve do centralnog razrjeđivanja lijekova, odnosno citostatika, radi nesmetano. Nije stao ni operativni program za onkološke bolesnike“, naglasio je.
Rad multidisciplinarnih timova, kao osnovica suvremenog onkološkog liječenja, također se redovito odvija, ali u ovoj izvanrednoj situaciji kroz organizaciju virtualnih timova.
Najprije se javiti svom izabranom liječniku
Iz varaždinske bolnice onkološke bolesnike u remisiji savjetuju da se s nalazima najprije jave svom izabranom liječniku, a potom se, ovisno o nalazu, utvrđuje daljnja dijagnostika.
Ističu da su poduzeli sve mjere zaštite ove skupine bolesnika, s obzirom da se u bolnici trenutno liječe i inficirani koronavirusom. Trenutno imaju devet takvih pacijenata koji su dobrog općeg stanja.
U Varaždinskoj županiji od 2. ožujka do 19. travnja utvrđena su ukupno 33 slučaja zaraze, a 23 pacijenta su ozdravila.
7,00 sati
Hrvatski zavod za javno zdravstvo izdao je upute za ugostiteljske objekte kojima se dopušta rad, uz pridržavanje svih produepidemijskih mjera i strogih mjera socijalnog distanciranja u 11 točaka.
Dodatne upute izdane su nakon što je inspekcija proteklih dana zatvorila više ugostiteljskih objekata, iako su ugostitelji tvrdili da su poštovali sve propisane mjere nadležnog ministarstva.
U uputama HZJZ-a stoji da se dopušta obavljanje rada ugostiteljskim objektima iz skupine: restoranima, barovima (kavanama,pivnicama, buffetima, krčmama i kletima) i catering objektima uz pridržavanje svih protuepidemioloških mjera i strogih mjera socijalnog distanciranja.
Tako je zabranjeno usluživanje jela, pića i napitaka u samom objektu, a naručitelj preuzima kupljeno na vratima, prozoru ili objekta.
Potrebno je osigurati pridržavanje najviših higijenskih standarda te držanja razmaka ograničenog broja kupaca kako bi se smanjio fizički kontakt i održao propisani razmak od međusobno ako jedan naplaćuje a drugi izdaje.
Preporučuje se gdje nije drugačije uređeno, postavljanje pregrade/zaštite od pleksiglasa ili drugog dezinficijensima perivog materijala kako bi bili ispunjeni svi uvjeti i sigurnosne mjere za zaštitu kupaca i prodavača. Ako je moguće, preporučuje se plaćanje beskontaktnim karticama.
Za postupak plaćanja gotovinom preporučuje se da kupac najprije stavi novac na pult i potom uzme izvraćeni ostatak, a nakon svakog kupca se pult dezinficira.
Proizvod (napitak, obrok i sl.) treba naručiti i platiti na mjestu koje je odvojeno od mjesta izdavanja/preuzimanja narudžbe (odnosno da jedna osoba preuzima narudžbu i naplaćuje, a druga izdaje naručeno), ukoliko to nije moguće organizirati, prodavač mora obavezno dezinficirati ruke između naplate i izdavanja narudžbe te dezinficirati površinu/pult na kojem se vrši naplata i izdavanje narudžbe između te dvije aktivnosti.
Potrebno je osigurati da se ne stvaraju gužve, te da se jasne upute o tome stave na sve ulaze vidljiva mjesta, a ako je moguće preporučuje se osigurati protočnost kupaca tako da s odvojeni ulaz/prilaz od izlaza/odlaska.
Na vidljivim mjestima istaknuti upute i preporuke za pridržavanje općih pravila o higijeni te strogoj mjeri fizičke udaljenosti.
Ako je organiziran drive-in sustav zabranjen je izlazak iz automobila i mora se poštivati više ostalih navedenih mjera (3, 7 i 10), navodi HZJZ.
Tekst se nastavlja ispod oglasa