Komšić, Čović i Izetbegović dogovorili rješenje za krizu vlasti u Federaciji BiH

Čelnici tri političke stranke koje čine vladajuću većinu u Federaciji Bosne i Hercegovine u utorak su postigli suglasnost o smjenama upravnih i nadzornih odbora tvrtki u većinskom državnom vlasništvu koje loše posluju čime bi trebala biti okončana višetjedna kriza vlasti u tom entitetu, izjavio je u Sarajevu predsjednik Demokratske fronte (DF) Željko Komšić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je ovo kazao nakon sastanka s predsjednikom HDZ BiH Draganom Čovićem i čelnikom Stranke demokratske akcije (SDA) Bakirom Izetbegovićem na kojemu je razmatrano funkcioniranje vlasti i stanje u javnim tvrtkama.

Sastanak stranačkih čelnika uslijedio je nakon što su ministri iz HDZ BiH gotovo tri tjedna bojkotirali rad federalne vlade, jer na dnevnom redu sjednica nije bilo točaka po kojima bi se raspravljalo o stanju u javnim tvrtkama.

“Na prvoj idućoj sjednici vlade FBiH odredit ćemo pet ili šest tvrtki u kojima će biti smijenjeni upravni odbori, a osnovni kriterij bit će negativno poslovanje”, kazao je Komšić dodajući kako će uz to slijediti posebne provjere poslovanja koje će provesti financijska policija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potvrdio je kako se te provjere odnose i na Aluminijski kombinat u Mostaru te na neke tvrtke vojne industrije.

Komšić je ipak podsjetio na činjenicu da je Federacija BiH vlasnik tek 44 posto udjela u mostarskom “Aluminiju” pa po zakonu ne može smijeniti cijeli upravni odbor, jer dio članova određuju mali dioničari koji imaju 44 posto dionica, a jednog člana imenuje vlada Hrvatske kao vlasnik 12 posto dionica.

Na sjednici federalne vlade koja bi trebala bi održana u četvrtak, kako je naznačio Komšić, uslijedit će rasprava i o Elektroprivredi Hrvatske zajednice Herceg-Bosne (EP HZHB).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HDZ BiH je ranije inzistirao na smjenama postojećih uprava upravo “Aluminija”, ali i EP HZHB te HT Eroneta kako bi tamo postavio svoje kadrove.

Predsjednik te stranke Čović je čak zaprijetio kako bi odbijanje da se provedu takve smjene moglo dovesti do raspada vladajuće koalicije i to ne samo na entitetskoj ngo i na državnoj razini.

Ministri iz reda DF-a usprotivili su se smjenama “po kratkom postupku” tražeći da se one provode postupno ovisno o istjecanju mandata članova upravnih i nadzornih odbora, kao i da se utvrdi točno stanje poslovanja tvrtki u većinskom državnom vlasništvu prije poduzimanja bilo kakvih daljnjih koraka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.