Lagumdžija: Hrvatska je prijatelj BiH i pokušava pomoći u krizi

Foto: fah

Hrvatska se u odnosu prema Bosni i Hercegovini u sadašnjoj kriznoj situaciji ponaša kao prijatelj i to treba cijeniti, izjavio je u srijedu u Sarajevu ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija odbacujući istodobno kritike koje su se zbog posjeta Mostaru mogle čuti na račun predsjednika hrvatske vlade Zorana Milanovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Premijer Milanović je u Mostar došao na poziv predsjedatelja Vijeća ministara BiH Vjekoslava Bevande. Tamo je došao ne da žari i pali nego da smiruje situaciju i da se uvjeri kako Hrvatska može pomoći”, kazao je Lagumdžija novinarima.

Šef bosanskohercegovačke diplomacije istodobno je potvrdio kako su vlasti BiH pravodobno i sukladno diplomatskim pravilima bile informirane o dolasku premijera Milanovića.

Dodao je kako je i nakon toga bio u kontaktu s hrvatskim premijerom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Milanovića je zanimalo kako Hrvatska može biti više prisutna u planovima Europske unije u odnosu na BiH”, kazao je Lagumdžija dodajući kako je na sličan način u kriznim danima komunicirao i s hrvatskom ministricom vanjskih poslova Vesnom Pusić.

Tako je bilo i prije njezina odlaska u Bruxelles gdje je početkom tjedna na sastanku ministara vanjskih poslova članica EU raspravljano o stanju u BiH.

“Naše susjede trebamo gledati kao prijatelje”, kazao je Lagumdžija istaknuvši kako ne treba prema svakome biti sumnjičav.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lagumdžija se danas sastao s ministrom vanjskih poslova Turske Ahmetom Davutogluom, koji je doputovao u iznenadni posjet BiH uzdrmanoj krizom zbog masovnih prosvjeda.  Stabilnost i cjelovitost Bosne i Hercegovine mora biti očuvana, a međunarodna zajednica u tome mora pomoći i odmah djelovati, poručili su ministri vanjskih poslova BiH i Turske.

Davutoglu je pozvao međunarodnu zajednicu da bez odgode djeluje i osmisli paket politički reformi, ali i ekonomske pomoći BiH kako bi se ta zemlja izvukla iz sadašnje krize i trajno stabilizirala.

Šef turske diplomacije kazao je kako su opravdani prosvjedi ljudi nezadovoljnih teškim socijalnim i gospodarskim stanjem u zemlji, no istodobno je ocijenio kako je pravi problem u ustroju BiH koji priječi učinkovito funkcioniranje države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Međunarodna zajednica treba ponuditi paket političkih reformi i paket ekonomske pomoći BiH i to je u ovom trenutku najvažnije”, kazao je Davutoglu pojašnjavajući kako bi to istodobno značilo ubrzanje približavanja BiH Europskoj uniji i NATO-u.

Izrijekom je potvrdio kako pritom misli na promjenu Daytonskog sporazuma koji ne dopušta da BiH funkcionira kao država.

Pozvao je sve države koje su prijatelji BiH da u tome sudjeluju, a najavio je kako će Ankara u tom cilju biti izravno angažirana kroz projekte trilateralne suradnje u kojima, uz BiH i Tursku, sudjeluju i Hrvatska odnosno Srbija.

“Podsjećamo sve susjedne zemlje da mir u BiH znači i mir u regiji”, upozorio je Davutoglu, koji se tijekom boravka u Sarajevu odvojeno sastao i sa sva tri člana Predsjedništva BiH kojima je prenio slične poruke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lagumdžija je također ocijenio kako su prosvjedi i neredi u BiH tek krajnji rezultat “strukturalne pogreške” u ustroju države iako su potaknuti siromaštvom, nepravdom i besperspektivnošću. “Postojeći sustav generira neučinkovistost, korupciju i besperspektivnost”, kazao je Lagumdžija.

Bosanskohercegovački šef diplomacije pozvao je sve u BiH na unutarnji dijalog kako bi se otvorio put pronalaženju rješenja te je konstatirao kako je nužno da sadašnje institucije nastave funkcionirati dok se ne izaberu nove jer bi u protivnom slijedio kaos.

Lagumdžija je potvrdio i kako osobno zagovara što bržu provedbu izvanrednih izbora. Oni bi se, po njegovu sudu, svakako trebali održati prije ljeta, a drži kako je u državnom parlamentu moguće promijeniti izborni zakon u roku od 15 dana ukoliko za to postoji dobra volja.

“Ukoliko se to ne učini za 15 dana pozivam visokog predstavnika međunarodne zajednice Valentina Inzka da djeluje i nametne promjene izbornog zakona”, kazao je Lagumdžija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.