Lavrov i Tillerson razgovarali telefonom o istrazi napada u Siriji

fah

Šef ruske diplomacije Sergej Lavrov izrazio je u telefonskom razgovoru sa svojim američkim kolegom Rexom Tillersonom žaljenje zbog protivljenja Washingtona rusko-iranskom prijedlogu da se istraži navodni kemijski napad u Siriji početkom travnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Telefonski razgovor između ruskoga ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova i američkoga državnog tajnika Rexa Tillersona održan je na američku inicijativu”, priopćilo je rusko Ministarstvo vanjskih poslova.

Tijekom razgovora Lavrov je “izrazio žaljenje zbog protivljenja Sjedinjenih Država u središtu međunarodne organizacije za zabranu kemijskoga oružja (OPCW) inicijativi da se u Siriju pošalju inspektori koji bi provjerili informacije o uporabi sarina u Khan Cheikhounu” u Siriji 4. travnja, navodi se u priopćenju.

Lavrov i Tillerson “složili su se da će ponovno istražiti mogućnost pokretanja objektivne istrage o tom incidentu koja bi se provodila pod pokroviteljstvom OPCW-a”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Složili su se i da će “što prije pokrenuti radnu skupinu zaduženu za tražene rješenja kako bi se riješila sporna pitanja u bilateralnim odnosima”, koji su na najnižoj razini nakon hladnoga rata, uglavnom zbog ukrajinske krize i sukoba u Siriji, dodaje se u priopćenju.

State Department je u priopćenju istaknuo da su Lavrov i Tillerson u razgovoru spomenuli “nastavak razgovora o bilateralnim problemima” te o pitanju pokretanja “istrage OPCW-a koja bi utvrdila je li Sirija 4. travnja upotrijebila kemijsko oružje”.

Tillerson je “ponovio da podupire mehanizam sadašnje istrage koju vodi OPCW”, dodaje se u priopćenju bez dodatnih pojedinosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međunarodna organizacija za zabranu kemijskoga oružja odbila je u četvrtak nakon glasovanja prijedlog Moskve i Teherana da pošalje novu ekipu zaduženu za istragu navodnoga kemijskoga napada u Siriji početkom travnja.

Nacrt rusko-iranskoga prijedloga pozivao je na pokretanje istrage “kako bi se utvrdilo je li upotrijebljeno kemijsko oružje i kako je dopremljeno na mjesto napada”.

Moskva i Teheran tražili su isto tako da istražitelji odu u bazu Shayrat, koju je je napao SAD, kako bi se “provjerile njihove tvrdnje o zalihama kemijskoga oružja” na tome mjestu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.