Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je u intervjuu kojeg je dao Tuckeru Carlsonu da se uporabom hipersoničnog projektila u ratu u Ukrajini nastojalo natjerati Zapad da shvati da je Moskva spremna upotrijebiti sva sredstva kako bi se osigurala od nanošenja “strateškog poraza”.
Rusija je prošlog mjeseca lansirala hipersoničnu raketu Orešnik na ukrajinski Dnjepar, što je čelnik Kremlja Vladimir Putin opisao kao testiranje rakete za koju je rekao da se ne može srušiti. Rekao je da bi Rusija mogla staviti druge takve projektile u akciju ako bude potrebno.
>Putin: Današnji napad odmazda za ukrajinske napade američkim raketama ATACMS
“Poruka je da vi, mislim na SAD i saveznike SAD-a, koji također isporučuju ovo oružje dugog dometa režimu u Kijevu – oni moraju shvatiti da ćemo biti spremni upotrijebiti sva sredstva da im ne dopustimo uspjeh u onome što nazivaju strateškim porazom Rusije”, rekao je Lavrov američkom novinaru Tuckeru Carlsonu, prenosi Reuters.
Russia’s longtime foreign minister describes the war with the United States and how to end it.
Tekst se nastavlja ispod oglasa(0:00) Is the US at War With Russia?
(12:56) Russia’s Message to the West Through Hypersonic Weapons
(17:47) Is There Conversation Happening Between Russia and the US?
(23:18) How Many… pic.twitter.com/0UkkNjAkhw— Tucker Carlson (@TuckerCarlson) December 5, 2024
“Oni se bore za očuvanje svoje hegemonije nad svijetom, u bilo kojoj zemlji, bilo kojoj regiji, bilo kojem kontinentu. Mi se borimo za naše legitimne sigurnosne interese”, dodao je.
>Ristić: Udari Orešnikom potpuno su obesmislili bilo kakav sustav kolektivne sigurnosti
Kazao je da je Zapad odbio razgovarati o održavanju sigurnosnih jamstava za Rusiju u tjednima i mjesecima prije invazije punog opsega na Ukrajinu u veljači 2022. Dok su se ruske trupe gomilale na ukrajinskoj granici početkom 2022., zapadni čelnici pozvali su Moskvu da ne napada svog manjeg susjeda. Francuski predsjednik Emmanuel Macron sastao se s Putinom tri tjedna prije invazije, rekavši da je dobio jamstvo da Rusija neće poduzeti ništa da pogorša situaciju.
>Rutte i Blinken: Ukrajina treba još oružja, a potrebno je mobilizirati i 18-godišnjake
Lavrov je također rekao da je Ukrajina izgubila priliku održati svoj teritorijalni integritet dvaput odbijajući prijedloge za dogovor. Jednom prije početka rata punog opsega, a zatim u razgovorima u travnju 2022. u Turskoj.
“Mi nismo započeli ovaj rat. Mi smo godinama i godinama slali upozorenja da će guranje NATO-a sve bliže i bliže našim granicama stvoriti problem”, rekao je.
Crvene linije
Tijekom 80-minutnog intervjua, Lavrov je također rekao da je “vrlo ozbiljna pogreška” za bilo koga na Zapadu pretpostaviti da Rusija nema crvenih linija ili da se one “stalno pomiču”.
“Ako idu logikom koju neki zapadnjaci izgovaraju u zadnje vrijeme, da ne vjeruju da Rusija ima crvene linije, oni su objavili svoje crvene linije, te se crvene linije uvijek iznova pomiču, to je vrlo ozbiljna greška, ” rekao je.
>Opasnost ili blefiranje: Koliki je ruski nuklearni arsenal?
Lavrov je odbacio kao “besmislen” mirovni plan ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog koji je prvi put predstavljen krajem 2022. i kasniji plan “pobjede” najavljen ranije ove godine.
Putin je u lipnju prošle godine rekao da je Rusija voljna voditi razgovore s Ukrajinom pod uvjetom da Ukrajina prizna kontrolu Moskve nad četiri regije zemlje koje je anektirala, ali bez potpune kontrole nad bilo kojom od njih.
>Milanović objavio video Grlića Radmana kako Lavrova naziva ‘toplom i poetskom dušom’
Plan Zelenskog u početku je pozivao na potpuno povlačenje Rusije i priznavanje njene postsovjetske granice iz 1991. Prošlog mjeseca rekao je da bi Ukrajina mogla održati razgovore i ostaviti Rusiju na teritoriju koji drži pod uvjetom da se područja Ukrajine pod kontrolom vlade mogu staviti pod “kišobran” NATO-a.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Reuters
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.