‘Lockdown Sydneya’ dok se većina građana ne procijepi?

epa09357520 A pedestrian wearing a face mask walks in the central business district in Sydney, New South Wales, Australia, 22 July 2021. The stay-at-home orders for coronavirus-hit Greater Sydney and surrounds have been tightened with non-essential retail to close and all construction paused until 30 July. EPA/JOEL CARRETT AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Zaključavanje Sydneya bi moglo biti “trajni” dio života dok se većina stanovništva ne cijepi, prema riječima Garetha Airda, poznatog australskog ekonomista, piše news.com.au u članku pod naslovom “Lockdown Sydneya mogao bi biti permanentan dok se većina ne procijepi”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok građani Sydneya nervozno čekaju kako bi vidjeli hoće li njihovi napori u ‘lockdownu’  biti predstavljeni u padom slučajeva Covid-19, ekonomist Gareth Aird rekao je da će se oni možda morati suočiti s ograničenjima koja traju puno duže nego što se očekivalo

Gareth Aird, šef australske CommBanke, rekao je za list Australian da će sljedeći tjedan biti presudan u određivanju hoće li se uskoro moći odrediti datum završetka zaključavanja.

CommBank ili Commonwealth Bank of Australia (CBA), je poznata multinacionalna banka Australije koja je razvila biznis u Novom Zelandu, Aziji, SAD-u i Velikoj Birtaniji, a njene usluge koristi preko 5 milijuna Australaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Imat ćemo puno bolji mjerni podatak hoće li strože zaključavanje gurnuti dnevni broj novih slučajeva Covid-19 prema dolje na način koji znači da možemo projicirati datum završetka zaključavanja”, rekao je.

“Ako ne, vjerojatno ćemo se suočiti sa središnjim scenarijem za gospodarstvo koji zaključavanje u širem Sydneyu vidi kao trajnu značajku dok se ne dosegne još uvijek utvrđeni prag cjepiva.”

Premijerka Gladys Berejiklian nastavila je navoditi ​​cjepiva kao jedini pravi izlaz iz pandemije, a u petak je pozvala saveznu potporu za hitno cijepljenje građana na zapadu i jugozapadu Sydneya.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također je upozorila da bi ograničenja mogla ostati na snazi ​​do listopada , kada se očekuje da će većina stanovništva biti cijepljena.

“Naš je izazov, kao što sam rekla jučer, živjeti što slobodnije i sigurnije dok ne dobijemo dovoljno cjepiva u oružju”, rekla je.

“To znači da moramo živjeti što slobodnije i što sigurnije tijekom kolovoza, rujna i listopada, prema saveznom (vladinom) uvođenju cijepljenja.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Valja istaknuti da je Australija jedna od država koja ima jedan od najmanjih brojeva mrtvih osoba na milijun ljudi, uopće u svijetu, što možete vidjeti na grafovima ovdje. Australija ima jednu od najmanjih procijepljenosti u zapadnom svijetu, a prema NY Timesu samo 12% stanovništva je potpuno procijepljeno.

Prosvjedi protiv mjera od Europe do Australije

Zbog novog vala pandemije sve rigoroznije mjere uvode se za građane mnogih europskih država, kao i za turiste koji se vraćaju iz zemalja koje su na koronakarti označene crvenom bojom.

Tijekom vikenda održani su prosvjedi diljem svijeta protiv pooštravanja epidemioloških mjera. Među njima je je i Hrvatska. U Zagrebu su se jučer okupile tisuće kako bi izrazile nezadovoljstvo politikom Stožera i nametanjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brojni su prosvjedovali u Parizu, Rimu, ali i u Sydneyu. U australskim gradovima prosvjedovalo se protiv strogih ograničenja nametnutih zbog porasta slučajeva covida-19. Tamo je na snazi mjera zatvaranja u trajanju mjesec dana.

epa09360818 Protesters march along Broadway and George St towards Sydney Town Hall during the ‘World Wide Rally For Freedom’ anti-lockdown rally at Hyde Park in Sydney, New South Wales, Australia, 24 July 2021. EPA/MICK TSIKAS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

U Melbourneu su tisuće ljudi, kako su prenijeli lokalni mediji, na ulicama prosvjedovali pred parlamentom države Victoria.

Nosili su transparente s porukama “Probudi se Australijo”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.