London i Pariz traže od UN-a sankcije za Damask zbog kemijskih napada

Foto: Fah

Velika Britanija i Francuska zatražile su u utorak u UN-ovu Vijeću sigurnosti donošenje sankcija Siriji nakon UN-ova izvješća u kojemu ga se optužuje za kemijske napade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanski veleposlanik Matthew Rycroft i francuski Francois Delattre optužili su Damask za “ratne zločine”.

Njihova američka kolegica Samantha Powr rekla je pak da Damask mora “platiti” za te napade.

UN-ova istraga je prvi put utvrdila da je sirijska vojska izvela barem dva kemijska napada u Siriji i da je skupina Islamska država (IS) upotrijebila iperit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veleposlanici petnaest zemalja članica Vijeća na svojoj su sjednici u utorak proučili to izvješće nazvano Joint Investigative Mechanism (JIM, zajednička istražna misija), plod jednogodišnje istrage.

Rusija, saveznica sirijske vlade, bila je pak puno opreznija u reakciji na te optužbe. Kao stalna članica Vijeća, Moskva može blokirati svaku odluku koristeći se pravom veta.

Francuska želi “brz i odlučan odgovor Vijeća”, to jest “sankcije za krivce za te napade koji su ratni zločin i zločin protiv čovječnosti”, rekao je Delattre novinarima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svi koji su odgovorni moraju položiti račun”, poručio je britanski veleposlanik Matthew Rycroft. “Želimo sankcije i primjenu međunarodnih pravnih mehanizama kako bi se zadovoljila pravda”.

UN je u istrazi zaključio da su sirijski vojni helikopteri izbacili klor na najmanje dva naselja u pokrajini Idlibu, na sjeverozapadu Sirije, na Talmenes 21. travnja 2014. i na Sarmin 16. ožujka 2015.

IS je pak upotrijebio iperit u Marei, u pokrajini Alepu, 21. kolovoza 2015.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

UN je i u ranijim izvješćima utvrdio korištenje kemijskog oružja u Siriji, ali nije imenovao krivce.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.