Prekid isporuke ruske nafte posljedica je sukoba koji traje već neko vrijeme. Pravi razlog je, izgleda, ipak cijena nafte.
Moskva i Minsk imali su nekoliko vrlo korisnih naftnih i plinskih tokova tijekom posljednjeg desetljeća, u složenom odnosu što je opisano kao toplo-hladno između predsjednika Rusije Vladimira Putina i Bjelorusije Aleksandra Lukašenka, piše Reuters.
Bjelorusija je važan tranzitni put ruske nafte i plina do zapadne Europe. Zbog toga je poremećaj u opskrbi Bjelorusije često rezultirao smanjenim ili zaustavljenim isporukama nafte u zemlje poput Njemačke i Poljske.
Još od 31. prosinca Moskva i Minsk se dogovoraju oko isporuke nafte i uvjeta tranzita za sljedeću godinu.
“Predlažemo da se ne razgovara o takvim apokaliptičnim scenarijima”, rekao je Putinov glasnogovornik Dmitrij Peskov na konferenciji, pozivajući se na mogućnost obustave tranzita ruske nafte kroz susjednu Bjelorusiju.
Rusija i Bjelorusija ne slažu se u raznim pitanjima vezanim za isporuku nafte u 2020. godini, ali ponajprije oko cijene. Ruske naftne kompanije izbjegavale su pripremu dokumenata za opskrbu u Bjelorusiju počevši od 1. siječnja i već su preusmjerile količine prema drugim odredištima.
Lukašenko i Putin telefonom su nedavno razgovarali o ruskim zalihama nafte, priopćio je Kremlj. Nije dao nikakve daljnje pojedinosti. Tada je Lukašenko održao sastanak sa svojim dužnosnicima za naftu i plin i naredio im da se u roku od nekoliko sati dogovore o novom ugovoru o opskrbi nafte s Rusijom kako bi se osigurale nesmetane opskrbe za dvije rafinerije nafte, pozivajući se na izjavu državne energetske kompanije Belneftekhim.
U međvremenu, Rusija je obustavila isporuku nafte u Bjelorusiju, a dvije bjeloruske rafinerije rade minimalnim kapacitetom, objavila je u petak bjeloruska naftna kompanija Belneftehim.Minsk pokušava sklopiti ugovore za isporuku nafte, uključujući alternativne izvore izvan Rusije.
Izvor: narod.hr/reuters.com