Manning neće surađivati u slučaju Assange, bez obzira na prijetnju zatvorom

epa07559808 (FILE) - US whistleblower Chelsea Manning poses for photographs as she makes her first public appearance in Britain at an event hosted by the Institute of Contemporary Arts, in London, Britain, 01 October 2018 (reissued 10 May 2019). Media reports state on 10 May 2019 that former US Army intelligence analyst and whistleblower Chelsea Manning, 31, has been released from the William G. Truesdale Adult Detention Center in Alexandria, Virginia, USA. She spent 62 days in jail after being taken into custody in March 2019 by a judge ordered for refusing to testify before an investigation into WikiLeaks. However, she will have to appear before a grand jury on 16 May, media added. EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA *** Local Caption *** 54667621

Bivši američki obavještajni analitičar Bradley Manning, koji se danas zove Chelsea Manning i identificira se kao žena, izjavio je u nedjelju da neće odgovarati na pitanja suda Sjedinjenih Država o osnivaču WikiLeaksa Julianu Assnageu, bez obzira što bi zbog toga mogao ponovno završiti u zatvoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Manning je završio u pritvoru 8. ožujka pošto je odbio svjedočiti pred velikom porotom zaduženom za istragu o Assangeu kojemu je 2010. proslijedio golemu količinu povjerljivih dokumenata.

Oslobođen je zbog tehničkih razloga, zato što je velika savezna porota završila svoj posao. Ali nova porota mu je poslala poziv za svjedočenje 15. svibnja.

“Obznanili su da mi žele postaviti ista pitanja, odbit ću odgovarati”, rekao je Manning u nedjelju za CNN. “Ništa novog nemam za reći i ne sviđa mi se tajnovitost kojom je okružena porota”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukoliko ponovo odbije svjedočiti mogao bi biti optužen za nepoštivanje suda.

Manning je 2013. početkom Obaminog mandata osuđen na 35 godina zatvora na vojnom sudu jer je WikiLeaksu dostavio oko 750.000 dokumenata, bilo diplomatskih depeša ili vojnih informacija s oznakom tajnosti. Nakon sedam godina provedenih u zatvoru, američki predsjednik Barack Obama pomilovao ga je prije nego što je napustio Bijelu kuću.

Manning je radio kao obavještajni analitičar u Bagdadu 2010. kada je predao WikiLeaksu tajne dokumente i izvješća s bojišnice, a materijal je sadržavao i videosnimke napada američkih helikoptera Apachea na džihadiste u Iraku kada je bilo ubijeno više desetaka ljudi, uključujući i dvojicu novinara Reutersa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Manning se nada da će izbjeći novu zatvorsku kaznu i objašnjava da sada raspolaže solidinijim pravnim dokazima nego prije.

Američki predsjednik Donald Trump je 2017. u Tweetu Manninga nazvao “nezahvalnim izdajicom” jer je za Obamu, koji ga je pomilovao nakon što je odslužio sedam od 35 godina zatvora na koje je osuđen, napisao da je “slabić”. Manning je sad rekao da SAD proganjaju Assangea jer Trump vodi kampanju protiv novinara, iako je Obamina administracija ta za vrijeme koje se Assange morao skoniti u veleposlanstvo Ekvadora da bi izbjegao uhićenje i izručenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.