Marijana Petir uoči ‘Oluje’ posjetila Hrvate u Vojvodini

Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir je uoči obilježavanja 20. obljetnice vojno-redarstvene operacije Oluja, u nedjelju 02. kolovoza 2015. godine posjetila Hrvate u Vojvodini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petir je posjetila župe Maradik i Bešku te se je sastala s predstavnicima hrvatskih kulturno prosvjetnih društava s područja Srijema i predstavnicima Hrvatskog nacionalnog vijeća u Srbiji. Petir je svojim dolaskom iskazala podršku Hrvatima u Vojvodini i njihovim obiteljima jer kako je rekla „oni su suočeni s trajnom diskriminacijom, u odnosu na 1990. duplo ih je manje, protjerano ih je 40 000 i cijela situacija u Vojvodini mogla bi se nazvati etničkim čišćenjem.“

Pokušaj zatiranja hrvatskog identiteta na dnevnoj razini potvrđuje da su Hrvati u Vojvodini izvrgnuti stalnim pritiscima koji imaju za cilj trajni nestanak Hrvata s tog područja. Predstavnici hrvatske zajednice iznijeli su da im veliki problem predstavlja nemogućnost dobivanja hrvatskog državljanstva jer se od njih traži da prilože dokument u kojem su se izjasnili kao Hrvati premda u Vojvodini od početka sedamdesetih nema dokumenata u kojima bi se moglo izjasniti o nacionalnoj pripadnosti. Međudržavni sporazumi se ne poštuju pa tako Srbija ne izdvaja novac za tiskanje udžbenika na hrvatskom jeziku, Hrvati su nezastupljeni u tijelima državne uprave i nemaju svog predstavnika u skupštini Srbije. Ukoliko hrvatska djeca žele pohađati satove vjeronauka, doživljavaju diskriminaciju i izrugivanje samo zato što su Hrvati i katolici.

Predstavnici kulturno prosvjetnih društava iznijeli su problem nedostatka prostora za održavanje njihovih susreta i odbijenica koje dobivaju na zahtjeve za povrat hrvatskih domova koji su bili u njihovom vlasništvu ali su im u vrijeme komunizma oduzeti. Pokrajinska i državna vlast ne financira njihove programe pa isključivo ovise o vrlo malim sredstvima lokalnih vlasti u onim sredinama u kojima uopće postoji raspoloženje da im se pomogne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je i to da se krađe i razbojstva događaju uglavnom na imanjima u vlasništvu Hrvata, a unatoč svim dokazima i saznanjima, počinitelji nikada nisu uhićeni i procesuirani. Nedavno je opljačkan i prebijen katolički svećenik, a počinitelj također nije otkriven. Hrvate u Vojvodini boli i odnos hrvatske Vlade prema njima jer na ove probleme upozoravaju niz godina no stanje se ne mijenja na bolje već je situacija iz dana u dan sve gora. Petir je rekla da se hrvatska Vlada treba ugledati u mađarsku Vladu koja za mađarski narod u Vojvodini izdvaja za projekte u području gospodarstva i obrazovanja 42 milijuna EUR-a dok hrvatska Vlada izdvaja svega 85 tisuća EUR-a i to uglavnom za projekte u kulturi. Najavila je da će o svim ovim problemima razgovarati s predstavnicima hrvatske Vlade i obavijestiti europske institucije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.