Merkel u Ukrajini: ključ mira bolja kontrola granice i decentralizacija

epa04364864 German Chancellor Angela Merkel (L) and Ukrainian President Arseniy Yatsenyuk (R) meet for talks in Kiev, Ukraine, 23 August 2014. German Chancellor Angela Merkel travelled to the Ukrainian capital Kiev for talks on the escalating conflict with Russia over the pro-Russian separatist rebellion. EPA/BERND VON JUTRCZENKA

Njemačka kancelarka Angela Merkel, koja se danas nalazi u posjetu Ukrajini, poručila je da kriza u Ukrajini može biti riješena samo ako se poboljša kontrola ukrajinsko-ruske granice preko koje Rusija šalje oružje ukrajinskim separatistima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Merkel je posjetila Kijev pred sastanak idući tjedan ruskog i ukrajinskog predsjednika koji se smatra dobrom prilikom za mirovni sporazum.

Za uspjeh su potrebne dvije strane

“Za uspjeh su potrebne dvije strane. Ne možete postići mir sami. Nadam se da će razgovori s Rusijom biti uspješni”, kazala je Merkel. Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko i ruski predsjednik Vladimir Putin trebali bi se sastati u utorak na regionalnom summitu u Minsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Planovi su na stolu… sada trebaju slijediti djela”, istaknula je Merkel na konferenciji za novinare nakon sastanka s Porošenkom. Poručila je da je potreban prekid vatre, ali i kao glavnu zapreku istaknula slabu kontrolu granice duge gotovo dvije tisuće kilometara. Predložila je da se Moskva i Kijev dogovore da granicu prati OESS, na što je Porošenko sugerirao da ima prostora za dogovor. “Ukrajinska strana i naši europski partneri učinit će sve što je moguće kako bi se postigao mir – ali ne po cijenu suvereniteta, teritorijalne cjelovitosti i neovisnosti Ukrajine”, rekao je.

Decentralizacija Ukrajine

Kancelarka Merkel kazala je i da je njemački vicekancelar Sigmar Gabriel mislio zapravo na decentralizaciju kada se zauzeo za federalizaciju Ukrajine nakon prestanka sukoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Merkel je na novinskoj konferenciji s ukrajinskim predsjednikom Petrom Porošenkom kazala da je ono što Nijemci smatraju federalističkim sustavom nešto posve drugo u Ukrajini gdje se povezuje s većim stupnjem neovisnosti “koji nipošto ne želimo.” Naime, proruski mediji znaju opisivati proruske separatiste na istoku Ukrajine kao pobornike federalizacije.

“Ono što mi nazivamo federalizmom je decentralizacija”, kazala je Merkel, upitana da komentira Gabrielovu izjavu. Merkel je kazala da podržava Porošenkove planove da poveća ovlasti lokalnih vlasti u sklopu diplomatskog rješenja sukoba.

U intervjuu za Welt am Sonntag objavljenom u subotu, Gabriel je rekao da je prioritet zaustaviti izravan vojni sukob između Ukrajine i Rusije. “Uz to, moramo razviti ideju o procesu pomirbe koji bi mogao biti pokrenut nakon završetka vojnog sukoba u istočnoj Ukrajini”, rekao je. “Teritorijalna cjelovitost Ukrajine može biti sačuvana samo ako se nešto ponudi područjima s ruskom većinom.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pametan koncept federalizacije izgleda kao jedini način”, rekao je Gabriel, dodajući da je prvi korak prekid vatre, no to se čini još jako dalekim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.