Merkel i Putin u oprečnim stajalištima oko njemačko-sovjetskog pakta iz 1939.

epa04741459 Russian President Vladimir Putin (R) approaches to shake hands with German Chancellor Angela Merkel (L) during a meeting at the Kremlin in Moscow, Russia, 10 May 2015. Putin and Merkel will discuss the crisis in Ukraine at talks in Moscow on Sunday, a Kremlin aide said on 06 May 2015. EPA/SERGEY KARPUKHIN / POOL

Ruski predsjednik Vladimir Putin i njemačka kancelarka Angela Merkel izrazili su u nedjelju neslaganja u pogledu njemačko-sovjetskog pakta iz 1939., ruski predsjednik je istaknuo da SSSR nije imao drugog izbora za izbjegavanje rata s Njemačkom, a njemačka kancelarka je naglasila nezakonitost podjele Poljske i pripojenja baltičkih zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvoje čelnika su govorili o tom ključnom trenutku europske povijesti XX. stoljeća na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon razgovora u Kremlju, dan nakon velike proslave 70. obljetnice pobjede Crvene armije nad nacističkom Njemačkom.

U kolovozu 1939. Njemačka i SSSR su potpisali sporazum o nenapadanju, tzv. pakt Molotov-Ribbentrop, koji je predviđao neutralnost u slučaju da jedan od potpisnika bude napadnut.

Tajnim protokolima je predviđena podjela Poljske između SSSR-a i Njemačke i sovjetsko pripojenje baltičkih zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ti su protokoli bili tajni u SSSR-u tijekom 50 godina i otkriveni su 1989.

“Sovjetski Savez je učinio niz poteza kako bi se stvorile povoljne okolnosti za kolektivni otpor nacizmu u Njemačkoj, za osnivanje antifašističkog bloka u Europi”, ocijenio je Putin i dodao da “nisu svi napori bili uspješni”.

Ruski predsjednik je objasnio da je SSSR u trenutku kada je bilo jasno da je sam suočen s Hitlerovom Njemačkom, poduzeo mjere izbjegavanja izravnog sukoba i tada je potpisan pakt Molotov-Ribbentrop.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kancelarka Merkel je na to odgovorila da je teško razumjeti pakt Molotov-Ribbentrop ako se ne uzme u obzir dodatna tajna odredba koja je predviđala podjelu Poljske i pripojenje baltičkih zemalja i zaključila da to nije bilo korektno niti legitimno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.