Ministar vanjskih poslova Crndak: ‘BiH idućih godina sigurno neće odlučivati o članstvu u NATO-u’

Foto: snimka zaslona

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Igor Crnadak izjavio je u petak kako u iduće četiri godine pristupanje NATO-u sigurno neće biti tema o kojoj će se razgovarati, jer o tome nema potrebne unutarnje suglasnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Do 2023. nema govora niti će se odlučivati o članstvu u NATO-u”, kazao je Crnadak na konferenciji za novinstvo u Banjoj Luci, komentirajući izjavu koju je dan ranije dao novi američki veleposlanik u BiH Eric Nelson najavivši kako će SAD snažno podupirati napredak BiH ka članstvu u Alijansi.

Crnadak je kazao kako izjava jednog veleposlanika ne može bitno utjecati na procese oko kojih je potrebno postići dogovor u samoj zemlji.

Podsjetio je kako sadašnja vanjskopolitička strategija države koju je usvojilo Predsjedništvo BiH potvrđuje opredjeljenje za članstvo u Europskoj uniji, dok odnos s NATO-om definira kao “partnerstvo”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To su definitivno dva odvojena procesa”, kazao je Crnadak koji, kako je izvjesno, neće biti na dužnosti šefa bosanskohercegovačke diplomacije kada se formira novo Vijeće ministara BiH, o čemu se još vode pregovori između potencijalnih koalicijskih partnera.

Upravo je približavanje članstvu u NATO-u razlog zbog kojega ti pregovori još nisu okončani, jer Stranka demokratske akcije (SDA), predvođena Bakirom Izetbegovićem, inzistira da novo Vijeće ministara jasno preuzme obvezu provedbe reformi nužnih za približavanje Alijansi, dok Savez nezavisnih socijlademorata (SNSD), na čijem je čelu Milorad Dodik, to odbija pozivajući se na obvezu poštivanja rezolucije parlamenta Republike Srpske iz 2017. godine o vojnoj neutralnosti.

Crnadak je u petak kazao kako takve čvrste pozicije sada predstavljaju veliki problem i za SDA i za SNSD, jer je izvjesno kako iz ovog političkog natjecanja netko mora izaći poražen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Federacija BiH, unatoč upozorenjima, uzima kineski kredit od 614 milijuna eura za proširenje termoelektrane

“Ako potpišu koalicijski sporazum u kojemu će stajati obveza nastavka puta ka članstvu NATO-u, poražen će biti Dodik a ako toga ne bude, poražen će biti Izetbegović”, kazao je Crnadak.

On je upozorio i na nužnost pozorne analize nedavno objavljenog izvješća Ureda za demokratske institucije i ljudska prava pri OESS-u (ODIHR) o izbornom procesu provedenom 2018. godine u kojemu stoje ozbiljna upozorenja o manjkavostima koje ugrožavaju temeljna ljudska prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Izvješće je alarmantno i to posebice u dijelu koji govori o pritiscima, ucjenama i zastrašivanju birača”, kazao je Crnadak, istaknuvši kako to zapravo znači da je u njegovoj zemlji dovedeno u pitanje pravo građana da slobodno biraju i glasuju za svoje predstavnike u vlasti.

Kritike iz OESS-a, kako je kazao, podsjećaju i na problem statusa javnih servisa u BiH koji ne rade u interesu građana nego nekih političkih opcija.

Crnadak je kazao kako se stoga na ovom planu u BiH nešto mora hitno mijenjati, što neće biti moguće bez jasne potpore Europske unije,

“Ne bude li potrebnih reakcija, posebice iz Europske unije, u BiH neće više biti ni demokracije niti ljudskih prava pa će izbori postati potpuno besmisleni”, kazao je šef bosanskohercegovačke diplomacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Završno izvješće ODIHR-a temeljeno je na procjenama međunarodnih promatrača o tijeku predizborne kampanje u BiH i samom izbornom procesu.

U dokumentu su, uz ostalo, navedene ocjene kako je izbore u BiH karakterizirao nastavak podijeljenosti po etničkim crtama, dok su se kandidati više fokusirali na napade na osobe i na širenje straha nego na razgovor o političkim alternativama. Navedeno je i kako je ovisnost medija o političkim i poslovnim interesima često rezultirala pristranim praćenjem događaja, a kao drastični primjer istaknuli su način kako je kampanju Milorada Dodika za člana Predsjedništva BiH pratila Radio-televizija Repubike Srpske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.