Ministar vanjskih poslova Slovačke o izborima u BiH: ‘Hrvati koji su se uvijek osjećali marginaliziranima sada će se još više osjećati tako’

Foto: wikimedia commons

Za razliku od svog starijeg kolege Wolfganga Petritscha koji je izrazio zadovoljstvo što je Željko Komšić izabran za hrvatskog člana u Predsjedništvo BiH, njegov mlađi kolega i bivši visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu Miroslav Lajčak zbog ishoda izbora izrazio je zabrinutost. Bivši visoki predstavnik u BiH, donedavni predsjednik Opće skupštine Ujedinjenih naroda, i sadašnji ministar vanjskih poslova Slovačke Miroslav Lajčak listu Emerging Europe izjavio je kako Hrvati u Bosni i Hercegovini smatraju da nisu zastupljeni, javlja Večernji list BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dalekosežne posljedice

“Hrvatskog člana Predsjedništva Željka Komšića izabrali su Bošnjaci, a Hrvati koji su se uvijek osjećali marginaliziranima sada će se još više osjećati tako. Za njih su u Predsjedništvu dva člana bošnjačka i jedan Srbin, ali nijedan Hrvat”, kazao je Lajčak. On traži od Europe i njezine diplomacije da se više fokusira na zapadni Balkan i da za to područje ne izgubi zanimanje, pogotovo nakon izbora u BiH i referenduma oko novog imena Makedonije. “Jako me zabrinjava posljedica ovih izbora. Milorad Dodik, za kojeg nije tajna da ne vjeruje u budućnost Bosne i Hercegovine, sada je član Predsjedništva i sumnjam da će upotrijebiti svoju ulogu u jačanju BiH“, kazao je Lajčak. I on je izrazio bojazan kako će se posljedice izbora loše odraziti na cijelu regiju i traži, kako ističe, od EU-a jasno definiranu politiku za prostor Balkana. Svi analitičari i strani mediji ističu kako je pred BiH duga ustavna kriza oko formiranja vlasti na svim razinama te blokada započetih reformskih procesa i pogoršanje ionako loše ekonomske situacije.

Austrija u ime EU traži promjenu izbornog zakona u BiH!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ono što će posebno obilježiti ove izbore jest prijeteća institucionalno-ustavna kriza zbog neriješenog pitanja Izbornog zakona BiH. Čini se kako je neizbježno da idemo u dugu krizu formiranja vlada, to jest kriza formiranja vlasti FBiH, kao i u državi, nema brzog rješenja na vidiku”, tvrdi Bodo Weber, suradnik u organizaciji Associate of the Democratization Policy Council, dodajući kako će sve to definitivno zaustaviti euroatlantske integracije BiH na neko dulje vrijeme.

I češki mediji kritizirali stanje u BiH

Zanimljivo, uz ministra vanjskih poslova Slovačke i u Češkoj, koja je također članica Višegradske skupine, stanje u BiH smatraju kritičnim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je češki Irozhlas zaključio kako “Novoizabrano predsjedništvo čini eksplozivan miks, koji nudi samo dvije opcije na raspolaganju. Oni mogu naći zajednički interes te postati stvarna federalna država, što je malo vjerojatan scenarij, ili će zemlja biti podijeljena”.

“BiH je de jure federacija, kojom formalno upravlja predsjedništvo sastavljeno od tri člana, ali de facto Visoki predstavnik kojeg postavlja međunarodna zajednica upravlja zemljom. Svaki od tri člana predsjedništva povezan je s drugim čimbenikom; Srbi sa Srbijom i Rusijom, Hrvati s Hrvatima i Bošnjaci s Turskom, a Europska unija i SAD pokušavaju držati oko nad njima”, pisao je Irozhlas nakon izbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.