MMF neće dati novac BiH bez uspostave nove vlasti

Foto: fah

Voditelj ureda Međunarodnog monetaranog fonda (MMF) u Bosni i Hercegovini Ruben Atoyan upozorio je u četvrtak da nastavak financijske pomoći koju ta novčarska ustanova pruža BiH u okviru stand-by aranžmana ovisi o uspostavi nove vlasti, a čime se mjesecima oteže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izjavi koju je prenio sarajevski “Dnevni avaz” Atoyan je istaknuo da pomoć MMF-a može biti realizirana samo u obliku kreditne potpore dogovorenim politikama koje netko mora provoditi.

“Do danas smo u BiH vidjeli samo ograničeni napredak u provođenju politika dogovorenih u okviru stand-by aranžmana”, kazao je Atoyan.

U ovom trenutku “na čekanju” je tranša kredita MMF-a u vrijednosti od 134 milijuna konvertibilnih maraka (68,5 milijuna eura) što je trebalo biti iskorišteno za “krpanje” entitetskih proračunskih rupa, uključujući izdvajanja za socijalne potrebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlast uspostavljena samo unutar Republike Srpske

Proces uspostave vlasti u BiH na temelju rezultata izbora provedenih još u listopadu 2014., do sada je završen samo unutar Republike Srpske.

Novo vijeće ministara BiH još nije formirano jer je taj proces, na zahtjev HDZ-a BiH, povezan s uspostavom vlade Federacije BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pregovori o uspostavi te vlade su pak blokirani jer za sada nema dogovora između HDZ-a, Demokratske fronte i Stranke demokratske akcije (SDA) o raspodjeli ministarskih mjesta.

DF se čak povukao iz svih pregovora no ima najava da bi im se mogao vratiti, a krajem ovog tjedna trebao bi slijediti novi krug pregovora triju stranaka u pokušaju da postignu kompromis.

Izvršna vlast odgovorna za mjere iz paketa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Atoyan je kazao kako MMF ne komentira politička zbivanja u nekoj zemlji pa tako ni u BiH, no podsjetio je da reformski paket koji je sastavni dio stand-by aranžmana podrazumijeva i mjere koje znače ograničavanje proračunskih izdvajanja što je opet odgovornost izvršne vlasti.

“U to su uključeni i troškovi za mirovine ostvarene pod povoljnijim uvjetima, unaprjeđivanje poštivanja poreznih propisa i borba protiv poreznih prijevara, jačanje stabilnosti financijskog sektora i jačanje supervizije bankarskog sektora”, istaknuo je Atoyan.

Predstavnik MMF-a potvrdio je da će brzo formiranje novih vlada “zasigurno olakšati dijalog o tim politikama”.

“No, da bi MMF ponovno počeo financijski pomagati BiH, trebat će provesti dogovorene reforme”, upozorio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednji stand-by aranžman zaključen između BiH i MMF-a 2012. trebao je trajati dvije godine no naknadno je dva puta produljivan kako bi se pomogla financijska konsolidacija te zemlje čiji su proračuni nedostatni za sve veću javnu potrošnju.

Posljednje produljenje uz najavu isplate pomoći od oko 65 milijuna eura slijedilo je nakon poplava u svibnju 2014. godine kako bi se pomoglo sanirati goleme štete što ih je ta prirodna katastrofa prouzročila.

Ukupna vrijednost kreditne pomoći MMF-a BiH uz dva produljenja nešto je veća od 631 milijun eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.