Modus operandi političkog pajaca Vojislava Šešelja i haška travestija pravde

šešelja
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona

Na dan proglašenja Nezavisnosti Države Palestine, 15. studenog, Vojislav Šešelj primio je u sjedištu Srpske radikalne stranke palestinskog veleposlanika u Srbiji, Muhameda Al Namura. Premda se može učiniti čudnim da čovjek, koji je znatan dio svoje političke karijere posvetio pozivima na, među ostalim, uklanjanje muslimana iz okvira, dobrim dijelom imaginarnog, “srpskog sveta”, umotan u “palestinku” pada u zagrljaj veleposlaniku čija matična stranka poziva na razvijanje “zastave džihada”, tomu zapravo nije tako. Da bi shvatili kako je to moguće, podsjetimo se, tko je Vojislav Šešelj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vojislav Šešelj od Jugoslavije do danas

Naravno, hrvatskim čitateljima Šešelja nije potrebno posebno predstavljati, ali ponekad se čini kako se zaboravlja da je ovaj pravnik, barem u okvirima svojeg javnog, uglavnom znanstvenog, djelovanja iz sedamdesetih i ranih osamdesetih prošlog stoljeća, bio sasvim u granicama političke korektnosti tadašnje države.

Da je Šešelj kojim slučajem tad izmjenjivao nježnosti s nekim predstavnikom Arafatovog PLO-a, to ne bi nikoga začudilo, jer se u to doba tako nešto od pripadnika političke klase i očekivalo.

Naravno, nije da se mnogi na srpskoj javnoj sceni na to žale i danas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suđenje u Hagu

Šešelj je, ako ćemo suditi po tome koliku je cijenu platio za svoje političko djelovanje, iznimno uspješan političar – u veljači 2003. dobrovoljno je otišao u Hag, kako bi se branio od optužnice prema kojoj je bio optužen po tri točke za zločine protiv čovječnosti, i po šest točaka za kršenje zakona ili običaja ratovanja.

Tijekom suđenja, koje je počelo 27.11.2006., svojim je maltretiranjem svjedoka i djelatnika Međunarodnog suda za ratne zločine počinjene na prostoru bivše Jugoslavije (ICTY), dijelom zgražao, a dijelom i zabavljao svjetsku javnost.

Zbog zdravstvenog stanja, Šešelj je pušten da prvostupanjsku presudu čeka na slobodi, te se 12.04.2014. vratio u Beograd, gdje je nastavio primjenjivati svoj standardni modus operandi političkog pajaca, koji unatoč tomu zamjetno ozbiljno kotira unutar srpske političke scene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako je ova gesta suda u Hagu donekle iznenadila, pa i ogorčila one koji su u Šešelju vidjeli oličenje srpske osvajačke politike iz devedesetih, u svim njezinim nijansama, a koje drugi srpski političari, od Miloševića na dolje, nisu smjeli pokazivati toliko otvoreno kao on, prvostupanjska presuda tek je za većinu njih bila pravi šok: Šešelj je 31. ožujka 2016. bio oslobođen po svim točkama optužnice.

Travestija pravde u slučaju Šešelja

Naravno, neupućenima u narav i detalje pravnog postupka, a navlastito žrtvama velikosrpske politike u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Vojvodini, oslobađajuća presuda kao da je u velikoj mjeri potvrdila upravo ono što je Šešelj svojim performansima tijekom suđenja nastojao pokazati: naime, to da je haški sud travestija.

Poslušajte komentar Nene Tromp na oslobađajuću presudu iz 2016:

Premda nije istina da je “haška pravda” potpuna travestija – uostalom, baš Šešelj bi htio da se tako misli – ne može se zanijekati kako je diskrepancija između presude i Šešeljeve sklonosti da se, i prije i poslije presude, praktički razmeće krimenima za koje je bio optužen i oslobođen, ozbiljno narušila povjerenje u međunarodne institucije među onima koji su bili izloženi srpskoj agresiji u devedesetima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preinačena presuda za Šešelja

Doduše, Žalbeno vijeće Mehanizma za međunarodne kaznene sudove (MICT), institucije koja je preuzela nedovršene postupke ugašenog ICTY-a, uvažilo je žalbu tužiteljstva i preinačilo prvostupanjsku presudu, proglašavajući 11.04.2018. Šešelja krivim za zločine protiv čovječnosti, koji uključuju progon, protjerivanje i prisilno premještanje Hrvata u vojvođanskom selu Hrtkovci, 1992. godine, i osudilo ga na 10 godina zatvora.

Možda će vas zanimati

Zajednica protjeranih Hrvata Srijema, Bačke i Banata: '30 godina prošlo od Šešeljevog mitinga u Hrtkovcima, Srbija i dalje niječe počinjene zločine'

Sankcionirati krivce, pronaći nestale, jer obitelji to zaslužuju, poručili su iz Zajednice protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata.

Međutim, kako je Šešelj u pritvoru već proveo više od 10 godina, to se vrijeme uzelo kao odslužena kazna.

U tom bi smislu i ova presuda bila samo još jedna Šešeljeva pobjeda nad međunarodnim institucijama, da nije jednog detalja: ona je potvrdila kako je u Srbiji tijekom devedesetih bio na djelu progon Hrvata.

Hoće li to igrati ulogu u budućnosti, i hoće li to ikome pomoći, ne možemo biti sigurni, ali činjenica je da takvi detalji, jednom kad postanu legalno vidljivi i prepoznati, mogu jednog dana igrati značajnu ulogu.

Šešelj Danas

Sažmemo li gore opisani odnos Vojislava Šešelja s međnarodnim pravnim institucijama, ne trebamo misliti ni da ga previše opterećuje tekuća tužba za nepoštivanje suda, koju je podigao MICT; tim manje i stoga što je tekući predsjednik Srbije, koji bi ga sudu trebao izručiti, započeo političku karijeru kao njegov učenik.

Konačno, zar će itko očekivati da čovjek, koji je oslobođen najtežih optužbi za etničko čišćenje, gubi sna oko tužbe  za nepoštivanje suda?

Možda će vas zanimati

Protiv Šešelja stigla nova optužnica iz Haaga: Mišetić objasnio zašto ga Vučić nikada neće izručiti

Protiv ratnog zločinca Vojislava Šešelja stigla je nova optužnica iz Haaga.

Danas Vojislav Šešelj, kako vidimo, djeluje onako kako je oduvijek djelovao: on dijelom zabavlja, dijelom zastrašuje; promatrač nikad nije siguran šali li se ili misli ozbiljno.

Međutim, zapadnjački promatrači rijetko uzimaju u obzir ono što bi ljudima s prostora koji su bili i još jesu na udaru politike čiji je on sluga – a nekoć i operativni provoditelj – trebalo biti jasno: moguće je oboje.

Šešeljev humor nije odmak od stvarnosti, nego izraz njegove zluradosti nad tim što je stvarnost takva da on u njoj može neometano djelovati.

U tom smislu, nema ništa novog u njegovoj razmjeni nježnosti s hamasovim političarem – dijelom je to nastavak kontinuiteta vanjske politike države u kojoj je Šešelj rođen, a od koje se vanjske politike Srbija odmakla samo u onoj mjeri u kojoj joj to odgovara; a dijelom je to izraz njegove vlastite sposobnosti da s lakoćom postoji i djeluje u nepomirljivim protuslovljima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.