Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij osudio je u odluku NATO-a da isključi mogućnost uspostave zone zabrane letova iznad zemlje.
“NATO je namjerno odlučio ne pokrivati nebo nad Ukrajinom”, rekao je Zelenski u obraćanju na Facebooku kasno u petak, kako prenosi CNN.
“Vjerujemo da su zemlje NATO-a stvorile narativ da bi zatvaranje neba nad Ukrajinom izazvalo izravnu agresiju Rusije protiv NATO-a. To je samohipnotiziranje onih koji su slabi, nesigurni iznutra, unatoč činjenici da posjeduju oružje višestruko jače od onoga koje imamo mi”, rekao je.
Kazao je kako su zapadni čelnici znali su da će se ruska agresija na zemlju vjerojatno pojačati te ih je optužio da su Vladimiru Putinu dali dopuštenje za nastavak bombardiranja gradova. “Iako znaju da su novi napadi i žrtve neizbježni, NATO je namjerno odlučio ne zatvoriti nebo nad Ukrajinom”, rekao je u video obraćanju iz svog ureda u Kijevu, kako prenosi BBC.
“Danas je vodstvo saveza dalo zeleno svjetlo za daljnje bombardiranje ukrajinskih gradova i sela, odbijajući uspostaviti zonu zabrane letova”, rekao je.
“NATO mora izbjeći izazivanje šireg sukoba”
Vođe zapadnih zemalja razmatraju nove mjere protiv Rusije. Jedna od tema rasprava je i zahtjev ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da se uvede zabranjena zonu leta.
Dok su neke zemlje NATO-a izrazile spremnost da razgovaraju o zabranjenoj zonu leta, druge su jasno izrazile svoju zadršku prema takvoj odluci.
Kanadska ministrica vanjskih poslova Melanie Joly rekla je da NATO mora izbjeći izazivanje šireg sukoba, navodi Reuters.
Francuski predsjednički ured opisao je zahtjev za zabranjenu zonu leta kao zahtjev “kojemu je vrlo teško udovoljiti”.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij pozvao je NATO da uvede zonu zabrane leta nakon što je počela invazija Rusije na Ukrajinu.
Što bi značilo uspostavljanje zabranjene zone leta?
Poljska i Slovačka su objavile kako ipak neće slati avione u Ukrajinu, a isto je poručio i glavni tajnik NATO-a. Neki su htjeli uključivanje NATO-a u obranu Ukrajine od ruske invazije no to se za sada neće dogoditi. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov je kazao da je NATO zbog te odluke pokazao da mu je ostalo još zdravog razuma.
Međutim, postoji i treća opcija, a to je da NATO uspostavi zonu zabranjenog leta u zračnom prostoru Ukrajine. Na to je pozvao američki kongresnik Adam Kinzinger. Istu su ideju podržali čelnik odbora za obranu britanskog parlamenta Tobias Ellwood i umirovljeni američki general George Joulwan. Da je potrebno uspostaviti zonu zabranjenog leta tvrdi i direktorica Euroazijskog centra pri neokonzervativnom think-tanku Atlantsko vijeće.
SAD i njeni saveznici u povijesti NATO-a su samo tri puta uspostavili zonu zabranjenog leta: u Zaljevskom ratu 1991., za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini sredinom 90-tih i u Libiji 2011. godine. U sve tri situacije NATO se suočavao s daleko inferiornijim vojskama te nije bilo upitno tko će kontrolirati nebo iznad tih država.
Naime, zona zabranjenog leta nije ništa drugo nego ulazak u otvoreni sukob s Rusijom, budući da ona funkcionira tako da bi NATO pucao na sve zrakoplove koji lete u zabranjenoj zoni. Tim potezom SAD i saveznici bi de facto objavili rat Rusiji, koja otvoreno prijeti nuklearnim oružjem – koje je u stanju pripravnosti.
Podsjetimo, SAD i Rusija su sudjelovale u ratu u Siriji na suprotnim stranama, ali nisu bile zainteresirane za međusobnu borbu. Amerikanci su se borili ISIS-a, dok su Rusi štitili predsjednika Sirije Bashara al-Assada protiv raznih pobunjeničkih skupina. Amerikanci i Rusi imali su izravne komunikacijske mehanizme, zvane dekonfliktne linije, dizajnirane za osiguraju od smrtonosnih nesreća.
Izvor: narod.hr