Napadnuta crkva na Šri Lanki proglašena je nacionalnim svetištem i mjesto je multireligijskog suživota

Foto: Fah

U prevelikom broju zemalja umire se u crkvama, na mjestima kulta. Sada je pogođena i crkva svetog Antona u Colombu, glavnom gradu Šri Lanke, koja nije draga samo katolicima, nego i muslimanima, hinduistima i budistima koji dolaze do kipa sveca zbog čuda koje se dogodilo na tome mjestu, piše Silvije Tomašević za Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer Šri Lanke upozorio da je na slobodi još osumnjičenih za terorističke napade

Crkva ima začetke tijekom prvog nizozemskog kolonijalnog razdoblja kada je katolička vjera bila zabranjena, a katolički svećenici održavali su propovijedi na skrivenim mjestima. Fratar Antonio našao je skrovište među lokalnim ribarima mjesta Mutwala. Prema lokalnim legendama, mještani su ga pitali za pomoć da zaustavi more koje je erozijom zemljišta ugrožavalo njihovo naselje. Otac Antonio je na plaži zabio križ i molio se.

(VIDEO) Teroristički napad na Šri Lanki na Uskrs osveta je za Christchurch: Uhićeno 40 ljudi, otkriven i mozak operacije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

More se povuklo i stanovnici su se obratili, nastala je katolička zajednica. Nizozemske vlasti su Antoniju dodijelile teren na kojem je mogao održavati propovijedi. Podigao je i kapelu s ciglama od blata i povjerio je svetom Antonu Padovanskom.

Fra Antonio sahranjen je unutar te crkve. Dakle ona ima određeno značenje za sve stanovnike, ne samo za katolike. Proglašena je nacionalnim svetištem i mjestom je multireligijskog suživota. 

Već desetljećima traje teror u Šri Lanki. Napadala ju je separatistička organizacija Tamilski tigrovi, zatim marksističko-lenjinistička skupina Janatha Vimukthi Peramuna, a sada ju je napala islamistička skupina NJT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog tog napada muslimani prije drugih trebaju osuditi terorističke čine počinjene u ime vjere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.