Nikolić optužio Hrvatsku da je instrumentalizirala EP u predizborne svrhe

Foto: fah

Srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić ocijenio je danas, povodom jučerašnje rezolucije Europskog parlamenta kojom se Srbija poziva na osudu djelovanja haškog optuženika Vojislava Šešelja, kako je Hrvatska instrumentalizirala Europski parlament u predizborne svrhe te istaknuo da Srbija nije dobila mogućnost iznošenja svog stajališta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Začuđuje činjenica da je EP dopustio da ga Hrvatska instrumentalizira u predizborne svrhe”, ocijenio je u priopćenju u vezi s rezolucijom EP srbijanski predsjednik te dodao kako je parlament donio rezoluciju koja se odnosi na Srbiju a da “Srbiji nije bilo omogućeno iznijeti svoje stajalište”.

Europski parlament ne mijenja odnos prema Srbiji čak ni sada kada je priznao da je to država koja je svojim reformama zaslužila početak pregovaračkog procesa, navodi Nikolić u priopćenju te ističe kako bi parlamentu trebalo biti poznato koliko je Srbija uložila u to da se u obostranom interesu riješe otvorena pitanja s Hrvatskom i “krhki odnosi stabiliziraju”.

Nikolić u priopćenju navodi kako su europski parlamentarci “ostali nijemi pred uništavanjem ćiriličnih ploča u Slavoniji, pred eksplicitnim govorom mržnje protiv Srba na skupovima povodom godišnjice zločinačke akcije Oluja, koji traju više od deset godina, ili pred održavanjem javnih koncerata veoma popularne muzike u Hrvatskoj, čiji tekstovi otvoreno pozivaju na istrebljenje Srba”. Također ocjenjuje kako Europski parlament nije cijenio to što Srbija nije ometala Hrvatsku na njenom europskom putu “iako je mogla zbog brojnih problema u području vladavine prava, ljudskih prava i sloboda, kao i neriješenog povratka i imovinskih pitanja protjeranih Srba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Destabilizacija regije ni sada nije u interesu Srbije, zemalja Balkana i Europe, navodi u priopćenju srbijanski predsjednik te dodaje da srbijanski građani “nisu ispunjeni mržnjom prema susjedima, već zaokupljeni problemima i snose veliki teret reformi” s ciljem ostvarivanja pravne sigurnosti i gospodarskog napretka. Srbija vodi politiku mira i stabilnosti kako bi svojim građanima omogućila bolji život od vlastitog rada, ističe Nikolić.

Srbija je “posvećena civilizacijskim tekovinama i za nju je nedopustiva svaka ratnohuškačka retorika, bilo da dolazi iz Srbije, Hrvatske, Albanije, odakle god. Na to nas ne trebaju podsjećati oni koji taj problem nisu riješili u svom dvorištu”, ustvrdio je srbijanski predsednik. Po njegovim riječima, rezolucija EP ne nameće Srbiji bilo kakvu obvezu već joj “samo pokazuje šta bi sve mogla doživjeti u budućnosti”.

Komentirajući odluku haškog suda o privremenom puštanju Šešelja na slobodu, Nikolić se pita “što je krajnji cilj njihove cirkuske predstave i njihovih mentora i klaunova” i je li cilj “smjena vlasti” izrazivši tako sumnje slične onima koje su već ranije stigle iz srbijanske vlade o tome kako iza svega stoji pokušaj destabilizacije Srbije zbog njenog odnosa s Rusijom. Nikolić ističe kako u demokratskim društvima o smjeni vlasti odlučuju građani na izborima te da zato ne bi bilo pošteno prema građanima da vlada podnese ostavku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski parlament je u četvrtak prihvatio rezoluciju kojom snažno osuđuje ratnohuškačku retoriku Vojislava Šešelja, poziva Srbiju da se distancira od njegova djelovanja, a Haški sud da preispita svoju odluku o njegovu puštanju na privremenu slobodu.

U tekstu se izražava zabrinutost zbog izostanka političke i pravne reakcije srbijanskih vlasti te ih se poziva da osude sve javne manifestacije govora mržnje ili ratne retorike i da potiču zaštitu manjina i kulturnih prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.