Nobelovski laureati pozvali na borbu protiv terorizma

epa05061735 Members of the Tunisian National Dialogue Quartet, winner of the 2015 Nobel Peace Prize, (L-R) Secretary General of the Tunisian General Labour Union Houcine Abbassi, President of the National Order of Tunisian Lawyers Mohamed Fadhel Mahfoudh, President of the Tunisian Human Rights League (LTDH) Abdessatar Ben Moussa and President of the Tunisian employers union (UTICA) Wided Bouchamaoui sign the guest book inside the Norwegian Nobel Institute in Oslo, Norway, 09 December 2015. EPA/HAKON MOSVOLD LARSEN NORWAY OUT

Tuniska prodemokratska skupina primila je u četvrtak Nobelovu nagradu za mir i kao globalne prioritete navela borbu protiv terorizma i pomoć Palestincima da ostvare samoodređenje, izvijestile su agencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kvartet za nacionalni dijalog, koji je nagradu dobio zbog izgradnje demokracije u kolijevci Arapskog proljeća, primio je Nobela na svečanosti u Oslu održanoj pod jakim mjerama sigurnosti nakon terorističkih napada u Parizu 13. prosinca, javlja Reuters.

“Borba protiv terorizma mora biti globalni prioritet, što znači ustrajnost u koordinaciji i suradnji među svim državama kako bi se iskorijenili njegovi uzroci”, rekao je u govoru Hussein Abassi, vođe Tuniskog radničkog sindikata.

“Moramo ubrzati eliminaciju žarišta diljem svijeta, osobito rješenje palestinskog pitanja i omogućiti palestinskom narodu pravo na samoodređenje na svojoj zemlji i izgradnju neovisne države”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jake snage sigurnosti štitile su prijeme i koncerte za stotine političkih, poslovnih i znanstvenih uglednika koji su sudjelovali na raskošnim svečanostima dodjele Nobelovih nagrada održanih u Oslu i Stockholmu.

“Sigurnost je pojačana zbog situacije u Europi”, rekao je Johan Frederiksen, zapovjednik policije u Oslu, misleći na pariške napade u kojima je ubijeno 130 ljudi.

Savez sindikata, poslodavaca, udruga za ljudska prava i odvjetnika osnovan je 2003., a Nobela je dobio zbog uloge u mirnoj tranziciji vlasti u Tunisu, u regiji koju pogađaju nasilje i nemiri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S novim ustavom, slobodnim izborima i kompromisom između islamista i sekularnih čelnika, Tunis je postao model tranzicije iz diktature u demokraciju, rekla je Kaci Kullman Five, predsjednica Norveškog Nobelovog odbora.

Dobitnicima Nobelovih nagrada za znanost, gospodarstvo i književnost ukazane su počasti u četvrtak u Stockholmu nakon što je u Oslu nagrada za mir predana čuvarima demokracije u Tunisu, javlja France Presse.

Dobitnici su u dvorani Konserhuset od švedskog kralja Carla XVI. Gustafa primili zlatnu medalju i diplomu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Japanac Takaaki Kajita je dobio nagradu za fiziku uz Kanađana Arthura McDonalda. Za kemiju su nagrađeni Šveđanin Tomas Lindahl, Aziz Sancar (tursko-američkog podrijetla) i Amerikanac Paul Modrich. Nakon njih čast je ukazana dobitnicima Nobelove nagrade za medicinu, Amerikancu Williamu Campbellu, Japancu Satoshi Omura i Kineskinji Tu Youyou.

Srdačnim pljeskom je popračena Bjeloruskinja Svetlana Aleksijevič, dobitnica Nobelove nagrade za književnost.

Nagradu za gospodarstvo je dobio Angus Deaton, američko-britanskog podrijetla. Švedskom himnom je zaključena velika svečanost, a dobitnici će tijekom večeri uživati na banketu u vijećnici Stockholma u nazočnosti švedskog kralja, kraljice Silvije, njihove djece i 1300 uzvanika.

Najprestižnija nagrada, Nobelova nagrada za mir jedina se dodijeljuje u Oslu sukladno željama samog Alfreda Nobela i dodijeljena je kvartetu za tuniski nacionalni dijalog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim medalje i diplome, svaki dobitnik Nobelove nagrade prima ček na 8 milijuna švedskih kruna (nešto više od 863.000 eura).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.