Više od 50 žena optužilo je djelatnike i humanitarce (Ebola aid workers) iz Svjetske zdravstvene organizacije i vodećih nevladinih udruga (NGO) za seksualno iskorištavanje i zlostavljanje u Demokratskoj Republici Kongo, otkrila je istraga New Humanitarne organizacije i fondacije Thomson Reuters.
U intervjuima je ukupno više od pedeset žena ispričalo višestruke slučajeve zlostavljanja tijekom krize od 2018. do 2020. godine, uglavnom od strane muškaraca koji su bili djelatnici spomenutih međunarodnih organizacija, piše Thenewhumanitarian.org.
Većina žena rekla je da su ih brojni muškarci prisiljavali na seksualne odnose u zamjenu za posao ili raskidali ugovore ako su ponudu odbile.
Broj i sličnost izvještaja mnogih žena u istočnom gradu Beni sugeriraju da je praksa bila široko rasprostranjena, a tri organizacije obećale su istražiti optužbe koje su novinari otkrili. Nakon što je upoznat s optužbama, glavni tajnik UN-a António Guterres pozvao je na njihovu “potpunu istragu”.
“Toliko je žena zahvaćeno ovime”, rekla je jedna 44-godišnjakinja, koja je novinarima rekla da je za posao morala imati spolni odnos s muškarcem koji je rekao da je djelatnik Svjetske zdravstvene organizacije. Ona i ostale žene razgovarale su pod uvjetom da ostanu anonimne zbog straha od odmazde. Iz izvješća su uklonjeni neki identifikacijski detalji radi zaštite njihovog identiteta.
Žrtve – neke su radile kao spremačice i kuharice – muškarci su prisilili na nezaštićeni odnos, a najmanje su dvije žene zatrudnjele, piše britanski Sun.
Druga je žena iznijela optužbu kako joj je nakon poziva u hotel od strane djelatnika ponuđeno piće te se potom ničega ne sjeća.
“Probudila sam se gola i sama u hotelskoj sobi”, kazala je.
Najmanje 30 žena tvrdi da su u iskorištavanje bili uključeni radnici Svjetske zdravstvene organizacije. Druge su žene rekle kako su ih iskorištavali muškarci iz ministarstva zdravstva Konga, dok su dobrotvorne organizacije, uključujući World Vision, UNICEF, Oxfam i Médecins Sans Frontières (MSF), također uključene u istragu New Humanitarne organizacije i fondacije Thomson Reuters.
Ove se optužbe pojavljuju u vrijeme kada su sve glasnije kritike oko rada Svjetske zdravstvene organizacije tijekom pandemije koronavirusa. SZO kako se čini, nije ostala imuna na politički utjecaj komunističke Kine čime je dovedena u pitanje njena efikasnost, profesionalnost i nepristranost.
Zbog pada povjerenja u rad ove međunarodne institucije, američki predsjednik Donald Trump najavio je sredinom travnja ukidanja djela sredstava, a da je Kina umanjila broj zaraženih i manipulirala podacima, potvrdili su i britanski znanstvenici.