Obnovljiva energija: u 2016. rekordan broj postrojenja u svijetu

vjetroturbine
Foto: Lollie-Pop/flickr

Razvoj obnovljivih izvora energije ponovno je oborio rekord tijekom 2016., zahvaljujući tome što su u svijetu postavljena postrojenja snage veće od 160 gigavata, stoji u izvješću Međunarodne agencije za obnovljivu energiju (Irena) objavljenom u četvrtak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi put nakon 2013., “povećanje upotrebe solarne energije veće je od korištenja energije vjetra”. Pritom 71 gigavat otpada na solarnu, a 51 gigavat na energiju vjetra, izvijestila je Irena čije je sjedište u Abu Dhabiju.

Obnovljive izvore energije možemo podijeliti u dvije glavne kategorije: tradicionalne obnovljive izvore energije poput biomase i velikih hidroelektrana te na takozvane “nove obnovljive izvore energije” poput energije Sunca, energije vjetra, geotermalne energije itd.

Solarna energija puno je zastupljenija zahvaljujući znatnom smanjenju troškova njezine proizvodnje u nekim zemljama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kapacitet proizvodnje zelene energije prešao je 2000 gigavata, što je 8,7 posto više nego krajem 2015., no iz Irene ističu da obnovljive energije još uvijek predstavljaju manje od pet posto svjetske potrošnje energije ili oko četvrtinu proizvodnje električne energije.

Većina novih postrojenja postavljena je u azijskim državama.

Ukorak s promjenama ide, čini se i Afrika, koja započinje s korištenjem obnovljivih izvora energije. I ondje je tijekom 2016. postavljeno dvaput više novih postrojenja nego u 2015. godini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz solarnu i energiju vjetra, koristi se i 35 posto gigavata hidropotencijala te više od od osam gigavata biomase za bioenergiju te 0,78 gigavata geotermije, topline iz unutrašnjosti Zemlje.

Razvoj obnovljivih izvora energije, osobito vjetra, vode, sunca i biomase važan je zbog nekoliko razloga:

a) obnovljivi izvori energije imaju vrlo važnu ulogu u smanjenju emisije ugljičnog dioksida (CO2) u atmosferu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

b) povećanje udjela obnovljivih izvora energije povećava energetsku održivost sustava. Pomaže i u poboljšavanju sigurnosti dostave energije na način da smanjuje ovisnost o uvozu energetskih sirovina i električne energije.

c) obnovljivi izvori energije postupno bi trebali postati ekonomski konkurentni konvencionalnim izvorima energije u srednjem do dugročnom razdoblju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.