Odvjetnik kampanje Hillary Clinton optužen da je FBI-ju htio podvaliti lažne dokaze o Trumpovoj suradnji s Rusima

Trump
Foto: fah, Gage Skidmore / wikimedia commons Fotomontaža: narod.hr

Početkom 2018. godine tadašnji američki predsjednik Donald Trump je objavio memorandum iz kojega je proizašlo da je obavještajna zajednica vršila nadzor nad suradnikom predsjednika Trumpa iako nije imala valjan razlog za to.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, zahtjev za prisluškivanjem se temeljio na “dosjeu” čiji je autor bivši britanski špijun Christopher Steele, a kojeg je proizvela tvrtka Fusion GPS. Trumpovi glavni politički protivnici, predsjednički stožer Hillary Clinton iz 2016. i Demokratski nacionalni odbori (DNC) platili su Fusionu izradu dosjea preko odvjetničke tvrtke Perkins Coie.

Kasnije je otkriveno da je CIA brifirala predsjednika Baracka Obamu da će Clinton plasirati lažnu priču o Trumpovoj suradnji s Rusima, a sada je Michael Sussman odvjetnik predsjedničke kampanje Hillary Clinton 2016. optužen za laganje FBI-u kako bi manipulirao” agencijom s ciljem pobjede na izborima. Sussman optužbe za sada negira.

Već dvije osobe optužene u ovom slučaju

Ono što je Narod.hr detaljno pratio od 2018. godine (1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10.) sada se pokazuje istinitim. Bivši britanski obavještajac Christopher Steele kreirao je dosje s lažnim informacijama o dosluhu Trumpa s Rusima. Glenn Simpson, bivši novinar i vlasnik tvrtke Fusion GPS prodao je dosje novinarima. Michael Sussman, odvjetnik predsjedničke kampanje Hillary Clinton je dosje odnio u FBI, a Demokrati i mediji o svemu su godinama netočno izvještavali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sussman je 2016. predstavio FBI-ovom agentu ono što je tvrdio da je dokaz sumnjivog internetskog prometa koji povezuje Trumpovu organizaciju s ruskom Alfa bankom. FBI je ispitao optužbe i nije našao ništa sumnjivo. Tužitelji kažu da je Sussmann lagao ne otkrivši na sastanku da radi za kampanju Hillary Clinton. Optužnica ga tereti da je tvrdio da ne zastupa nekog konkretnog klijenta te da se predstavljao isključivo kao zabrinuti građanin.

Sussmanna optužuje posebni savjetnik američkog Ministarstva pravosuđa John Durham, kojeg je 2019. odabrao glavni državni odvjetnik za vrijeme predsjednika Trumpa, da istraži FBI-jevo nedolično ponašanje u izvornoj istrazi o Trumpu i Rusiji koju je vodio posebni savjetnik Robert Mueller.

>Bivša pravna savjetnica FBI-ja: ‘Obamina pravosudna administracija nam je naredila da ne dižemo optužnicu protiv Hillary Clinton’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ovom slučaju već su dvije osobe osobe optužene su za zločine u sklopu Durhamove istrage. Jedna je osoba 2020. priznala krivnju za izmjenu dokaza koji su korišteni za osiguranje FBI-jevog prisluškivanja Trumpovog pomoćnika, a druga osoba, ruski analitičar, optužen je da je lagao FBI-ju o svojim izvorima.

Clinton je objavljivala dezinformacije 2016.

Iako za sada nema dokaza da je Clinton sama režirala Sussmanov razgovor s FBI-jem, ovih dana su kritizirana njena upozorenja o opasnosti dezinformacija i teorija zavjere.

Jedan je korisnik tako na Twitteru napisao da je kao dezinformaciju prijavio priopćenje Hillary Clinton objavljeno 1. studenog 2016. godine u kojem optužuje Trumpa za suradnju s Rusima te je pitao Elona Muska bi li se što promijenilo kada preuzme Twitter.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Musk je napisao: “Potpuno si u pravu. Taj je tvit obmana Clintoničine kampanje zbog koje je njihov odvjetnik u kampanji podvrgnut kaznenom procesu”.

Podsjetimo, još 2019. godine osramoćeni bivši direktor FBI-a James Comey, bivši direktor CIA-e, koji je postao anti-Trumpov aktivist John Brennan i bivši ravnatelj Nacionalne obavještajne službe James Clapper našli su se u sukobu oko toga koji su se visoki dužnosnici administracije bivšeg predsjednika SAD-a Baracka Obame zalagali za korištenje notornog “dosjea Steel” koji je iskorišten kao dokaz u istrazi oko miješanja ruska u američke predsjedničke izbore 2016. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.