Palestinci do petka odgodili slanje potpisanih konvencija UN-u

Palestinska promatračka misija pri UN-u odgodila je slanje UN-u niza novopotpisanih konvencija, predviđeno za srijedu, do kraja tjedna, rekao je jedan palestinski diplomat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Diplomat, pravni savjetnik misije, nije naveo razlog za odgodu slanja dokumenata do petka.

Misija je ranije objavila da će palestinski predstavnik Riyad Mansour predati instrumente o potpisivanju konvencija uredu glavnog tajnika UN-a tijekom poslijepodneva po mjesnom vremenu.

Predsjednik Mahmud Abas potpisao je u srijedu zahtjev za pristupanje Palestinaca Međunarodnom kaznenom sudu (ICC) pošto je u utorak Vijeće sigurnosti UN-a odbacilo njihovu rezoluciju o mirovnom sporazumu s Izraelom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim zahtjeva koji će Palestincima omogućiti da izraelske dužnosnike tuže na međunarodnom sudu, Abas je potpisao 20 drugih međunarodnih konvencija na sjednici koju je izravno prenosila službena televizija.

Palestinci su prijetili da će pristupiti nizu međunarodnih organizacija ako Vijeće odbaci njihovu rezoluciju kojom su zatražili potpisivanje mirovnog sporazuma u roku od godine dana te u roku od dvije godine izraelsko povlačenje s okupiranih područja na granice prije rata iz 1967.

Konvencije koje je potpisao Abas odnose se na “zločine protiv čovječnosti” te na niz drugih konvencija, među kojima su konvencija o zaštiti civila i zabrani uporabe kasetnih bombi, jer kršenje svih tih međunarodnih sporazuma Palestinci kane uključiti u tužbu pred ICC-om protiv Izraela za tri rata u pojasu Gaze vođena zadnjih šest godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izrael i Sjedinjene Države oštro se protive palestinskom pristupanju ICC-u. Izrael je u srijedu upozorio Palestince da bi im se taj potez mogao vratiti kao bumerang.

Vijeće sigurnosti UN-a odbacilo je palestinsku rezoluciju u utorak s osam glasova za, dva protiv i pet suzdržanih, a za usvajanje je trebalo devet glasova. Francuska, Kina i Rusija, tri stalne članice Vijeća sigurnosti, podržale su rezoluciju. Australija i SAD, bliski saveznici Izraela, glasovali su protiv. Pet država, među kojima Velika Britanija, bilo je suzdržano.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.