Papa odobrio dekret o mučeništvu sluge Božjega fra Alojzija Palića

Foto: fah, http://zupajastrebarsko.hr/. Montaža: Narod.hr

Papa Franjo odobrio je u četvrtak objavljivanje Dekreta o mučeništvu iz mržnje prema vjeri sluge Božjega fra Alojzija Palića. Objavljivanjem dekreta o mučeništvu i junačkim krepostima, kandidati za beatifikaciju dobivaju naslov časnih slugu Božjih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Papa Franjo odobrio je prefektu Dikasterija za kauze svetaca kardinalu Marcelu Semeraru, u četvrtak 20. lipnja 2024., objavljivanje dekreta o mučeništvu iz mržnje prema vjeri sluge Božjega fra Alojzija Palića, objavio je Tiskovni ured Svete Stolice, a prenosi IKA.

Uz dekret o priznavanju ubojstva in odium fidei fra Alojzija Palića, Papa je odobrio dekret o mučeništvu još jednog svećenika iz skupine mučenika u Albaniji, don Ivana Gazula, rođenoga 26. ožujka 1893. u Dajçu u Zadrimi (Albanija), a ubijenoga 5. ožujka 1927. u Skadru.

>Pavao Palić: Mi Janjevci podnijeli smo velike žrtve da bismo se održali i očuvali kršćanski i hrvatski identitet

Sveti Otac također je odobrio dekrete o junačkim krepostima četvoro slugu Božjih. To su: talijanski svećenik Isaia (Nicola Antonio Maria) Columbro, OFM, (11. veljače 1908., Foglianise – 13. srpnja 2004., Vitulano); talijanska redovnica Maria (Palma Pasqua) Costanza Zauli, članica Družbe službenica Presvetoga Srca i utemeljiteljica Družbe službenica Presvetoga Sakramenta (17. travnja 1886., Faenza – 28. travnja 1954., Bologna); članica španjolske svjetovne ustanove Evanđeoska križarska vojna (Cruzada Evangélica) Ascensión Sacramento Sánchez Sánchez (15. lipnja 1911., Sonseca – 18. kolovoza 1946., Madrid); španjolska redovnica Družbe kćeri Isusovih Vincenza Guilarte Alonso (21. siječnja 1879., Rojas de Bureba – 6. srpnja 1960., Leopoldina, Brazil).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Objavljivanjem dekreta o mučeništvu i junačkim krepostima, kandidati za beatifikaciju dobivaju naslov časnih slugu Božjih.

Tko je fra Alojzije Palić?

Fra Alojzije (Matej) Palić rođen je 20. veljače 1877. u Janjevu, u hrvatskoj obitelji. Član Reda manje braće postao je 23. rujna 1896., uzevši ime Alojzije. Studij filozofije završio je u Skadru. Teološke studije završio je u Bologni i Parmi. U Bologni je dovršio i početnu franjevačku formaciju. Doživotne zavjete položio je 8. prosinca 1901. Za svećenika je zaređen u Parmi 20. travnja 1902. Nakon završetka studija vratio se na Kosovo i djelovao kao župnik u Bazu i Đakovici od 1907. godine. Potom je obnašao župničku službu u Peći i Glođanama od 1911. do 1913. godine, u vrijeme balkanskih ratova.

>Predstavljen film “Svete vjere mučenici – Hrvatski blaženici iz Janjeva i Vrnavokola”

Kao župnik u Glođanama suprotstavio se nasilnom pokrštavanju muslimana u nekoliko okolnih sela, koje su provodili pravoslavci. Zbog toga je uhićen i nekoliko dana bio pritvoren u zatvoru u Đakovici. Blizu sela Janosha, 7. ožujka 1913. crnogorski vojnici su mu na putu skinuli franjevački habit i ubili ga hitcima iz puške. Tijelo mu je bilo pokopano na mjestu ubojstva. Nakon nekoliko tjedana tijelo je nađeno i preneseno u crkvu u Zjum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postupak za njegovo proglašenje blaženim počeo je 10. studenog 2002. u Skadarskoj biskupiji, u okviru kauze 40 mučenika ubijenih zbog mržnje prema katoličkoj vjeri od 1913. do 1974. u Albaniji. Zaseban proces za fra Alojzija nastavljen je 9. ožujka 2012. u Rimu. Dana 5. studenoga 2016. u Skadru je beatificirano 38 albanskih mučenika, među kojima Hrvati fra Serafin Glasnović Kodić i don Anton Muzić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.