U Bosni i Hercegovini došlo je do obrata. Ponovno će se prebrojavati glasački listići za izbor predsjednika tzv. “Republike Srpske”. Milorad Dodik iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata je za dlaku pobijedio Jelenu Trivić, a oboje su proglasili pobjedu, nakon čega su počeli gotovo svakodnevni prosvjedi na ulicama Banje Luke. Može li novo prebrojavanje listića Dodika stajati funkcije – pita Dnevnik Nove TV.
Tisuće prosvjednika blokirale su sinoć središte Banje Luke. Bio je to već drugi prosvjed u organizaciji oporbe nakon izbora u BiH. Tvrde da je njihovoj kandidatkinji Jeleni Trivić ukradena pobjeda.
> Veliki prosvjedi u ‘RS’: 30.000 ljudi protiv Dodika, a za kandidatkinju koju je podržao SDS
> Republika Srpska- paradržava na teritoriju Bosne i Hercegovine nastala protjerivanjem nesrpskog stanovništva
> Žrtva silovanja u logoru Omarska za Narod.hr: ‘Da se Čoviću i Vechiju dogodilo što i Hrvatima iz ‘Republike Srpske’ sigurno ne bi išli s Dodikom slaviti’
“Od pravosudnih institucija zahtijevamo da pod hitno provedu istrage i utvrde odgovornosti svih lica koja su sudjelovala u organiziranoj izbornoj pljački, a za koje već postoje materijalni dokazi predočeni javnosti da su u izbornom procesu prekrajali izbornu volju građana“, poručila je Jelena Trivić, oporbena kandidatkinja za predsjednicu Republike Srpske. iz Partije demokratskog progresa (PDP). Jelenu Trivić je u predizbornoj utrci podržao i SDS (Srpska demokratska stranka), inače stranka čiji je prvi predsjednik bio danas osuđeni ratni zločinac Radovan Karadžić.
Dodik se oglasio iz Beograda
Središnje izborno povjerenstvo BiH naložilo je zbog brojnih nepravilnosti ponovno prebrojavanje glasova za predsjednika Republike Srpske. A nakon prebrojanih 98 posto glasačkih listića u vodstvu je Milorad Dodik. On je iz Beograda, kamo je hitno otputovao, poručio da je pobijedio na izborima.
“Trideset i jedan kandidat se kandidirao za predsjednika RS na ovom izborima. Ja sam pobijedio, a samo jedan kandidat se žali. Svih ostalih 30 se ne žali. Žali se zato što su u predizbornoj kampanji pokušali da naprave predstavu o tome kako su oni nesumnjivi dobitnici izbora“, rekao je Milorad Dodik.
U poduljem monologu ponovno je govorio protiv BiH, visokog međunarodnog predstavnika Schmidta, središnjeg izbornog povjerenstva i političkih protivnika. No nije najbolje objasnio zašto se medijima obraća u Beogradu umjesto u Banjoj Luci. A pokušao je demantirati i da je izgubio potporu srbijanskog predsjednika.
“Moja suradnja i moji odnosi s Aleksandrom Vučićem veoma su dobri. Oni su i na osobnom planu na najvišoj mogućoj razini“.
Odnosi Vučić – EU
A odnosi Vučića s Europskom unijom sve su gori. Od Europske komisije dobit će službeni dokument u kojem će ponašanje Srbije prema Rusiji biti opisano kao neprihvatljivo.
Dubravka Šuica, potpredsjednica Europske komisije kaže da se ne može sjediti na dvije stolice te nastavlja: “Srbija će konačno odlučiti je li iskreno na europskom putu ili će se dodvoravati Rusiji“.
Vučić, ljutit što preko Hrvatske neće više moći uvoziti rusku naftu, prije dva je dana najavio gradnju naftovoda prema Mađarskoj.
Što je tzv. “Republika Srpska”?
Prema Daytonskom sporazumu „Republika srpska“ je, uz Federaciju Bosne i Hercegovine, jedan od dva entiteta na području Bosne i Hercegovine.
Kada je 1992. u Bosni i Hercegovini proveden referendum o njezinoj neovisnosti, srpsko ga je stanovništvo, na poziv svog političkog vodstva, bojkotiralo, te je nakon izglasavanja neovisnosti Bosne i Hercegovine, proglasilo takozvanu „Republiku Srpsku“.
Srpska agresija na Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu uključivala je stvaranje paradržavnih tvorevina na okupiranom teritoriju, koje su trebale postati samo sastavni dijelovi zamišljene „Velike Srbije“.
I dok su te torevine na teritoriju Hrvatske, oslobodilačkim akcijama te mirnom reintegracijom zauvijek nestale, takozvana „Republika Srpska“ u Bosni i Hercegovini, nad čijim je nesrpskim stanovništvom tijekom rata vršen genocid, danas i dalje postoji, i to kao legalan entitet unutar Bosne i Hercegovine.
Tekst se nastavlja ispod oglasa