Potresne fotografije: Ukrajinska djeca oboljela od raka prisiljena skloniti se u podrum bolnice

djeca
Foto: fah, Fotomontaža: Narod.hr

Mnoga djeca oboljela od raka u Ukrajini prisiljena su skloniti se i nastaviti liječenje u podrumu jedne od najvećih pedijatrijskih bolnica u zemlji, jer se borbe oko njih nastavljaju, prenosi The Washington Post.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dječja bolnica Ohmatdyt u glavnom gradu Kijevu najveća je dječja bolnica u Ukrajini, prema njezinoj web stranici, sa 620 bolničkih kreveta u kojima se liječi do 20.000 djece godišnje.

“Ako prestanemo s liječenjem, djeca će preminuti”, rekla je u utorak za Washington Post Lesia Lysytsia, onkooftalmolog. “Ne možemo zaustaviti njihovo liječenje. Svaki dan su u ratu s rakom.”

Lysytsia je rekla da se većina njenih pacijenata i drugih koji zahtijevaju intenzivnu njegu sklonila pod zemljom u podrumu zgrade, koji je sigurniji i tiši i gdje djeca ne mogu čuti granatiranje ili zračne napade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
djeca
Foto: fah
Foto: fah

Onkološki bolesnici i dalje primaju kemoterapiju i terapiju zračenjem, rekla je, kao i neke vrste operacija. Bolesnici u težem stanju transportirani su u druge gradove ili u Poljsku, a oni koji mogu ostati kod kuće pozivani su na to, uz liječničke konzultacije putem telefona ili interneta, dodala je.

‘Ovo nije normalan tretman za pacijente’

“Još uvijek ne mogu zamisliti da se ovo događa. Kad radite, ne razmišljate o tome, imate puno obaveza koje morate obaviti – dodala je.

“Oni su pod zemljom – to nije normalan tretman za pacijente.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kijev je i dalje izdržao u utorak, ali satelitske snimke pokazale su ruski konvoj tenkova, vojnika i topništva dug više od 40 milja koji prijeti glavnom gradu. Stanovnici grada od gotovo 3 milijuna spremaju se za sveobuhvatni napad dok se ruske snage očito spremaju opkoliti Kijev.

> Putin priprema nuklearne snage: Od kada Rusija ima nuklearno oružje i koje ga još zemlje imaju?
> Timošenko preko Sedlara poručila: ‘Hvala što ste s nama dragi Hrvati! Živjela Ukrajina, živjela Hrvatska!’

Lysytsia je rekla da je protekle četiri noći provela u bolnici zajedno sa svojim suprugom, koji je također liječnik, i njihovo dvoje djece, u dobi od 5 i 3 godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao i njezini mlađi pacijenti, njezina djeca su uplašena, ali “ne shvaćaju veliki problem onoga što se dogodilo”, rekla je. Tinejdžeri su svjesniji, dodala je Lysytsia, a neki pate od napada panike zbog krize.

“Za njih su to neugodni uvjeti”, rekla je.

Foto: fah

“Sigurno im se to ne sviđa, ali bolje je biti na sigurnom.”

Među 44 milijuna stanovnika Ukrajine ima oko 170.000 slučajeva raka

Od ruske invazije na Ukrajinu prije sedam dana, bolnica je izdala nekoliko izjava u kojima se navodi da će nastaviti liječiti pacijente i raditi na osiguravanju sigurnosti svog medicinskog osoblja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kathy Pritchard-Jones, predsjednica Međunarodnog društva za pedijatrijsku onkologiju i profesorica onkologije, rekla je u ovotjednoj izjavi da je globalno tijelo „solidarno s narodom Ukrajine, zdravstvenim radnicima koji brinu o djeci i adolescentima oboljelim od raka i svi ostali koji podržavaju pacijente i njihove obitelji ili su pogođeni raširenim nasiljem i razaranjem uzrokovanim ruskom vojnom invazijom.”

Foto: fah

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, među 44 milijuna stanovnika Ukrajine ima oko 170.000 slučajeva raka. Svjetsko zdravstveno tijelo također je prošlog tjedna upozorilo da je zabrinuto zbog nestašice opskrbe kisikom u zemlji, za koju je rečeno da se “približava vrlo opasnoj točki”.

WHO je rekao da se kamioni bore s isporukom zaliha i pozvao na humanitarne koridore iz Poljske i drugih zemalja kako bi osigurali medicinsku pomoć.

Nejasno je koliko je djece ubijeno ili ranjeno u sukobu, ali agencija UN-a za djecu je u priopćenju potvrdila da je među djecom bilo smrti i da su drugi bili “duboko traumatizirani nasiljem svuda oko njih”.

UNICEF je saopćio da je primio izvješća o “o pucanju na bolnice, škole, vodovodne i sanitarne objekte i sirotišta” te da su “eksplozivno oružje u naseljenim područjima i eksplozivni ostaci rata stvarna i sadašnja opasnost za djecu Ukrajine”.

“Situacija za djecu u Ukrajini se pogoršava iz minute u minutu jer čujemo mučne izvještaje o ubijenoj, ranjenoj i brojnoj ranjivoj djeci koja su ostala zarobljena u najstrašnijim uvjetima”, rekla je u utorak Afshan Khan, regionalna direktorica UNICEF-a za Europu i središnju Aziju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.