Potvrđena optužnica protiv 7 osumnjičenih za ubojstvo generala HVO Vlade Šantića: ‘Zvjerski ubijen i mučen’

Foto: snimka zaslona

Županijski sud u Bihaću potvrdio je optužnicu protiv sedmorice bivših pripadnika Petog korpusa Armije Bosne i Hercegovine koje se tereti da su odgovorni za ubojstvo generala Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Vlade Šantića, prenijeli su u srijedu lokalni mediji u BiH pozivajući se na izvore iz tužiteljstva Unsko-sanske županije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Nema pritvora optuženima za ubojstvo generala HVO-a Vladu Šantića: Branit će se sa slobode

Temeljem optužnice, podignute još u svibnju 2018. godine, prvooptuženi u ovom slučaju je Hamdija Abdić zvani Tigar, nekadašnji zapovjednik vojne policije Petog korpusa.

>Tko je bio general Vlado Šantić, zbog čijeg su ubojstva uhićeni pripadnici Armije BiH?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suoptuženi su Dedo Karabegović, Jasmir Topal, Ramiz Bajramović, Ramiz Ružnić, Indijan Alibegović i Enver Keranović.

>Domagoj Tolić: Dudaković je zapovjedio ‘Odvedite generala HVO-a na spavanje!’; Nakon toga general Vlado Šantić zvjerski je ubijen i mučen

Optužnicu je 15. siječnja potvrdio sudac za prethodni postupak Reuf Kapić, prenio je portal “Dnevnog avaza”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvooptuženi Abdić je već ranije osuđivan na dvije godine zatvora zbog reketiranja, a unatoč toj činjenici ostao je politički aktivan u Stranci demokratske akcije (SDA) pa je na njenoj listi, na izborima provedenim u listopadu 2018., izabran i za zastupnika u Zastupničkom domu parlamenta Federacije BiH.

General Vlado Šantić, koji je tijekom rata zapovijedao postrojbama HVO-a na području Bihaća, vodi se nestalim od 8. ožujka 1995. Šantić je posljednji put viđen tog datuma u večernjim satima u hotelu “Sedra” i to u društvu u kojemu je bio i tadašnji zapovjednik Petog korpusa general Atif Dudaković.

Prema svjedočenjima očevidaca, prikupljenim tijekom istrage, njega su iz hotela izveli pripadnici vojne policije Petog korpusa i od tada mu se gubi svaki trag.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegovi ostaci nikada nisu pronađeni, a posljednji poznati pokušaj da se to učini bio je 2014., kada su analizirani koštani ostaci u jednoj plastičnoj bačvi na smetlištu u okolici Bihaća.

Sumnjalo se kako je tijelo generala Šantića nakon ubojstva raskomadano i ubačeno u bačvu te zalivenom cementom, naftom i razređivačem. Koštani ostaci pronađeni u bačvi ipak su bili krivi trag.

Istragu trenutačno vodi Županijsko tužiteljstvo u Bihaću.

Tko je general Vlado Šantić?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vladimir Šantić bio je general HVO-a i zapovjednik 101. pukovnije. Šantić je jedan od osnivača HDZ-a BiH u Bihaću i bivši potpredsjednik stranke.

Rođen je 1952. u Vedrom Polju kod Bihaća, a nestao je u noći s 8.na 9. ožujka 1995. godine.

HVO je, pod njegovim zapovjedništvom, između prosinca 1994. i siječnja 1995., uspješno vratio linije obrane Bihaća, koje je izgubila Armija RBiH. Šantić je odbijao, u skladu s uputama vodstva Herceg-Bosne, ući u sukob sa snagama Republike Zapadne Bosne Fikreta Abdića. Vojna policija Armije RBiH ga je 9. ožujka 1995. uhitila, a iste večeri je vjerojatno i ubijen.

> Sin generala HVO-a Šantića: Ubojicama smo oprostili u duhu svoje kršćanske vjere, samo želimo posmrtne ostatke svoga oca i muža!

Prije rata bio je knjigovođa, a u politiku je ušao 1989. godine, kada je sudjelovao u osnivanju HDZ-a u Bihaću. Bio je potpredsjednik stranke.

Pred sam početak rata Šantić predlaže mobilizaciju vojske iz Bihaća prema Kninu, što nije realizirano.

Za vrijeme rata postavljen je na mjesto zapovjednika 101. pukovnije “Ante Knežević – Krpe. Bihać se ubrzo našao pod opsadom srpskih snaga. U to vrijeme Šantić je na izvanrednoj sjednici Zastupničkog doma Herceg-Bosne, održanoj 8. veljače 1994., zajedno s Darijem Kordićem i Matom Mađarevićem, izabran za potpredsjednika Zastupničkog doma.
U prosincu iste godine srpske snage dovele su Bihać pred rizik pada. Šantić je osmislio i pokrenuo vojnu operaciju HVO-a 13. siječnja 1995., kojom je vratio sve oduzete položaje.

> Odvjetnik obitelji ubijenog generala HVO-a Vlade Šantića: Nezadovoljni smo jer se slučaj ne vodi kao ratni zločin!

Posljednji je put viđen živ u hotelu Sedra kod Bihaća 8. ožujka 1995. godine, odakle su ga odveli pripadnici Vojne policije 502. brigade Petog korpusa Armije BiH, jedinice kojom je zapovjedio Hamdija Abdić – Tigar. Šantić je vjerojatno umro istoga dana.

General Šantić dva dana prije nestanka, zajedno s tadašnjim konzulom RH u Bihaću Bernardom Jurlinom, trebao putovati u Zagreb. No, pred sami polazak iz improvizirane zračne luke u Ćoralićima, biva skinut sa helikoptera prema Dudakovićevoj zapovijedi.

>Tko je Atif Dudaković i zašto je trebalo toliko vremena da se podigne optužnica?

>Visoki časnik Armije BiH Hamdija Abdić Tigar uhićen zbog ubojstva generala HVO-a Vlade Šantića

Tigar je 2014. godine izjavio kako ne zna što se dogodilo sa Šantićem. “Na istom smo kazanu Vlado i ja jeli i istu smo muku mučili. Ne znam što se s njim dogodilo, ne mogu potvrditi ni da je mrtav niti da je živ jer nema dokaza ni za jedno ni za drugo. Ja ga nisam ubio. Svi su na mene navalili kao budale, sa svih strana me optužuju. Neka dokažu ili neka me ostave na miru”, izjavio je tada Abdić. Ove je pak godine rekao kako je ”krajiški narod ponosan na sve što je uradio za Bosnu i Hercegovinu u proteklom ratu”.

Duje Šantić, sin Vlade Šantića, svojevremeno je upozoravao:

“Ja osobno držim odgovornim generala Armije BiH Atifa Dudakovića i zapovjednika vojne policije Hamdiju Abdića Tigra, gospodare života i smrti te ratne 1995. godine u ‘bihaćkom džepu’.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.