Povjesničar koji je predvidio raspad SSSR-a 1976.: Nitko nije očekivao da će se Rusi moći oduprijeti gospodarskom pritisku NATO-a

Dmitrij Medvedev
Foto: Kremlin.ru

Treći svjetski rat je već počeo, prema jednom od vodećih francuskih intelektualaca, Emmanuelu Toddu, koji tvrdi da je proxy rat koji se odvija u Ukrajini egzistencijalan i za Sjedinjene Države i za Rusiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Todd, antropolog, sociolog i povjesničar koji trenutačno radi u francuskom Nacionalnom institutu za demografske studije, kazao je za Le Figaro: “Biden sada mora požuriti. Amerika je krhka, a otpor ruske ekonomije gura američki imperijalni sustav prema ponoru.”

“Očito je da se sukob, u početku ograničeni teritorijalni rat, razvio u globalnu ekonomsku konfrontaciju između cijelog Zapada s jedne strane i Rusije, uz podršku Kine, s druge strane. To je postao svjetski rat”, rekao je Todd.

Američka monetarna kontrola svijeta mogla bi propasti

Povjesničar, koji je predvidio pad Sovjetskog Saveza 1976. na temelju čimbenika kao što su povećanje stope smrtnosti dojenčadi, rekao je da nitko u početku nije očekivao da će se ruski narod ili njegova vlada moći oduprijeti gospodarskom pritisku NATO-a, ali Rusija je izdržala sankcije iznenađujuće dobro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Todd, koji je prethodno upozorio na kolaps američke hegemonije u svojoj knjizi iz 2001. “Nakon carstva: slom američkog poretka”, rekao je u intervjuu da otpor ruskog gospodarstva sankcijama gura “američki imperijalni sustav” prema provaliji.

>Soros još 1993. pisao da će NATO koristiti istočnoeuropske vojnike kako bi smanjio ‘mrtvačke vreće’ u zemljama NATO-a

Ako Rusija uspije iscrpiti europsko gospodarstvo uz zadržavanje potpore Kine, američka monetarna i financijska kontrola svijeta će propasti, a s time i sposobnost SAD-a da financira svoj ogromni trgovinski deficit bez ičega što bi ga poduprlo, ističe Todd.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Todd je također dodao da i Rusija i SAD ne vide pravi izlaz iz sukoba zbog uključenih uloga.

“Ništa više nego Rusija, (Amerika) se ne može povući iz sukoba, ne može ga napustiti”, rekao je Todd. “Zbog toga smo sada u beskrajnom ratu, u sukobu čiji ishod mora biti kolaps jednih ili drugih”, dodao je.

‘Ovaj rat je oko Njemačke’

Sukob ima definitivnog gubitnika, prema Toddu, a to je Europa. Todd je dugo zagovarao da Europa zadrži distancu od SAD-a, uključujući i predviđanje iz “Nakon carstva: Slom američkog poretka”, ali kaže da Europa nije poslušala njegov savjet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Brojimo kvadratne milje koje su Ukrajinci zauzeli dok Rusi čekaju da se europska gospodarstva slome. Mi smo im glavna prva linija”, rekao je za Le Figaro.

Nedavno, u drugom intervjuu za švicarski časopis Weltwoche, prenosi Remix; Todd je naglasio: “Ovaj rat je rat oko Njemačke.” Objasnio je da je jedna od glavnih motivacija za poticanje Sjedinjenih Država na otvoreni sukob s Rusijom sve veća bliskost Njemačke i Rusije.

“Financijska kriza iz 2008. jasno je pokazala da je ponovnim ujedinjenjem Njemačka postala vodeća sila u Europi, a time i suparnik SAD-u. Do 1989. politički je bila patuljasta. Sada je Berlin pokazao spremnost da se upusti u vezu s Rusima. Borba protiv tog približavanja postala je prioritet američke strategije. Sjedinjene Države uvijek su jasno davale do znanja da žele uništiti plinski sporazum. Širenje NATO-a u istočnoj Europi nije primarno bilo usmjereno protiv Rusije, već protiv Njemačke.”

Normalno je da su Amerikanci raznijeli Sjeverni tok – nije normalno da Nijemci mogu misliti drugačije

Weltwoche je potom pitao Todda tko je sabotirao plinovod Sjeverni tok, koji je prolazio Baltičkim morem između Njemačke i Rusije. On je odgovorio: “Naravno Amerikanci. Ali to je potpuno nevažno. To je normalno, ali važno je pitanje: “Kako društvo (Nijemci) može vjerovati da su to mogli biti Rusi?”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovdje imamo posla s inverzijom moguće stvarnosti”, rekao je Todd. “Novine nam govore kako Rusi pucaju na zatvorenike koje su okupirali. Da pucaju na nuklearne elektrane koje kontroliraju lokalno, da dižu u zrak cjevovode koje su sami izgradili.”

Todd otvoreno kaže da njegova stajališta predstavljaju manjinsko stajalište među zapadnim intelektualcima o nizu pitanja, ali poznati dobitnik Pulitzerove nagrade Seymour Hersh objavio je detaljan prikaz kako su SAD, uz pomoć Norvežana, doista digle u zrak Sjeverni tok. Do sada je najveća kritika Hershevom izvješću to što se oslanjalo na jedan izvor, ali ako se pojavi više dokaza koji potvrđuju Hershovu objavu, to bi moglo dovesti do duboke krize između Njemačke i SAD-a.

Kina i Rusija protiv Zapada

Todd je za Le Figaro rekao kako vjeruje da bi, ako se hladni rat između Kine i Zapada pojača, mogao dovesti do uspona zemalja u razvoju poput Indije.

Francuski povjesničar podržava stajalište profesora međunarodnih odnosa Johna Mearsheimera i zagovornika “realističke” vanjske politike.

“S njihove točke gledišta, Rusi su u ratu koji je obrambeni i preventivni”, rekao je, što otkriva Toddovu simpatiju prema ideji da je NATO dijelom izazvao rat.

Prema Toddu, usprkos tome što su SAD dvostruko naseljeniji od Rusije i često se reklamira kao daleko napredniji, samo 7 posto američkih studenata studira inženjerstvo, u usporedbi s 25 posto u Rusiji.

“SAD popunjava prazninu stranim studentima, ali oni su uglavnom Indijci, a više Kinezi”, nastavio je. “To je dilema američkog gospodarstva: može se suočiti s konkurencijom iz Kine samo uvozom kvalificirane kineske radne snage.”

Ono što bi moglo još više zabrinjavati Zapad je to što Putin nije izoliran na način na koji ga većina medija prikazuje.

“Kada pogledamo glasove u UN-u, vidimo da 75 posto svijeta ne slijedi Zapad, što se onda čini vrlo malo.”

Nadalje, Rusija se sviđa mnogima izvan zapadnog svijeta, te je i dalje znatno konzervativnija nego što mnogi ljudi shvaćaju.

“Za kolektivni nezapad, Rusija predstavlja umirujući moralni konzervativizam”, rekao je Todd.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.