Povorka homoseksualaca u Beogradu: Stigla i premijerka koja inače ne skriva homoseksualnu orijentaciju

Foto: fah

Povorka homoseksualaca  održana je u nedjelju u Beogradu uz sudjelovanje visokih državnih dužnosnika što dosad nije bio običaj, a premijerka Ana Brnabić poručila je da “vlada za sve građane osigurava istu razinu poštovanja ljudskih prava”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brnabić, podrijetlom s Krka, rođena je 1975. godine u Beogradu, a njezin izbor za ministricu u Vučićevoj vladi 2016. godine izazvao je pozornost u okruženju i svijetu zbog neskrivene homoseksualne orijentacije.

Njezinu imenovanju za predsjednicu vlade upravo se zbog toga protivila Srpska pravoslavna crkva, a na najave njezina imenovanja za mandatarku nisu blagonaklono gledali ni pojedini koalicijski partneri vladajuće Srpske napredne stranke.

Uz zastave duginih boja, balone i glazbu Povorka homoseksualaca 2017. okupila je u Beogradu oko 1.000 sudionika koji su, praćeni jakim snagama policije i žandarmerije, prošetali središnjim gradskim ulicama pod sloganom “Za promjenu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U mimohodu su sudjelovali i premijerka Ana Brnabić, ministri Zoran Đorđević i Branko Ružić, gradonačelnik Beograda Siniša Mali, a Paradu je otvorila počasna kuma pjevačica Jelena Karleuša.

“Ovo je prvi put u povijesti da srbijanski premijer sudjeluje u Paradi ponosa, što ima izuzetan simbolički značaj”, ocijenio je ranije u nedjelju Goran Miletić iz organizacijskog odbora.

Jak olujni vjetar i nevrijeme onemogućili su sudionike povorke homoseksualaca 2017. da uz glazbeni program nastave zabavu u središtu grada, na Trgu Republike, a predstavnik Miletić je najavio da će Parada dogodine biti održana u istome tjednu, između 10. i 16. rujna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povorke homoseksualaca u Beogradu u zadnje tri godine protekle su bez izgreda, no godine 2013. takav skup nije bio održan zbog procjene da bi mogla biti ugrožena sigurnost građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.