Poznato u kojoj bi europskoj zemlji Putin mogao održati mirovne pregovore

Putin
Foto: Fah

Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da bi bio otvoren za mirovne pregovore s Ukrajinom u Slovačkoj “ako do toga dođe”. Putin je rekao da je slovački premijer Robert Fico, koji je ovog tjedna posjetio Kremlj, ponudio svoju zemlju kao mjesto za pregovore dok se rat u Ukrajini približava trećoj godini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruski predsjednik je rekao da bi slovačke vlasti “bile sretne ponuditi svoju zemlju kao platformu za pregovore”. “Mi nismo protiv toga, ako do toga dođe. Zašto ne? Budući da Slovačka zauzima takav neutralan stav”, rekao je Putin, dodajući da je odlučan završiti sukob u Ukrajini, koji je započeo invazijom kopnom, zrakom i morem na manju susjednu zemlju Rusije u veljači 2022. godine.

>Sastali se Fico i Putin: Rusija prodaju plina Europi ocijenila kompliciranom

Ukrajina još nije komentirala ponudu Slovačke

Putinove komentare prate vijesti o tome da su južnokorejske obavještajne službe potvrdile da je Ukrajina zarobila ranjenog sjevernokorejskog vojnika, izvještava korejska televizija YTN. To je prvi put da su ukrajinske snage uzele sjevernokorejskog vojnika od kada je Pjongjang poslao tisuće svojih vojnika u pomoć Rusiji u borbama u Kurskoj regiji.

Ukrajina još nije komentirala ponudu Slovačke za održavanje mirovnih pregovora, ali predsjednik Volodimir Zelenski je više puta kritizirao ovu zemlju, koja graniči s Ukrajinom, zbog prijateljskog stava koji je premijer Fico zauzeo prema Rusiji otkako se vratio na vlast nakon izbora 2023. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fico je bio kritičan prema EU podršci Ukrajini, gdje su milijuni ljudi protjerani otkako je Putin odlučio pokrenuti napasti Ukrajinu kako bi “denacifikovao” i “demilitarizirao” zemlju od 37 milijuna stanovnika. Putin je više puta izjavio da je Rusija otvorena za pregovore kako bi okončala sukob s Kijevom, ali da će i dalje postići svoje ciljeve u Ukrajini. Ranije je zahtijevao da Ukrajina povuče svoju kandidaturu za članstvo u NATO-u i tražio od nje da prizna ruske osvajanja. I Kijev i Zapad su odbili te zahtjeve.

>Putin: Spreman sam na pregovore s Trumpom oko Ukrajine

Zelenski tvrdi da bi sporazum o primirju mogao biti moguć ukoliko ostatak ukrajinskog teritorija bude stavljen pod NATO 

No, dok je Zelenski veći dio sukoba inzistirao da će Ukrajina nastaviti borbu dok ne povrati kontrolu nad svojim teritorijima, čini se da se njegov stav prema pregovorima sada promijenio. U intervjuu za Sky News Zelenski je sugerirao da bi mogao biti postignut sporazum o primirju ako bi ukrajinski teritorij pod njegovom kontrolom mogao biti stavljen “pod NATO kišobran”. Ukrajinski čelnik je prošlog tjedna priznao da njegove snage neće moći povratiti teritorije koje je Rusija okupirala na istoku Ukrajine i Krimu. Iako Kijev nikada ne bi priznao rusku vlast, rekao je da je diplomacija jedini način da natjera Putina da povuče svoju vojsku.

>Rutte upozorio Zelenskog: Nepravedno kritizira njemačkog kancelara Scholza

Rat u Ukrajini imao je razoran učinak na Rusiju. Analize britanske vlade i vojske procjenjuju da je Rusija izgubila oko pola milijuna vojnika poginulih ili ranjenih u Ukrajini. Zbog pritiska na ljudske resurse Kremlj se okrenuo jednom od svojih preostalih saveznika, Sjevernoj Koreji, kako bi osigurao dodatne trupe. Pretpostavlja se da je 10.000 do 12.000 vojnika poslano u listopadu kako bi se borili zajedno s ruskom vojskom u borbama u Kurskoj regiji. Međutim, sugerira se da je njihov nedostatak borbenog iskustva rezultirao teškim gubicima, a Zelenski je ranije ovog tjedna rekao da je već 3.000 sjevernokorejskih vojnika poginulo ili ranjeno, prenosi Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.