Predsjednica Harvarda koja je podržavala izjave o genocidu nad židovima podnijela ostavku

ostavku
Foto: Istock, snimka zaslona X/montaža: Narod.hr

Nakon antisemističkih izjava, sada već bivše predsjednice HarvardaClaudine Gay, i činjenice da nije htjela osuditi pozive na genocid Židova, počele su pljuštati i optužbe i za njezino plagiranje znanstvenih radova. Gay je nakon svih ovih skandala na kraju dala ostavku s mjesta predsjednice, a neki su se zapitali – što li je uopće radila na tako visokoj funkciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ostavku je ranije dala i njena kolegica Liz Magill sa sveučilišta PennU iz istih razloga.

Možda će vas zanimati

Izazvale ogromne kritike: Rektorice branile antisemitizam na svojim uglednim sveučilištima

Rektorice sveučilišta Harvard, Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Pennsylvania suočili su se s valom kritike nakon izjava o antisemitizmu

Podržavala izjave o genocidu nad židovima

”Nakon pomnijeg razmatranja, postalo mi je jasno da je u najboljem interesu našega sveučilišta da odstupim s dužnosti. Kako bi se naša institucija mogla posvetiti rješavanju korjenitih problema s kojima se u posljednje vrijeme suočavamo, napisala je u pismu kojim je najavila svoju odluku.

Isti čin napravila je i njena kolegica Liz Magill sa sveučilišta PennU. Ona je sredinom prosinca također dala ostavku. I to zbog antisemitskih izjava i podržavanja poziva nad genocid nad židovima. A u tom smislu i utjecaja na porast antisemitskih incidenata na sveučilišnim kampusima diljem zemlje i neosuđivanja istih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podržavanje genocida nad židovima opravdali 1. amandmanom (O slobodi govora)

Podsjetimo, predsjednice prestižnih Ivy League sveučilišta 5. prosinca odazvale su se pozivu Kongresa. S ciljem da objasne na koji se način njihove institucije obračunavaju s rapidnim porastom nasilja od početka rata na Bliskom istoku.

Sve tri predsjednice jednoglasno su odgovorile kako pozive na genocid ne smatraju kriterijem za kršenje kodeksa ponašanja svojih sveučilišta. One drže da studentima Prvi amandman garantira pravo na slobodu govora. Zbog čega riječi same po sebi ne smatraju kažnjivima. Kongres je intervenirao i započeo istragu kada su studenti židovskog porijekla počeli prijavljivati prijetnje vlastitoj sigurnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Klimatski aktivisti uzajamno se optužuju za rasizam, antisemitizam i – isključivost

Plagirala znanstvene radove

Povrh cijelog skandala o antisemitskim incidentima i sramotnom svjedočenju u američkoj prijestolnici, predsjednici Gay počele su pljuštati optužbe za plagiranje znanstvenih radova. Zbog čega se Harvard, kao jedna od najprestižnijih znanstvenih institucija na svijetu, našao u vrlo neugodnoj situaciji. Zbog toga su svako toliko mogli izdavati priopćenja u kojima odbacuje (nove) optužbe protiv Gay.

Oni koji su joj ideološki bliski vidjeli su je kao tek drugu ženu i prvu Afroamerikanku na tako visokoj sveučilišnoj funkciji, iako zapravo nije kompetentna za nju jer nema ni znanstveni ni intelektualni domet za nju, a kako se vidi ni moralni. No drugi su njen izbor ocijenili kao dokaz do koje je mjere američka znanstvena zajednica “zagrizla” u woke ideologiju.

>Takav antisemitizam ne pamti se još od Drugog svjetskog rata: zlostavljanje, prijetnje, poziv na linč

U 26 godina karijere nije objavila nijednu znanstvenu knjigu, a za 11 ”znanstvenih” radova ima 40 optužbi za plagiranje

Naime, Claudine Gay, doktorica afroameričkih studija, u 26 godina znanstvene karijere nije objavila niti jednu stručnu knjigu. Ona je objavila samo 11 znanstvenih radova, uglavnom na temu rodne ideologije i rasizma. A oni se posljednjih mjeseci nalaze pod povećalom istražnih tijela zbog više od 40 optužbi za plagiranje.

“Nije pitanje je li Gay trebala dati ostavku, pitanje je što je uopće netko njezinog znanstvenog profila radio na tako visokoj sveučilišnoj funkciji”, zapitao se kolumnist NYT-a Bret Stevens u svom komentaru na cijeli skandal. Aludirajući pritom na to da je Ivy League zajednica postala “laboratorijem društvenog inžinjeringa od kojeg američko društvo ima više štete nego koristi”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.