Protiv morske bolesti gumom za žvakanje s vitaminom C

epa06336023 An undated handout photo made available by the Argentine Navy on 17 November 2017 shows the ARA San Juan submarine. The Argentine Navy said it has lost contact with the the submarine off the country’s southern coast. The submarine with a crew of 44 has not made contact in 48 hours. Navy ships and aircraft are searching the area of last known location. EPA/ARGENTINA NAVY HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Morska bolest je poput kazne na otvorenom moru, bilo da je riječ o putnicima na brodovima ili o profesionalnim mornarima. S obzirom na to da lijekovi protiv mučnine mogu imati razne nuspojave, njemačka je mornarica odlučila testirati djelotvornost guma za žvakanje s visokom količinom vitamina C na svojim marincima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najčešće se u borbi protiv morske bolesti propisuju antihistaminici, koji istodobno djeluju sedativno i sprečavaju povraćanje, no njihova je česta nuspojava osjećaj umora i pospanosti, što je apsolutno neprihvatljivo za posadu vojnoga broda.

S obzirom na ranije dokaze o tomu da vitamin C ublažava simptome morske bolesti i da je njegovo djelovanje dulje nego u slučaju uzimanja antihistaminika, njemački vojni brodski liječnici početkom godine započeli su dvogodišnje ispitivanje na nekoliko stotina marinaca vojnih fregata, rekao je Andreas Koch s Pomorskoga medicinskog instituta.

Pojasnio je da se žvakanjem gume za žvakanje oslobađa visoka doza vitamina C i djeluje na način da sprečava ili uvelike smanjuje lučenje histamina u mozgu. Vrlo brzo djeluje jer sadržaj gume brzo ulazi u tijelo putem sline.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sklopu istraživanja nekim će se vojnicima davati gume za žvakanje s vrlo visokom dozom vitamina C, a drugima neće.

Vitamin C prirodno snižava razine histamina u ljudskome organizmu. Riječ je o kemijskim spojevima koji uzrokuju alergijske simptome, a njihova prevelika razina u organizmu rezultira mučninom i povraćanjem.

Različiti su razlozi koji potiču pojavu morske bolesti kod raznih osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najviše putnika probleme doživi na putovanju brodom po kojemu je bolest i dobila svoj pučki naziv “morska bolest”, a ponekad se koristi i naziv “nausea”, koji korijen vuče iz starogrčke riječi za brod.

Zabilježena je i pojava vrtoglavice koja obično nastaje pošto putnik napusti brod.

“Primjerice, mnogi ljudi koji se nalaze na nekom plovilu reagiraju na ‘ljuljanje’ broda na valovima”, kaže Koch. “U trbuhu svakih pet sekunda osjećate valove. Na to je osjetljiva velika većina ljudi”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Morska bolest nastaje kada sustav za ravnotežu smješten u unutarnjem uhu prima drukčije podražaje od ostalih receptora, osobito vidnih.

Za razliku od putnika na kruzerima, mornarički brodovi ne mogu uvijek izbjeći velike valove na otvorenom moru, a ako veći dio marinaca podlegne morskoj bolesti, vojne se operacije u nekim slučajevima moraju prekinuti.

“Komandni most najgore je mjesto na brodu za osjetljive članove posade”, kaže kapetan fregate Bastian Fischborn. Sedam je godina plovio na 60-metarskom minolovcu, veći dio puta kao zapovjednik.

Ispripovijedao je da je jednom prilikom u ekstremnim vremenskim uvjetima trećina posade bila izvan službe zbog morske bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neki se nikada nisu uspjeli naviknuti na boravak na relativno malome brodu na nemirnome otvorenom moru, zbog čega su bili prisiljeni odustati od karijere u mornarici, rekao je Fischborn.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.