Kinezi zainteresirani za gradnju Sveučilišnih bolnica u Splitu, Zagrebu i Osijeku: Kujundžić kaže je to važnije od sindikalnih pregovora

Split, 26.08.2019 - Kineska medicinska kompanija u vlasništvu države Sinopharm Internacional zainteresirana je za gradnju Sveučilišnih bolnica u Splitu, Zagrebu i Osijeku, a tim povodom u ponedjeljak je održan prvi sastanak u KBC-u Split. U KBC u Firule Split ministar Milan Kujundžić susreo se s Kineskim investitorom. foto HINA/ Mario STRMOTIĆ/ ms

Kineska medicinska kompanija u vlasništvu države Sinopharm Internacional zainteresirana je za gradnju Sveučilišnih bolnica u Splitu, Zagrebu i Osijeku, a tim povodom u ponedjeljak je održan prvi sastanak u KBC-u Split.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Buduća bi bolnica imala oko 150 tisuća četvornih metara, a investicije takvih bolnica u svijetu se kreću oko milijardu i pol eura.

Ministar zdravstva Milan Kujundžić rekao je da “to investiranje znači nove Firule i Križine”, da će bolnica biti hrvatsko vlasništvo, kao i organizacija, te osoblje, ali da bi se istovremeno u toj bolnici liječili i Kinezi s obzirom da izuzetno cijene naše liječnike. Od toga bi se, dodao je ministar, onda vraćao kredit.

Na pitanje tko bi radio u toj bolnici s obzirom da već sada u postojećoj bolnici na dvije gradske lokacije nedostaje liječnika ministar je odgovorio “da će kao kroz stoljeća iza i ispred nas raditi Hrvati”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Župan Blaženko Boban je potvrdio da je Klis jedna od potencijalnih lokacija za buduću Sveučilišnu bolnicu i da od ulagača sada čekaju da im pošalju informacije o tomu koliko prostora treba za takvu bolnicu, kao i sve uvjete za bolnicu.

Dodao je kako je moguće da isti investitor uloži novac i u Hitni objedinjeni bolnički prijem (HOBP). Kinezima je bitno da u blizini buduće bolnice bude auto cesta, ali i zračna luka, dodao je župan Boban.

Ravnatelj KBC Split Julije Meštrović kaže kako je bolnici u interesu završiti započete projekte kao što je Centar za akutnu medicinu, Polikliniku i Istraživački centar na Križinama, te najavio kako će se iduće godine započeti graditi regionalni Transfuzijski centar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moramo misliti i planirati blisku budućnost, a ako postoji bilo kakva mogućnost nove Sveučilišne bolnice s objedinjavanjem svih sadržaja koji trebaju našim građanima, ali i šire to je izvanredno. To treba prihvatiti i podržati. Mi moramo nastaviti raditi započeto jer nemamo izbora. U to smo puno uložili”, poručio je čelni čovjek bolnice.

>Kina, mjesto suživota liberalnog kapitalizma i komunističke diktature

>Kinezi dali najnižu ponudu za prugu Križevci-Koprivnica-državna granica, strateški projekt vrijedan 2 milijarde kuna

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>(VIDEO) Kinezi kupili Političku školu Josip Broz Tito u Kumrovcu: U planu stvaranje spomen-parka komunističkom diktatoru i zločincu

>(VIDEO) Miro Bulj: ‘Premijeru, vi ste s Kinezima dogovorili izvoz mlijeka koje nije hrvatsko nego srpsko’

Na sastanku su bili i kineski predstavnik Bruce Juan, župan Blaženko Boban, gradonačelnik Andro Krstulović Opara, načelnik općine Klis Jakov Vetma, politički tajnik HDZ-a Ante Sanader i brojni drugi. Sastanak u Splitu nastavak je suradnje koja je počela u travnju ove godine nakon što je premijer Andrej Plenković zajedno s kineskim premijerom Li Keqiangom u Zagrebu potpisao deset ugovora za različita područja od izvoza mlijeka i mliječnih proizvoda u Kinu do sporazuma između Hrvatske banke za obnovu i razvoj i Kineske razvojne banke.

Kujundžić: ‘Ako zdravstvene djelatnike želimo zadržati, trebaju im nešto veće plaće’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, Kujundžić smatra da su sindikalni pregovori važni, ali da je za Hrvatsku važnija mogućnost izgradnje nove sveučilišne bolnice u Splitu.

Novinari su pak za ministra imali i puno drugih pitanja, među kojima i zašto danas nije na pregovorima sa sindikatima u Zagrebu.

“Današnji događaj u Splitu važniji je projekt za Hrvatsku, a to je mogućnost izgradnje nove sveučilišne bolnice u Split, sindikalni pregovori su važni i njih vode predstavnici triju ministarstava – zdravstva, financija i rada”, odgovorio je Kujundžić.

Na pitanje hoće li zdravstvenim djelatnicima podići plaće ministar je rekao da je opravdano što se traži povećanje plaća jer, istaknuo je, ako zdravstvene djelatnike želimo zadržati u Hrvatskoj, trebaju im nešto veće plaće.

Uvjeren je da će se ministarstva s predstavnicima sindikata “naći na onome što je moguće”. Smatra kako je apsolutno opravdano da i liječnički sindikat sudjeluje u pregovorima, kao i da “ministar rada to žurno mora raditi s obzirom da nigdje u svijetu ne postoji da liječnici ne pregovaraju o kolektivnom ugovoru”.

S novinarima je podijelio i stajalište ministra financija Zdravka Marića koji je, kaže, “prvi za podizanje plaća liječnicima i medicinskim sestrama, ali i smatra da treba uvažiti realnost, te pronaći novac”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.